Lagerstremia: Bujnie kwitnie przez 120 dni w roku. Jak ją uprawiać?

Projektując ogród, z morza ciekawych gatunków warto wyłowić oryginalne okazy o niebanalnej urodzie. Jest nim z pewnością Lagerstremia indyjska (Lagerstroemia indica), zwana często "bzem południa", obok której przejść obojętnie naprawdę trudno. Przykuwa wzrok przepięknymi kwiatostanami, którymi obsypana jest obficie od czerwca do października. Właśnie dzięki temu walorowi otwiera czołówkę zestawienia najdłużej kwitnących krzewów. By lagerstremia zdobiła ogród idealnie, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju. Jakie wybrać dla niej stanowisko? Jak często lagerstremię zasilać i dlaczego kluczowym dla niej zabiegiem jest przycinanie?

Lagerstremia zjawiskowo kwitnie
Lagerstremia zjawiskowo kwitnie123RF/PICSEL

Lagerstremia indyjska osiąga imponujące rozmiary

Znakiem rozpoznawczym rośliny są zjawiskowe kwiaty
Znakiem rozpoznawczym rośliny są zjawiskowe kwiaty123RF/PICSEL

Lagerstremia indyjska zdążyła podbić serca miłośników roślin na całym świecie i śmiało wdziera się do polskich ogrodów. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie wymaga skupienia na sobie uwagi jej posiadacza. Naturalnie porasta kraje azjatyckie. Najczęściej można ją spotkać w Chinach, Kambodży, Laosie, Tajwanie czy Wietnamie, gdzie zyskuje naprawdę imponujące rozmiary, sięgające nawet ośmiu metrów. Lagerstremia zaadaptowana do warunków klimatycznych; panujących w innych krajach; osiąga mniej więcej od trzech do pięciu metrów.

Lagerstremia kwitnie przez 120 dni w roku

Lagerstremia kwitnie obficie przez 120 dni w roku
Lagerstremia kwitnie obficie przez 120 dni w roku123RF/PICSEL

Wyglądem lagerstremia najbardziej przypomina lilaki, w końcu nie bez powodu zwana jest "bzem południa". Znakiem rozpoznawczym lagerstremii indyjskiej są prześliczne pięciopłatkowe i lekko pofałdowane na brzegach kwiaty; tworzące obfite wiechy oraz owalne liście, które jesienią zmieniają barwę z zielonej na żółtą. Lagerstremii indyjskiej warto poświęcić wiele uwagi, bo swoim wyglądem cieszy oczy od czerwca do października. Nadmienić w tym miejsce warto, że jest zaliczana do najdłużej kwitnących krzewów. (W polskich warunkach klimatycznych pokrywa się kwiatami w okresie od lipca do października). O lagerstremii zwykło się mówić, że kwitnie przez 120 dni w roku. Kolor płatków zależy od odmiany krzewu i może zyskiwać barwy od purpurowej, ciemnoczerwonej i fioletoworóżowej aż po jasnoróżową i białą.

Lagerstremia musi mieć dostęp do słońca i żyzną glebę

Lagerstremia ma bajkowe kwiatostany
Lagerstremia ma bajkowe kwiatostany123RF/PICSEL

By lagerstremia zyskała bajkowy wygląd, trzeba zapewnić jej w ogrodzie warunki podobne do tych, jakie ma zapewnione w naturalnym dla niej środowisku, czyli w azjatyckich krajach. Kluczowe w uprawie są zwłaszcza stanowisko i gleba. Lagerstremię najlepiej posadzić w miejscu z nieskrępowanym dostęp do słońca i dobrze osłoniętym od wiatru. Dobrym wyborem będzie lokalizacja obok żywopłotu. Gleba, w której lagerstremia rośnie, powinna być żyzna, próchnicza, średnio wilgotna, dobrze przepuszczalna i o lekko kwaśnym odczynie pH. By roślina lepiej przyjęła się w ogrodzie, warto wykonać drenaż, aby zabezpieczyć korzenie. Najlepszą porą na sadzenie rośliny jest wiosna. Niższe odmiany lagerstremii dobrze sprawdzają się także w uprawie w dużych donicach i pięknie zdobią taras czy patio. 

Lagerstremia osiąga imponujące rozmiary
Lagerstremia osiąga imponujące rozmiary123RF/PICSEL

Lagerstremia najlepiej rośnie w średnio wilgotnej glebie, dlatego w okresach suszy należy ją regularnie podlewać. Bardzo zaszkodzić może jej nadmiar wody, który prowadzi do gnicia korzeni. Roślina wymaga także zasilania, ale zabieg ten należy przeprowadzać wiosną i latem, jeszcze przed okresem obfitego kwitnienia. Najlepiej do nawożenia używać wiosną nawozów z dodatkiem azotu, a następnie wieloskładnikowych. W przypadku lagerstremii świetnie sprawdza się także kompost i obornik. 

Jak i kiedy podcinać lagerstremię?

Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podcinanie lagerstremii. To właśnie ono jest gwarantem obfitego kwitnienia rośliny. Cięcie trzeba przeprowadzić już po ustąpieniu przymrozków, ale jeszcze przed okresem intensywnej wegetacji rośliny. Najlepszą porą będzie kwiecień. Ogrodnicy zalecają, aby starannie usunąć starsze pędy rośliny - tak, aby nie zaburzyć jej pokroju.

Zadbaj o zabezpieczenie przed mrozem

Lagerstremię trzeba zabezpieczyć przed mrozen
Lagerstremię trzeba zabezpieczyć przed mrozen123RF/PICSEL

Lagerstremia -  z racji swego egzotycznego pochodzenia -  jest wrażliwa na anomalia pogodowe, takie jak susza czy mrozy i wymaga zabezpieczenia przed zimą. Ogrodnicy zalecają, aby podłoże wokół rośliny okryć solidną, kilkunastocentymetrową warstwą ściółki, a pnie drzew owinąć agrowłókniną lub słomą. Zabezpieczenia wymagają także okazy lagerstremii uprawiane w donicach. Pojemnik z rośliną trzeba przenieść do chłodnego i jasnego pomieszczenia już po pierwszych przymrozkach. Dobrym lokum będzie na przykład piwnica. W okresie zimowym trzeba zrezygnować z nawożenia rośliny, a podlewać ją dopiero wówczas, gdy ziemia wokół wyschnie.

Lagerstremia pięknie zdobi ogrody, tarasy i balkony

Zjawiskowy wygląd lagerstremii indyjskiej i jej obfite kwitnienie szacowane na 120 dni w roku sprawia, że fantastycznie prezentuje się nawet jako pojedynczy okaz w ogrodzie, ale tworzy też udane duety z innymi krzewami kwitnącymi jak i zimnozielonymi często wybieranymi na żywopłoty. Karłowe odmiany rośliny uprawiane w donicach pięknie zdobią tarasy czy balkony. Odpowiednim cięciem można uformować je w drzewka bonsai - z pewnością dodadzą uroku każdej przestrzeni.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas