Liście będą błyszczeć, a szkodniki uciekną w popłochu. Jak stosować olej neem do roślin?

Szukasz skutecznego oprysku, który zwalczy najpopularniejsze i najbardziej żarłoczne szkodniki, ale jednocześnie będzie bezpieczny dla środowiska? Wśród domowych sposobów ochrony roślin zwróć uwagę na właściwości olejku neem. Choć kojarzony jest w pierwszej kolejności z medycyną ajurwedyjską, przyniesie wiele korzyści w uprawie okazów domowych oraz ogrodowych. Zwalcza między innymi mszyce i wciornastki, do tego ma działanie pielęgnacyjne. Podpowiadamy, jak stosować olejek neem do roślin.

Olej neem do roślin - przekonaj się o jego skuteczności
Olej neem do roślin - przekonaj się o jego skuteczności123RF/PICSEL

Olejek neem — co to za produkt?

Olej neem powstaje z nasion miodli indyjskiej, znanej także jako melia indyjska, w procesie tłoczenia na zimno. Mimo że dla wielu z nas może stanowić nowinkę, produkt od wielu lat wykorzystywany był w medycynie ajurwedyjskiej. Traktowany jest jako remedium na toksyny zalegające w organizmie, gorączkę czy stany zapalne. Właściwości pielęgnacyjne olejku neem wykorzystywane są także w preparatach na dolegliwości skórne. Używany jest w leczeniu trądziku, redukowania blizn, znajduje zastosowanie jako środek wygładzający zmarszczki.

Olej neem znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Czas na ogrodnictwo!
Olej neem znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Czas na ogrodnictwo!123RF/PICSEL

Naturalny biopestycyd, czyli olej neem do roślin

Miano naturalnego pestycydu olejek neem zyskał dzięki obecności azadirachtyny w jego składzie. To substancja, która bardzo silnie oddziałuje nawet na 200 gatunków szkodników, atakujących rośliny ogrodowe i doniczkowe. Jednocześnie nie jest szkodliwa dla ludzi, zwierząt domowych czy pożytecznych owadów, np. pszczół. Jeśli szukasz naturalnego sposobu na szkodniki, olej neem będzie twoim sprzymierzeńcem. Wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu:

  • mszyc,
  • wciornastków,
  • przędziorków,
  • ziemiórek,
  • wełnowców,
  • mączlików,
  • tarczników.

Stosowanie olejku neem do roślin zniechęca szkodniki do inwazji nie tylko przez właściwości zapachowe. Azadirachtyna przenika do wnętrza rośliny, co skutecznie uniemożliwia intruzom żerowanie. Co więcej, oddziałuje również na układ hormonalny szkodników, dzięki czemu hamuje ich możliwości przeobrażania się w kolejne stadia rozwoju.

Jakie jeszcze są właściwości oleju neem w kontekście uprawy roślin? Okazuje się bardzo dobrym środkiem grzybobójczym. Pomoże uratować okazy, które zostały porażone przez szarą pleśń, plamistość liści czy rdzę.

Domowy sposób na wciornastki, mszyce i inne szkodniki

Jak zrobić oprysk z olejku neem? Nie sprawi to trudności nawet początkującym ogrodnikom. Kluczowe jest zachowanie odpowiednich proporcji. 5 mililitrów oleju rozcieńcz w 1 litrze wody o temperaturze pokojowej. Do mikstury dodaj również niewielką ilość szarego mydła lub kilka kropel płynu do mycia naczyń. Przelej do butelki ze spryskiwaczem, wstrząśnij i od razu aplikuj na rośliny co dwa lub trzy tygodnie.

Ważną informacją jest to, że nie warto przygotowywać dużych ilości oprysku na zapas. Nieużywany roztwór może stracić swoje właściwości już po 8-10 godzinach, więc długie przechowywanie nie wchodzi w grę.

Domowy oprysk jest bezpieczny dla środowika
Domowy oprysk jest bezpieczny dla środowika123RF/PICSEL

Czy można podlewać rośliny olejem neem?

Jest to bardzo dobry sposób na odżywienie roślin, zwłaszcza gdy straciły wigor. Produkt wspiera korzenie rośliny, pomaga im się zregenerować, co z kolei przekłada się na kondycję całego okazu. Podczas kuracji należy zachować umiar — do podlewania wystarczy wykorzystać 2-3 krople olejku neem na litr wody, a zabieg powtarzać nie częściej niż raz w miesiącu.

Sposób na błyszczące i odżywione liście

Olejek neem docenisz także ze względu na podniesienie walorów estetycznych twojej domowej dżungli. Świetnie nadaje się do przecierania liści — nadaje im piękny połysk, a jednocześnie odżywia całe rośliny.

Najlepiej na przecieranie liści olejkiem neem reagują:

Zanim przystąpisz do zabiegu pielęgnacyjnego, przy pomocy miękkiej, wilgotnej ściereczki usuń z liści kurz. Do przecierania liści używaj roztworu według przepisu na oprysk. Jak widać, olej neem to wszechstronny preparat, dzięki któremu zadbasz o wygląd i zdrowie swoich okazów.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas