Łatwy patent na czyszczenie kostki brukowej. Tłuste plamy i mech znikną

Czyszczenie kostki brukowej to podstawa dbania o nawierzchnię, by służyła nam przez długie lata i prezentowała się estetycznie. Mimo swojej trwałości jest narażona na czynniki, które mogą pozostawiać trwałe zabrudzenia. Czym myć kostkę brukową? Możesz sobie nawet nie zdawać sprawy, że skuteczne środki masz pod ręką.

Łatwo doprowadzisz do porządku swoją kostkę brukową
Łatwo doprowadzisz do porządku swoją kostkę brukową123RF/PICSEL

Czyszczenie kostki brukowej — zawsze zacznij od testu

Kostka brukowa wokół domu czy na podjeździe o każdej porze dnia i nocy jest wystawiona na działanie różnorodnych czynników, przez które pokrywa się licznymi zanieczyszczeniami. Zdarza się, że podczas prac na posesji zostanie zabrudzona smarem lub farbą. W takich sytuacjach trzeba działać szybko, ale nadal nie należy zapominać o regularnym czyszczeniu kostki brukowej.

Usuwać trzeba zarówno świeże plamy, piasek, mech, jak i liście, które opadają na nawierzchnię. Niezależnie od tego, czy do mycia wybierasz specjalistyczne preparaty, czy bazujesz na domowych sposobach, zawsze w pierwszej kolejności wykonuj prosty test. Niewielką ilość wybranego środka nanieś na mało widoczny obszar na uboczu. Tak upewnisz się, że produkt nie wyrządzi żadnych szkód.

Wyczyść kostkę brukową bez żrącej chemii
Wyczyść kostkę brukową bez żrącej chemii123RF/PICSEL

Na co pomoże czyszczenie kostki brukowej octem?

Oto środek, który jest doskonale znany wszystkim zwolennikom tworzenia własnych środków czystości. Zastosowanie octu w domu jest bardzo wszechstronne, ale warto wyjść z nim poza cztery ściany. Stanowi remedium na jedną z najczęstszych bolączek właścicieli posesji. Posłuży do wyczyszczenia kostki brukowej z mchu.

Zielona warstwa nie tylko daje wrażenie zaniedbanej powierzchni. Mech rozrastający się w szczelinach może doprowadzać do rozszczelnienia powierzchni kostki, a z biegiem czasu uszkodzić całą jej strukturę. Zatem, jak usunąć mech z kostki brukowej? Wykonaj roztwór wody i octu kuchennego w proporcji 1:2. Wlej do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj nawierzchnię. Zetrzyj pozostałości przy pomocy szczotki, na koniec możesz opłukać kostkę myjką ciśnieniową.

Czym zmyć olej z kostki brukowej?

Tłuste plamy z oleju lub smaru kojarzą się jako jedne z najtrudniejszych do usunięcia. Z racji tego, że kluczowy jest tu szybki czas reakcji, warto pamiętać, że domowe sposoby na mycie kostki często mamy pod ręką, więc możemy zadziałać od razu.

Niech kostka przed domem będzie najlepszą wizytówką gospodarza
Niech kostka przed domem będzie najlepszą wizytówką gospodarza123RF/PICSEL

Bardzo dobre efekty przynosi potraktowanie plamy silnym strumieniem wody wymieszanej z płynem do mycia naczyń. Dodatkowo, jeśli na plamę od razu wysypiemy piasek, wchłonie on część zabrudzeń, a nam do zmycia pozostaną jedynie pozostałości tłustego brudu. Sprawna reakcja zapobiegnie wnikaniu oleju w głąb kostki brukowej.

Chwasty w kostce brukowej nie mają szans

Rozrastają się nieproszone na potęgę i od razu rzucają się w oczy. Chwasty w kostce brukowej są w stanie wyrastać nawet z niewielkich szczelin, doprowadzając właścicieli posesji do szału. Zamiast się denerwować, lepiej jest zadziałać sprytnie, posiłkując się produktem z kuchennej szafki.

Soda oczyszczona na chwasty działa jak pogromca niepożądanych intruzów. Najlepiej działa na młode i jeszcze niewyrośnięte rośliny. Wtedy wystarczy posypać je sodą, a potem tylko zebrać z powierzchni obumarłe fragmenty. W sytuacji, gdy chwasty zdążyły osiągnąć duże rozmiary, konieczne będzie ich mechaniczne usunięcie. Następnie w tych miejscach rozsyp sodę, by zapobiec ponownemu wzrostowi.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas