Leszczynowe bazie. Pomogą na ból gardła i bezsenność

Leszczynowe bazie to męskie kwiatostany, które właśnie pojawił się na drzewkach. Choć to z nich powstają orzechy, to warto część zebrać, by zrobić z nich napar, który pomaga między innymi na ból gardła oraz na bezsenność.

Leszczyna: zastosowanie w medycynie. Zbierz w lutym i szybko przygotuj leczniczy napar
Leszczyna: zastosowanie w medycynie. Zbierz w lutym i szybko przygotuj leczniczy napar123RF/PICSEL

Napar z kwiatów leszczyny: na co pomaga?

Znany polski ekspert w dziedzinie medycyny alternatywnej — Henryk Różański — zaleca stosowanie naparu z kwiatów leszczyny przy przeroście gruczołu krokowego, zapaleniu układu moczowego, bólach gardła, bezsenności, obniżonym nastroju, osłabieniu, chorobach skórnych spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi, łagodzeniu skutków menopauzy oraz zaburzeniach przemiany materii.

Według Różańskiego napar z kwiatów leszczyny zawiera płytki, flawonoidy, alantoinę, triterpeny i fitosterole, które mają pozytywny wpływ na organizm.

Napar z kwiatów leszczyny: Przepis

Przygotowanie naparu z kwiatów leszczyny jest banalne, potrzebujesz zaledwie kilku składników:

1 - 2 łyżki leszczynowych bazi,

1 szklankę mleka bądź wody,

miód do smaku.

Męskie kwiatostany leszczyny zalej gorącą, lecz nie wrzącą wodą bądź mlekiem i zaparzaj pod przykryciem przez 20 minut. Po tym czasie napar przecedź i wypij. Dla polepszenia smaku, ale również ze względu na właściwości antyseptyczne i łagodzące podrażnienia gardła, możesz dodać do leszczynowej herbatki miodu. Zalecana dzienna dawka naparu z kwiatów leszczyny to 2 - 3 szklanki.

Napar z kwiatów leszczyny pomoże na ból gardła i bezsenność
Napar z kwiatów leszczyny pomoże na ból gardła i bezsenność123RF/PICSEL

Napar z kwiatów leszczyny pij przez cały rok

Co zrobić, by móc korzystać z dobroczynnych właściwości naparu z bazi leszczyny przez cały rok? Jest na to prosty sposób, wystarczy je zasuszyć. Leszczynowe bazie można zbierać od lutego do kwietnia, najlepiej robić to w suche dni, gdy nie ma dużo wilgoci w powietrzu. Po zerwaniu należy ułożyć je na kartce papieru lub tacce i pozostawić w suchym miejscu do wysuszenia. Następnie ostrożnie, by nie otrzepać pyłku, umieszczamy bazie w pudełku. Dzięki temu o każdej porze roku można przygotować napar z kwiatów leszczyny.

Napar na ból gardłaInteria DIY