Poczęstuj nią hortensję. Krzew będzie uginał się od kwiatów
Hortensja to niezaprzeczalnie jedna z najpiękniejszych ozdób ogrodu. Co zrobić, aby krzew uginał się od kwiatów? Wcale nie musisz inwestować w wymyślne nawozy. Odżywczy składnik z pewnością znajduje się w twojej kuchni.
Hortensja to roślina, której trudno nie zauważyć. W ogrodzie od razu przyciąga wzrok - najpiękniej prezentuje się oczywiście w czasie kwitnienia, od czerwca do jesieni. Jedna z odmian, hortensja ogrodowa, może dorastać nawet do 1,5 metra wysokości.
Roślina preferuje lekko kwaśną i wilgotną glebę, dobrze rośnie w zacienionych miejscach. Kwiaty hortensji mają różne kolory, które są zależne od pH gleby, na której rosną. Kwitną na różowo i fioletowo, jeśli rosną w glebie zasadowej. Z kolei niebieskawy odcień kwiatów maja hortensje znajdujące się w glebie lekko kwaśnej.
Odczyn podłoża nie ma wpływu na hortensje o białych kwiatach - zawsze pozostają w tym kolorze.
Hortensje należy podlewać każdego dnia, najlepiej wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca.
Czym nawozić hortensję?
Zobacz również:
Hortensja wymaga również odpowiedniego nawożenia. Oczywiście możemy sięgnąć po gotowe nawozy, które kupimy np. w sklepie ogrodniczym. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby było bardziej ekologicznie, możemy wykorzystać produkty, które mamy w kuchni. Hortensję warto "poczęstować" skórką od banana. Nie od dziś wiadomo, że to sprawdzony i naturalny sposób na wzmocnienie roślin kwitnących.
Skórka od banana posiada szereg cennych właściwości - jest źródłem siarki, wapnia, fosforu i kwasu krzemowego. Nawóz przygotowany na jej bazie, zmieszany z wierzchnią warstwą podłoża, dostarcza roślinom ogrodowym i domowym składników odżywczych.
Nawóz do hortensji ze skórki od banana można przygotować na trzy sposoby. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać - krzew będzie wręcz uginał się od kwiatów i cieszył oczy. Jak przygotować nawóz z hortensji?
Nawóz do hortensji ze skórki od banana
Pierwsze rozwiązanie? Pokrój skórkę od banana na drobne kawałeczki i dokładnie umyj. Następnie wykop niezbyt głęboką dziurę przy krzewie hortensji i zakop przygotowane resztki owocu. Skórkę od banana możesz również zblendować i w takiej formie "nakarmić" nią hortensję. Tyle z twojej strony - od tego momentu pałeczkę przejmą zawarte w skórce od banana potas i fosfor.
Fragmenty skórki od banana będą dość długo rozkładać się w ziemi i stopniowo uwalniać składniki odżywcze. Hortensja z pewnością odwdzięczy się pięknym wyglądem!
Kolejny sposób wymaga nieco więcej czasu. Skórkę od banana możesz wykorzystać również do przygotowania specjalnej mikstury, która odżywi i wzmocni hortensję. Pokrój ją na mniejsze części i pozostaw do wysuszenia. Następnie suchą skórkę zalej odstaną wodą lub deszczówką. Odstaw na dwa-trzy dni. Tak przygotowaną mikstura podlej roślinę.
Pozostał nam jeszcze jeden sposób. Skórki od banana zalej ciepłą, przegotowaną wodą i pozostaw pod przykryciem w ciepłym miejscu. Mikstura będzie gotowa po dwóch tygodniach. Rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:1. Naturalny nawóz możesz zastosować również np. do róż.