Liście paproci usychają? Tak uratujesz roślinę

Paprotka to jedna z najpopularniejszych roślin w polskich mieszkaniach. Zachwyca jasnymi, zielonymi liśćmi o nieregularnych brzegach. Niestety, tak jak każdy kwiat i ona czasem marnieje. Oto co można zrobić, gdy jej liście zaczynają usychać.

Paproć to wyjątkowo dekoracyjna roślina
Paproć to wyjątkowo dekoracyjna roślina123RF/PICSEL

Choć paprocie uznawane są za niewymagające i łatwe w uprawie, aby bujnie rosły należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim, trzeba pamiętać w jakich warunkach paprocie rosną w naturalnym środowisku - są to zwykle miejsca cieniste i wilgotne. Dlatego kwiaty te najlepiej będą czuły się na parapecie północnego lub wschodniego okna oraz w tych miejscach mieszkania, do których nie dociera ostre, słoneczne światło.

By paprocie pięknie rosły, należy też zadbać o prawidłową wilgotność powietrza i podłoża. To ostatnie cały czas powinno być wilgotne, ale nie mokre. Paprocie lubią również zraszanie.

Czasem jednak, mimo że zapewnimy roślinie podręcznikowe warunki, kwiat zaczyna marnieć, co zwykle objawia się usychaniem i brązowieniem końcówek liści. Co jest przyczyną tych niekorzystnych zmian i jak z nimi walczyć? Oto kilka wskazówek.

Liście paproci usychają. Co się dzieje?

Czynników, powodujących usychanie końcówek liści paproci może być kilka. Najpopularniejszymi z nich są:

  • Niewłaściwa temperatura powietrza (powyżej 22 stopni Celsjusza)
  • Nasłonecznione stanowisko
  • Zbyt częste lub zbyt rzadkie podlewanie (rekomendowana częstotliwość to podlewanie co 4-7 dni)
  • Zbyt częste lub zbyt rzadkie nawożenie ( zaleca się nawożenie raz w miesiącu)

Liście paproci usychają. Co robić?

Przede wszystkim należy ustalić przyczynę zasychania liści i miarę możliwości ją usunąć, dbając o odpowiednie stanowisko i nawodnienie rośliny. Można również przesadzić paproć do większej doniczki, a suche liście usunąć - na wiosnę w ich miejscu powinny wyrosnąć nowe.

Dobrym pomysłem jest też zastosowanie domowego nawozu do paproci.

Domowe nawozy do paproci

Jednym z najprostszych domowych nawozów do paproci jest... herbata. Zaparzona, oczywiście bez cukru, korzystnie wpływa na kondycję tej popularnej rośliny.

Innym trikiem jest nawożenie paproci mlekiem, a dokładniej: mieszanką wody i mleka. Mikstura ta powinna mieć proporcje: szklanka mleka na litr wody.

***

Zobacz również:

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas