Poczęstuj nią hortensję. Krzew będzie uginał się od kwiatów

Hortensja to niezaprzeczalnie jedna z najpiękniejszych ozdób ogrodu. Co zrobić, aby krzew uginał się od kwiatów? Wcale nie musisz inwestować w wymyślne nawozy. Odżywczy składnik z pewnością znajduje się w twojej kuchni.

Tak przygotujesz naturalny nawóz do hortensji. Główny składnik znajdziesz w kuchni
Tak przygotujesz naturalny nawóz do hortensji. Główny składnik znajdziesz w kuchni123RF/PICSEL

Spis treści:

  Hortensja to roślina, której trudno nie zauważyć. W ogrodzie od razu przyciąga wzrok - najpiękniej prezentuje się oczywiście w czasie kwitnienia, od czerwca do jesieni. Jedna z odmian, hortensja ogrodowa, może dorastać nawet do 1,5 metra wysokości.

  Roślina preferuje lekko kwaśną i wilgotną glebę, dobrze rośnie w zacienionych miejscach. Kwiaty hortensji mają różne kolory, które są zależne od pH gleby, na której rosną. Kwitną na różowo i fioletowo, jeśli rosną w glebie zasadowej. Z kolei niebieskawy odcień kwiatów maja hortensje znajdujące się w glebie lekko kwaśnej.

  Odczyn podłoża nie ma wpływu na hortensje o białych kwiatach - zawsze pozostają w tym kolorze.

  Hortensje należy podlewać każdego dnia, najlepiej wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca.

  Czym nawozić hortensję?

  Hortensja wymaga również odpowiedniego nawożenia. Oczywiście możemy sięgnąć po gotowe nawozy, które kupimy np. w sklepie ogrodniczym. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby było bardziej ekologicznie, możemy wykorzystać produkty, które mamy w kuchni. Hortensję warto "poczęstować" skórką od banana. Nie od dziś wiadomo, że to sprawdzony i naturalny sposób na wzmocnienie roślin kwitnących.

  Skórka od banana posiada szereg cennych właściwości - jest źródłem siarki, wapnia, fosforu i kwasu krzemowego. Nawóz przygotowany na jej bazie, zmieszany z wierzchnią warstwą podłoża, dostarcza roślinom ogrodowym i domowym składników odżywczych.

  Nawóz do hortensji ze skórki od banana można przygotować na trzy sposoby. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać - krzew będzie wręcz uginał się od kwiatów i cieszył oczy. Jak przygotować nawóz z hortensji?

  Hortensje to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych
  Hortensje to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych123RF/PICSEL

  Nawóz do hortensji ze skórki od banana

  Pierwsze rozwiązanie? Pokrój skórkę od banana na drobne kawałeczki i dokładnie umyj. Następnie wykop niezbyt głęboką dziurę przy krzewie hortensji i zakop przygotowane resztki owocu. Skórkę od banana możesz również zblendować i w takiej formie "nakarmić" nią hortensję. Tyle z twojej strony - od tego momentu pałeczkę przejmą zawarte w skórce od banana potas i fosfor.

  Fragmenty skórki od banana będą dość długo rozkładać się w ziemi i stopniowo uwalniać składniki odżywcze. Hortensja z pewnością odwdzięczy się pięknym wyglądem!

  Kolejny sposób wymaga nieco więcej czasu. Skórkę od banana możesz wykorzystać również do przygotowania specjalnej mikstury, która odżywi i wzmocni hortensję. Pokrój ją na mniejsze części i pozostaw do wysuszenia. Następnie suchą skórkę zalej odstaną wodą lub deszczówką. Odstaw na dwa-trzy dni. Tak przygotowaną mikstura podlej roślinę.

  Pozostał nam jeszcze jeden sposób. Skórki od banana zalej ciepłą, przegotowaną wodą i pozostaw pod przykryciem w ciepłym miejscu. Mikstura będzie gotowa po dwóch tygodniach. Rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:1. Naturalny nawóz możesz zastosować również np. do róż.

  Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas