Kwiaty cebulowe i bulwowe sadzone wiosną
Kwitnące kwiaty cebulowe i bulwowe stanowią oryginalną i efektowną ozdobę ogrodu. Różnorodność odmian i gatunków pozwala cieszyć się feerią barw od wiosny aż do końca jesieni. Sprawdź, które gatunki można wsadzić już w lutym, a które w marcu lub kwietniu. Poznaj przydatne wskazówki uprawy, by obficie kwitnącymi roślinami cieszyć się jak najdłużej. Przedstawiamy najpiękniejsze rośliny cebulowe na wiosnę, które będą pasować do wielu ogrodowych aranżacji.
Jaskier azjatycki
Jaskry zachwycają pięknymi kwiatostanami o pomarańczowej, żółtej, różowej, czerwonej lub białej barwie. Osiągają zazwyczaj nawet 25-50 cm wysokości i są roślinami wieloletnimi. Do gruntu jaskry można wsadzić po ustąpieniu przymrozków, najlepiej na przełomie kwietnia i maja. Optymalna głębokość sadzenia to 10 cm. Roślinę najlepiej wsadzić w ażurowej doniczce, by łatwo było ją wykopać przed zimą (nie jest mrozoodporna). Jaskry preferują nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsca, są też wrażliwe na nadmiar lub niedobór wilgoci, dlatego należy je regularnie podlewać niewielką ilością wody. Będą zjawiskowo kwitnąć w lipcu i sierpniu.
Dalia
Dalie to jedne z najpopularniejszych roślin bulwowych, które świetnie nadają się do uprawy zarówno na balkonach, jak i na rabatach. Niskie odmiany można wsadzić do gruntu już w marcu. Dalie charakteryzują się intensywnie zielonymi liśćmi i efektownymi kwiatami o różowej, czerwonej lub pomarańczowej barwie. Osiągają do 40 cm wysokości. Preferują żyzną i przepuszczalną glebę, a także słoneczne stanowiska (tolerują też półcień). Od początku kwitnienia (przełom czerwca i lipca) powinno się je nawozić regularnie co 2 tygodnie.
Begonia bulwiasta
Begonia bulwiasta to jedna z najpiękniejszych i najdłużej kwitnących roślin. Uwagę przyciągają jej duże, intensywnie barwione i delikatne kwiaty, które mogą zdobić zarówno tarasy, balkony, jak i rabaty czy przydomowe ogrody. Bulwy begonii sadzi się do doniczek już w drugiej połowie lutego, dzięki czemu roślina może zakwitnąć w maju. Do gruntu można ją wsadzić w maju. Najlepiej rośnie w żyznej i przepuszczalnej glebie, preferuje półcień lub rozproszone światło. Nie toleruje zbyt wilgotnego podłoża ani zraszania liści.
Lilia
Lilie to klasyczne i eleganckie kwiaty, które pasują do większości aranżacji w ogrodzie. Zachwycają nie tylko intensywnymi barwami, ale także zapachami. W zależności od odmiany kwitną od maja do września. Cebule lilii najczęściej sadzi się wiosną (od marca do maja), bo wtedy w sklepach dostępnych jest najwięcej odmian. Lilie uwielbiają nasłonecznione miejsca, ale ich korzenie powinny znajdować się w cieniu – najlepiej otoczyć je niskimi bylinami czy ziołami. Najlepsze podłoże to żyzna i przepuszczalna gleba.
Paciorecznik (Canna)
Paciorecznik to roślina, która nada każdemu ogrodowi niepowtarzalny wyraz. Zjawiskowe kwiaty w intensywnym kolorze na długich łodygach będą mocnym i oryginalnym akcentem wielu aranżacji. W zależności od odmiany kwiaty mogą być czerwone, różowe, żółte lub pomarańczowe. Gatunki niższe osiągają do 60 cm wysokości, wyższe dorastają nawet do 1,5 metra. Pacioreczniki najlepiej sadzić do doniczek już w marcu i przechowywać w jasnym pomieszczeniu w temperaturze do 15 stopni Celsjusza. W maju roślinę można przesadzić do gruntu – preferuje żyzną glebę, nasłonecznione i zaciszne stanowisko oraz stale wilgotne podłoże. Będzie pięknie kwitnąć od lipca aż do pierwszych przymrozków.
Mieczyk
Mieczyki nazywane są "walecznymi kwiatami", ponieważ ich łodygi przypominają nieco miecze. Uwagę przykuwają jednak barwnymi kwiatostanami na długich pędach. Mieczyki preferują żyzną, przepuszczalną i niezakwaszoną glebę, a także nasłonecznione i osłonięte od wiatru stanowisko. Bulwy najlepiej sadzić do gruntu na przełomie kwietnia i maja, by gleba zdążyła przeschnąć i nieco się nagrzać. Mieczyki powinno się podlewać w czasie suszy, tak by nie zmoczyć kwiatów ani łodyg. Przekwitające kwiatostany najlepiej usuwać razem z pędem, jednak tak, by nie naruszyć liści.