Lawenda: Uprawa i nietuzinkowe właściwości
Intensywny kolor i nietuzinkowy aromat, który posiada i roztacza wokół siebie lawenda, niemal każdemu przynosi na myśl malownicze francuskie pola Prowansji i śródziemnomorskie otoczenie. Nic dziwnego, że pojawia się ogromna ochota, by przenieść ten klimat na własne podwórko. Warto jednak na początku dowiedzieć się, jakich warunków wymaga uprawa lawendy oraz czy poza walorami estetycznymi można ją inaczej wykorzystać. Okazuje się bowiem, że ta niebanalna roślina posiada szereg nietuzinkowych właściwości. Doniczkę z aromatyczną lawendą warto postawić na balkonie czy tarasie, by pozbyć się niechcianych komarów czy innych nieproszonych gości, a woreczek z suszonymi kwiatami umieścić pod poduszką, by poprawić komfort snu i zmniejszyć stres czy nerwowość. Garść cennych wskazówek można znaleźć poniżej.
Lawenda i jej niebanalne zastosowania
Lawenda (Lavendula) to niebanalna roślina, której znakiem rozpoznawczym są fantastyczne fioletowe lub niebieskie kwiaty wydzielające charakterystyczny zapach. Obydwa wymienione są największymi walorami rośliny. Lawenda swoim nietuzinkowym wyglądem bezsprzecznie wzbogaca i urozmaica ogród, ale to nie wszystko, co ma ona do zaoferowania. Dzięki swoim właściwościom i budowie może być wykorzystywana w wielu różnych dziedzinach, a nie tylko w ogrodnictwie.
Lawenda: Na co zwrócić uwagę przy uprawie?
Decydując się na uprawę lawendy, należy wziąć pod uwagę klimat panujący w Polsce. Wybierając odmianę przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na mrozoodporność. W tym przypadku najbardziej wytrzymała będzie lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Sadząc ją, pamiętajmy o trzydziestocentymetrowych odstępach, dzięki czemu późniejsza pielęgnacja stanie się o wiele prostsza. Jednak wciąż musimy mieć na względzie śródziemnomorskie warunki, z których pochodzi i chronić ją przed wiatrem w nasłonecznionych miejscach. Po zakwitnięciu na czas zimy kwiatostany najczęściej się przycina, co później niestety odbija się na kwiatach, które nie wyglądają tak zjawiskowo jak za pierwszym razem.
Zapach lawendy odstrasza komary i meszki
W ogrodzie najlepiej prezentuje się jako obwódka ścieżek, chodników czy tarasu. Równie pięknie można poprzycinać ją tak, by pasowała do doniczki lub jako dodatek do innych kwiatów; takich jak na przykład róże, z którymi kontrastuje kolorystycznie. Nada się także do obsadzenia altanek i innych miejsc spotkań rodzinnych na świeżym powietrzu, ponieważ jej zapach odstrasza komary i meszki. Dzięki temu grille i spotkania towarzyskie będą wolne od nieproszonych gości.
Pomijając zachęcający do kupna wygląd, lawenda może być wykorzystywana jako przyprawa w domowej kuchni. Wchodzi ona w skład ziół prowansalskich, które każdy doskonale zna. Jednak mało kto wie, że dzięki swoim właściwościom zbawiennie działa także na układ trawienny. Napar na bazie kwiatów pomoże pokonać bóle brzucha i pozbyć się wzdęć, a dodając lawendę do tłustych dań mięsnych sprawia się że stają się one mniej ciężkostrawne i tym samym ułatwia się pracę pracę jelitom.
Lawenda doskonale relaksuje
Dla wszystkich zestresowanych i zabieganych kwiat ten może okazać się wybawieniem od codziennych problemów. Jego aromat wykazuje działanie uspokajające i odstresowujące, gdyż wpływa on na ludzki układ nerwowy. W razie problemów ze snem niektórzy radzą by suszone kwiaty wkładać do niewielkiej saszetki lub woreczka i umieszczać go pod poduszką. Dzięki temu zasypianie stanie się łatwiejsze i zmniejszy się nadmierna nerwowość. Warto ów sposób wypróbować - kto wiem, może zakończy się koszmar związany z np. z poniedziałkowym wstawaniem do pracy.