Lobelia: Co zrobić, by pięknie i bujnie zakwitła?

Lobelia to na pierwszy rzut oka roślina wyjątkowo niepozorna, co nie zmienia faktu, że przejść obok niej obojętnie bardzo trudno. Drobniutkie kwiaty, tworzące urocze kopuły, przyciągają wzrok i wpływają kojąco na zmysły. Co więcej, zaliczana jest do grona roślin bardzo mało wymagających w uprawie i nie sprawia kłopotów nawet mało wprawnym w ogrodnictwie miłośnikom flory. Pięknie zdobi ogrody, balkony czy tarasy i m.in dlatego od lat cieszy się ogromną popularnością w Polsce jak i w innych zakątkach świata. Kwitnie długo i obficie, bo aż do późnej jesieni. Jakie warunki należy zapewnić lobelii, aby bujnie się rozrastała? Dlaczego zabieg podlewania jest kluczowy dla jej prawidłowego wzrostu? Jak często należy ją przycinać i nawozić? Garść odpowiedzi i cennych wskazówek można znaleźć poniżej.

Lobelia kwitnie aż do jesieni
Lobelia kwitnie aż do jesieni ©123RF/PICSEL
Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

Lobelia: Kilka słów o roślinie

Lobelia tworzy piękne kompozycje
©123RF/PICSEL

Lobelia - zwana również filuternie stroiczką - naturalnie porasta kraje Afryki Południowej. Zwykle osiąga 10–30 cm wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są małe, nieco lancetowate liście i drobniutkie, przyjmujące najczęściej białą, niebieską, różową, fioletową bądź purpurową barwę dzwonkowate kwiaty. Lobelia zaliczana jest to najpopularniejszych roślin balkonowych czy ogrodowych, gdyż uroczo prezentuje się wysadzana na rabatach, w donicach, misach czy skrzynkach. Jeśli tylko zostanie odpowiednio zaopiekowana, będzie pięknie kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. (Najpiękniej kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni).

Jakie wybrać stanowisko dla lobelii?

Lobelia w zasadzie wyrośnie wszędzie - na rabatach, w skrzynkach na balkonie czy w donicach na tarasach. By jednak bujnie zakwitła, potrzebuje jasnego, odpowiednio nasłonecznionego i jednocześnie osłoniętego od wiatru i intensywnego deszczu stanowiska. Obfity opad czy wichura mogą po prostu zniszczyć jej wyjątkowo delikatną strukturę.

Lobelia potrzebuje odpowiedniego nawodnienia

Lobelia jest krucha i delikatna
©123RF/PICSEL

Lobelia nie jest szczególnie wymagająca pod względem podłoża. Podstawę może zatem stanowić mieszanka uniwersalna. Kluczowym jest jednak zabieg podlewania. Gleba, w której rośnie, powinna być wilgotna, ale nienadmiernie mokra. Wskazana jest zatem w uprawie lobelii warstwa drenażu. W okresie kwitnienia - zwłaszcza w słoneczne dni - lobelię należy nawadniać dwa razy dziennie. (Wodę najlepiej wlewać tak, aby unikać bezpośredniego kontaktu z delikatnymi kwiatami).

Lobelia wymaga zasilania

Do bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia lobelia potrzebuje również regularnego nawożenia. Najlepiej sięgać w tym celu po uniwersalne mieszanki wieloskładnikowe przeznaczone do roślin kwitnących. Zabieg zasilania należy regularnie powtarzać. Zagęszczenie lobelii stymuluje również poddawanie jej zabiegowi podcinania. Najlepiej wykonywać go w sierpniu, przy czym - z uwagi na kruchość rośliny - należy zachować wyjątkową ostrożność.

Kiedy wysadzać lobelię?

Lobelia uroczo się komponuje
©123RF/PICSEL

Sadzonki lobelii najlepiej wysadzać do doniczek i rabat w drugiej połowie maja. Można ją również wysiewać; nasiona wbija się do ziemi na przełomie lutego i marca, po czym umieszcza się pojemnik w nasłonecznionym miejscu (przykładowo na parapecie).

Lobelia tworzy piękne kompozycje

Lobelia pięknie prezentuje się samodzielnie na rabatach. Różnorodność odmian sprawia, że roślina może się uroczo płożyć bądź piąć, a kwiaty przyjmują różnorakie ubarwienie. Lobelia tworzy również wyjątkowo udane kompozycje z innymi kwiatami. Wchodzi w piękne duety, tercety czy kwartety z pelargoniami, petuniami, aksamitkami czy nagietkami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas