Ławeczka w ogrodzie - olejowanie drewna
Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Już niedługo rozpoczniemy długo oczekiwany sezon działkowy. Zazwyczaj zaczynamy go od prac porządkowych, a jedną z najczęstszych czynności jest renowacja elementów drewnianych. Warto przyjrzeć się sprawdzonemu w warunkach fińskiej zimy olejowaniu drewna.
Olej nie tworzy dodatkowej powłoki na powierzchni powłoki lecz wnika w głąb wierzchniej warstwy drewna i impregnuje je, czyniąc odpornym na zużycia mechaniczne i chemiczne. Pory drewna pozostają przy tym otwarte, a powierzchnia ma możliwość wymiany powietrza i wilgoci. Dlatego też ta metoda sprawdza się bardzo dobrze na drewnianych tarasach, schodach, czy pomostach, a więc wszędzie tam gdzie drewno jest bardziej narażone na niszczące działanie wody i piasku oraz obciążone ruchem. Ewentualne rysy pojawiające się w wyniku intensywnej eksploatacji nie wymagają, tak jak w przypadku innych powłok, naprawy, a jedynie konserwacji. Nie zmieniają one także swojego koloru. Co więcej, olej nie skleja kantów desek, przez co nie dopuszcza do powstawania dużych szczelin.
Olej posiada nie tylko właściwości konserwujące, ale również walory estetyczne, wydobywające z drewna jego naturalne piękno. Uwydatnia szlachetny rysunek słojów, które niezatopione w lakierze łatwo dają się wyczuć w dotyku.
Do olejowania można użyć dostępnego na rynku oleju: Valtti Wood Oil marki Tikkurila.
WARTO WIEDZIEĆ?
Piotr Kwaśniewski - doradca techniczny Tikkurila radzi:
Jak właściwie konserwować powierzchnie olejowane?
Rutynowa pielęgnacja olejowanego drewna nie jest skomplikowana. Wystarczy użycie wilgotnej miękkiej szczotki, szmatki lub mopa. Przy większych zabrudzeniach można czyścić je delikatnymi detergentami. Ze względu na to, że zewnętrzne elementy drewniane wystawione są na działanie deszczu, czy śniegu warto mniej więcej co 6 miesięcy wetrzeć nową warstwę oleju. W przypadku punktowych uszkodzeń mechanicznych można poddać renowacji dany fragment powierzchni, co nie pozostawi odbarwień w stosunku do całości.