Liście palmy areki żółkną i opadają? Potrzebują pilnego zabiegu!
Palma areka to egzotyczna i bujna roślina, która nie sprawia większych problemów uprawnych. Ale co jeśli jej liście zaczną nagle żółknąć i opadać? Powinieneś zastanowić się co powoduje osłabienie kondycji rośliny. Czynników może być kilka – suche powietrze czy zbyt rzadkie nawadnianie. Z poniższego artykułu dowiesz się jak przywrócić formę uschniętej palmie arece.
Spis treści:
Dlaczego warto uprawiać palmę arekę?
Palma areka to egzotyczna i wdzięczna w uprawie roślina. Jej inna nazwa to złotowiec lub areka złocista. W naturalnych warunkach można ją zobaczyć na Madagaskarze. Stanowi ozdobę każdego pomieszczenia i nie jest trudna w uprawie. Osiąga około półtora metra wysokości i ma rozłożyste liście. Jej zaletą jest to, że potrafi usuwać toksyny z powietrza: tlenk węgla, formaldehyd czy benzen.
Zbyt ostre słońce
Pierwszą z opcji, która często powoduje żółknięcie i opadanie liści złotowca, jest ostre słońce. Chociaż za oknami zima, należy mieć to na uwadze. Bowiem szyba nie stanowi całkowitej ochrony przed działaniem promieni słonecznych. Padając na liście areki po prostu je spalają: stają się brązowe lub żółte na całej powierzchni.
W naturalnych warunkach palma areka rośnie w półcieniu. Najlepszym miejscem dla rośliny będzie jasne stanowisko, ale nie po stronie południowej. Ustaw ją w głębi pokoju z dostępem do światła dziennego. Okno zasłoń firanką, by filtrowało promienie słoneczne. Odpowiednim stanowiskiem będzie również jasna łazienka lub korytarz. Temperatura w pomieszczeniu musi wynosić 18-22 stopnie Celsjusza.
Suche powietrze
Kolejną przyczyną usychania palmy areki jest zbyt suche powietrze. Szczególnie doskwiera ono roślinom w okresie grzewczym. Końcówki liści palmy są żółte lub brązowe -jak temu zaradzić?
- Pomoże częstsze zraszanie rośliny wodą. Alternatywnym rozwiązaniem jest ustawienie nawilżacza w pobliżu doniczki.
- Inna opcja to położenie doniczki na podstawce z kamykami i wodą. Parująca woda zapewni jej dostateczną wilgotność.
- Nie ustawiaj areki złocistej w pobliżu grzejnika, gdyż zbyt wysoka temperatura sprawi, że roślina zacznie obumierać.
Nieprawidłowe podlewanie
A co z podlewaniem złotowca? Palma areka preferuje wilgotną glebę, dlatego nie wolno dopuścić do jej przesuszenia. Najlepiej podlewać ją rzadko, ale porządnie, w okresie zimowym raz na dwa - trzy tygodnie. Jeśli zauważysz, że liście palmy areki rozkładają się na boki to znak, że ma zbyt suche podłoże. Liście palmy są szare lub czarne? Świadczy to często o przelaniu rośliny. Nie wykonuj tego zabiegu przez pewien czas.
Pamiętaj, że doniczka musi mieć otwór, by zapewnić odpływ zalegającej wody. W przeciwnym wypadku system korzeniowy zacznie gnić, a roślina będzie wymagać przesadzenia. Pojemink musi być wąski i wysoki, gdyż areki lubią lekką ciasnotę. Dzięki zabiegowi małe liście złotowca staną się bujniejsze. Zbyt obszerna donica sprawia, że roślina traci energię na rozrost korzeni. Nie zapomnij o warstwie drenażowej, na przykład z wykorzystaniem keramzytu.
Choroby i pasożyty
Co, jeśli uda ci się wykluczyć wszystkie powyższe problemy? Być może masz do czynienia z chorobami lub pasożytami palmy areki. Szczególną uwagę powinny przykuć rdzawo-żółte lub czarne plamy na blaszkach liści. Najprawdopodobniej to choroba grzybowa zwana fuzariozą naczyniową. Doprowadza do rozkładu korzeni, które gniją i obumierają. Najczęstszą przyczyną jest przelanie rośliny. Przesadź palmę arekę do nowej doniczki i wykonaj oprysk. Specjalne preparaty grzybobójcze kupisz w sklepie ogrodniczym. Na etykiecie znajdziesz informację na temat ich stosowania.
Natomiast do insektów, które najczęściej atakują arekę złocistą, należą wełnowce. Ich obecność zdradzają białe kropki po wewnętrznej stronie liści. Z czasem stają się suche i opadają. W tym wypadku użyj środka na insekty. Pomoże też częste zraszanie rośliny i ograniczenie podlewania. Pozbądź się chorych liści i sprawdź, czy nie ma na nich pozostałości pasożytów.
Naturalny proces
Jeśli zauważysz, że zewnętrze części palmy areki usychają, nie panikuj. To naturalny proces, polegający na obumieraniu i opadaniu starych liści. W ich miejscu niebawem pojawią się nowe, zielone listki. By pobudzić je do wzrostu, zraszaj roślinę jak najczęściej odstaną i miękką wodą. Aplikację ułatwi butelka z atomizerem.
Przeczytaj też: