Lewkonia letnia: Królowa rabat. Jak ją uprawiać?
Lewkonia letnia (Matthiola incana) to prawdziwa królowa rabat kwiatowych. Bujnie kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków i roztacza wokół siebie zjawiskowy zapach. Ma jednak niemałe wymagania i trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju. Kluczem do sukcesu jest żyzna gleba, odpowiednie stanowisko i regularne nawożenie. Nie wybaczy niedoborów wody. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o lewkonii letniej? Poniżej kilka podpowiedzi.
Lewkonia o bujnych kwiatach
Lewkonia letnia (Matthiola incana) naturalnie porasta kraje Morza Śródziemnego. Preferuje ciepły i wilgotny klimat. W Polsce ze względu na kapryśną aurę z mrozami w zimie jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Podobnie jak kapusta czy rzeżucha należy do rodziny roślin kapustowatych (Brassicaceae). Jest bardzo dekoracyjna i króluje w lecie na rabatach. Przyciąga wzrok urzekającym kwiatami, które przyjmują rozmaite barwy od białej, przez żółtą, pomarańczową, różową, aż do czerwonej fioletowej i amarantowej. Osiąga maksymalnie do 80-100 cm wysokości. Do uprawy na rabatach najlepiej wybrać odmiany lewkonii letniej o pełnych kwiatach. Ogrodnicy zalecają zwłaszcza takie jej rodzaje jak: "Dora", "Lavender", "Diablo, "Mera" czy "Bara".
Lewkonia letnia wymaga żyznej gleby
Lewkonia letnia pięknie dekoruje ogród i bujnie kwitnie przez całe lato i jesień - od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Trzeba jednak poświęcić jej sporo uwagi i zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. Przede wszystkim potrzebuje słonecznego stanowiska. Preferuje żyzną, dobrze przepuszczalną glebę wzbogaconą wapniem. Lewkonię letnią należy regularnie nawadniać; bardzo obficie w okresach bezdeszczowych, gdyż nie cierpi suszy. Ziemia, na które rośnie, powinna być też regularnie zasilana nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi do roślin kwitnących. (Zawierają mniej azotu, a więcej fosforu i potasu). Zabieg należy powtarzać co 1-2 tygodnie. Pierwszy trzeba przeprowadzić po dwóch tygodniach od posadzenia na miejsce stałe.
Lewkonię letnią można wysiewać lub uprawiać z sadzonek
Kapryśna aura panująca w Polsce powoduje, że lewkonię letnią uprawia się nad Wisłą jako roślinę jednoroczną. W marcu, najpóźniej w kwietniu, wysiewa się ją do skrzynek i przechowuje się w ciepłym pomieszczeniu. Gdy roślinki podrosną, wybiera się te spośród nich, które posiadają duże i jasne liście. (Tylko ok. 60 procent siewek wydaje kwiaty, dlatego selekcja jest wymagana). Jeśli nie ma warunków do samodzielnego wysiewu kwiatów, lewkonię można także uprawiać z gotowych sadzonek. Trzeba je wysadzić do gruntu w drugiej połowie maja. Miejsce powinno być dobrane bardzo dokładnie. Lewkonie nie powinny rosnąć na stanowiskach zajmowanych wcześniej przez inne rośliny, bo przejmują od nich choroby. Lewkonia nie wymaga przycinania. Powodem jej marnienia jest najczęściej nadmiar bądź niedobór wody. Z reguły jest odporna na szkodniki, najbardziej zagraża jej pchełka ziemna.
Lewkonia letnia ślicznie zdobi rabaty i balkony
Lewkonia z racji swojego pięknego wyglądu ma wiele zastosowań. Najpiękniej zdobi letnie rabaty, których jest królową. Uprawiana w skrzynkach fantastycznie zdobi balkony i tarasy. Może także wypełniać puste przestrzenie pomiędzy bylinami w ogrodzie. Sprawdza się także w formie kwiatu ciętego. Gdy rozwinie się połowa kwiatów, można ją wraz z korzeniami umieścić w wazonie.
Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program