Ludzkie ciało zadziwia. Anatomiczne ciekawostki, o których nie każdy wie
Na jakim etapie życia mamy najwięcej kości i co łączy człowieka z żyrafą? Kto może poszczycić się najbujniejszą czupryną – blondyni czy bruneci? Ludzkie ciało skrywa wiele tajemnic. Naukowcy wciąż badają najróżniejsze jego aspekty, lecz przy aktualnym stanie wiedzy również można być zaskoczonym niektórymi faktami. Zapraszamy na wspólną podróż przez świat anatomicznych ciekawostek. Lepiej zapiąć pasy!
Spis treści:
Ludzkie rusztowanie, czyli układ kostny
To właśnie układ kostny stanowi fundament dla osadzenia wszystkich mięśni i tkanek. Zmienia się on wraz z wiekiem i wcale nie chodzi wyłącznie o procesy związane ze zwiększeniem rozmiaru. Na przestrzeni lat zmienia się także liczba kości. Niemowlęta mają ponad 270 kości, a dorosły człowiek 206. Wraz z rozwojem i okresem dojrzewania u nastolatków wyróżnia się nawet około 365 kości. Dopiero po jego zakończeniu możemy mówić o wytworzeniu większych i bardziej jednorodnych elementach szkieletu.
Czy wiesz, ile ważą kości? Szacuje się, że w przypadku kobiet 10 kg, a mężczyzn 12 kg. Warto wiedzieć również, że w przypadku dorosłego człowieka ponad połowa wszystkich kości zlokalizowana jest w: dłoniach, nadgarstkach, stopach i kostkach.
Co łączy ludzi ze zwierzętami?
W tym wypadku nie chodzi nam o podobieństwa, które łączą wszystkie ssaki. O tym zapewne większość z nas słyszała na lekcjach biologii. W programie nauczania niekoniecznie możemy jednak znaleźć informację na temat podobieństwa człowieka do żyrafy. O co w tym chodzi?
Mimo że uznawane są za najwyższe zwierzęta na świecie, a ich imponująca szyja może mierzyć nawet 5,5 metry długości, wyposażona jest ona jedynie w siedem kręgów szyjnych - tyle, co u człowieka. W tym wypadku ewolucja zrobiła swoje. Szyje żyraf uległy wydłużeniu, by mogły zdobywać pokarm z wysokich drzew, a także dostrzegać czyhające w oddali niebezpieczeństwa, np. ze strony drapieżników.
Warto wiedzieć, że pewnych cech wspólnych doszukać się można także w przypadku niedźwiedzi. Zwierzęta te łączy z człowiekiem sposób poruszania. W obu przypadkach ciężar ciała przenoszony jest z pięt na palce.
Dzielisz włos na czworo? Dowiedz się o nim więcej!
Wiele osób poświęca dużo czasu i energii na dbanie o stan włosów. Regularne zabiegi fryzjerskie i domowa pielęgnacja mają zapewnić nam atrakcyjny wygląd, choć pierwotna funkcja włosów sprowadza się do termoregulacji - ochrony głowy przed zimnem. Czas na nieco bardziej zaskakujący fakty na temat własnej czupryny.
- Cebulka to jedyna żywa część włosa, więc to właśnie od zdrowia skóry głowy zależy bujny i szybki wzrost. Między bajki można więc włożyć często powielaną informację, że regularne podcinanie końcówek przyspiesza porost włosów.
- Na porost włosów wpływ ma za to pora roku. Okazuje się, że letnie warunki z dużą ilością słońca pozytywnie wpływają na podkręcenie tempa. Spowolnienie tego procesu następuje zimą, a kondycji włosów dodatkowo nie sprzyja noszenie nakryć głowy i niska temperatura.
- Blondyni mają więcej włosów niż bruneci. Najmniejszą liczbą włosów cechują się osoby naturalnie rude, lecz i dla nich mamy dobrą wiadomość! Zawarty we włosach pigment sprawia, że znacznie wolniej ulegają starzeniu i siwieniu. Dodatkowo rude włosy są grubsze i sztywniejsze.
- Pojedynczy ludzki włos jest w stanie udźwignąć ciężar od 150 do 250 gramów. Zapewne bardziej na wyobraźnię przemawia fakt, że gdyby skręcić linę złożoną z wszystkich włosów w kolorze blond jednej osoby, byłaby w stanie unieść około 20 ton. To mniej więcej tyle, ile ważą cztery słonie afrykańskie.
Polecamy: