Lawendę sadź tylko w ten sposób. Kwiaty będą rozwijać się zjawiskowo

Sadzenie lawendy w doniczce jest czynnością dostępną nie tylko dla właścicieli dużych ogrodów. Roślina w tej formie doskonale sprawdzi się na niewielkim balkonie czy nawet parapecie. Namiastka Prowansji we własnym domu? Dlaczego nie! Podpowiadamy, jaką ziemię lubi lawenda, gdzie będzie rozwijać się najlepiej i jak jej specyficzny system korzeniowy determinuje wybór odpowiedniej doniczki.

Jak sadzić lawendę w doniczce, aby nie popełnić żadnego błędu?
Jak sadzić lawendę w doniczce, aby nie popełnić żadnego błędu?123RF/PICSEL

Jakie odmiany lawendy nadają się do uprawy w doniczce?

Najbardziej rozpowszechnionym w Polsce gatunkiem jest lawenda wąskolistna. Nie sprawia problemów w uprawie, a jej niebieskie, różowe lub fioletowe kwiaty cechują się intensywnym aromatem. Pod względem sadzenia lawendy w doniczce istotny jest też fakt, że można bez trudu dopasować wielkość konkretnej odmiany do przestrzeni, jaką dysponujemy. Dla przykładu:

  • Lawenda "Peter Pan" charakteryzuje się małym rozmiarem. Dorasta maksymalnie do 35 centymetrów, więc nadaje się na parapety, zdobiąc je kwiatami w kolorze ciemnego fioletu.
  • Lawenda "Munstead" osiąga wysokość około 40 centymetrów, a w czasie kwitnienia podziwiać można kwiaty w kolorze niebiesko-fioletowym.
  • Lawenda "Blue Scent" to dobry wybór, gdy możesz sobie pozwolić na trochę większą krzewinkę. Odpowiednio pielęgnowana dorasta do 50 centymetrów. Wygląda bardzo dekoracyjnie nie tylko ze względu na kwiaty, które mogą rozwijać się aż do października, ale też na liście o srebrzystym odcieniu.
Lawendę możesz posadzić, dysponując nawet niewielkim mieszkaniem
Lawendę możesz posadzić, dysponując nawet niewielkim mieszkaniem123RF/PICSEL

Jaka doniczka dla lawendy?

Na wstępie zostało wspomniane, że wybór pojemnika do sadzenia lawendy nie może być wynikiem przypadku czy korzystania z zalegających w piwnicy doniczek. Roślina tworzy bardzo rozległy system korzeniowy, więc niezbędna jest doniczka szeroka i głęboka. Dodatkowo musi mieć w dnie otwory drenażowe dla swobodnego usuwania nadmiaru wody. Postaraj się zaopatrzyć w doniczkę ceramiczną, która sprzyja odparowywaniu wilgoci. Plastikowe pojemniki często okazują się być przyczyną gnicia korzeni i zmarnowaniu całego wysiłku włożonego w uprawę lawendy.

Sadzenie lawendy w doniczce krok po kroku

Nie zwlekaj z sadzeniem - postaraj się zaplanować zakup sadzonek w taki sposób, aby jak najszybciej przesadzić ją do docelowego pojemnika. Co dalej?

  • Wilgoć nie jest sprzymierzeńcem lawendy. Dlatego kolejnym krokiem musi być zrobienie warstwy drenażu na dnie doniczki. Wykorzystaj do tego keramzyt, gruby żwir lub nawet fragmenty potłuczonej ceramiki.
  • Czas na przygotowanie podłoża. Jaką ziemię lubi lawenda? Lekką, przepuszczalną i żyzną. Jej odczyn powinien być neutralny, ewentualnie lekko zasadowy.
  • Sadzonkę umieść w podłożu i równomiernie okryj korzenie warstwą ziemi. Pamiętaj o tym, aby na koniec starannie docisnąć glebę w doniczce.
  • Finalnym etapem jest podlanie świeżo posadzonej lawendy. Nie przesadzaj jednak z ilością wody. Podłoże powinno być tylko lekko wilgotne.

Lawenda - jakie stanowisko jest dla niej najlepsze?

Krzewinka doskonale rozwija się w klimacie śródziemnomorskim. Wykorzystaj tę informację, by znaleźć dla niej miejsce, w którym możliwe będzie stworzenie przynajmniej namiastki tych warunków. Postaraj się wygospodarować miejsce na nasłonecznionym balkonie lub parapecie - południowa strona domu jest tu jak najbardziej wskazana. Doniczka z lawendą powinna być też osłonięta przed działaniem porywistego wiatru i deszczu.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas