Reklama

Reklama

Latem nie pij tego napoju. Może skończyć się fatalnie!

Letnie miesiące sprzyjają spotkaniom towarzyskim, na których często pojawiają się napoje alkoholowe. Mało kto zdaje sobie sprawy z tego, że spożywanie trunków zawierających procenty o tej porze roku może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Podpowiadamy, na które z nich należy szczególnie uważać i w jakich sytuacjach mogą być bardzo niebezpieczne.

Podczas wakacyjnego wyjazdu na morze czy jezioro wiele osób sięga po schłodzony alkohol. Niestety, picie niektórych procentowych trunków w upalne dni może nieść ze sobą niepożądane skutki zdrowotne - dowodzą temu wyniki badań opublikowane na łamach czasopisma "American Association for Cancer Research".

Czytaj też: Energetyki - dodają energii czy szkodzą zdrowiu?

Który alkohol jest najgorszy?

Co ciekawe, zdaniem ekspertów z Uniwersytetu w Providence w Stanach Zjednoczonych, jednym z najgorszych rodzajów alkoholu, jaki możemy sobie zaserwować w sezonie letnim, jest białe wino. Lekarze do dawna alarmują o szkodliwym działaniu promieni słonecznych na skórę i ryzyku rozwoju raka. Amerykańscy badacze dowiedli, że wypicie nawet jednej lampki wina podczas upału również zwiększa ryzyko czerniaka (aż o 13 proc.!).

Reklama

Ponadto amerykańscy eksperci podejrzewają, że białe wino może hamować prozdrowotne właściwości witamin i przeciwutleniaczy, które mają chronić naszą skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Z analizy wynika, że inne rodzaje trunków nie wpływają znacząco na pojawienie się tego nowotworu.

Zobacz też: Cisi zabójcy znad morza

Zdradliwe piwo

Alkohol odwadnia - szczególne moczopędne piwo, po które chętnie sięgamy latem. Kiedy pocimy się w upale, napój ten przyspiesza utratę płynów z organizmu. W dodatku alkohol wpływa negatywnie na układ krążenia i co ważne - zwiększa ryzyko groźnych wypadków na plaży typu utonięcie, o których słyszy się każdego roku. 

Należy pamiętać, że niepozorne piwa typu "radler" także mogą negatywnie wpływać na naszą kondycję zdrowotną. Wprawdzie są bezalkoholowe lub zawierają znikome ilości procentów, ale są źródłem dużej ilości cukru i pustych kalorii.

Zobacz również: Najzdrowsze napoje na upalny dzień

Alkohol przyspiesza tycie i osłabia organizm

Warto też zaznaczyć, że podczas letnich miesięcy po alkohol sięgamy często w towarzystwie tak zwanego "śmieciowego" jedzenia, jakim są chipsy, fast foody i inne tłuste, bezwartościowe przekąski. Fundując sobie codziennie takie produkty, może się okazać, że po minionych wakacjach nie będziemy mieścić się w ulubione ubrania, a organizm może być bardziej podatny na infekcje, za sprawą obniżonej odporności.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: alkohol | kaloryczne napoje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy