Mączka bazaltowa - czy można ją stosować jesienią? Sprawdź, jak i kiedy nawozić rośliny

Mączka bazaltowa jest naturalnym środkiem, który możesz wszechstronnie używać w swoim ogrodzie. Jest stosowana jako nawóz, ale i stanowi ochronę przed szkodnikami oraz chorobami. Sprawdź, czym jest mączka bazaltowa i jak ją stosować, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami.

Mączka bazaltowa może być stosowana w ogrodzie nawet jesienią
Mączka bazaltowa może być stosowana w ogrodzie nawet jesienią123RF/PICSEL

Czym jest mączka bazaltowa?

To nic innego jak sproszkowany bazalt, czyli naturalna skała wulkaniczna bogata w składniki mineralne. Swoim wyglądem przypomina cement, ponieważ przybiera formę szarego pyłu.

Produkt ten ma kilka form. Można go spotkać w postaci mielonej w worku lub w tzw. solniczce, która jest opakowaniem, dostosowanym do dokładnego dozowania proszku. Oprócz tego mączka bazaltowa może być granulowana i ta opcja jest często wybierana przez ogrodników, ponieważ nie pyli podczas używania.

Skład mączki często może się różnić, bo zależny jest od jej pochodzenia. Jednak najczęściej zawiera ona 50% krzemionki, a także żelazo, magnez, glin, wapń oraz sód. Dzięki wielu składnikom odżywczym świetnie nadaje się m.in. do nawożenia roślin.

Czy można ją stosować jesienią?

Ten naturalny środek może być stosowany w ogrodzie przez cały rok. Dzięki temu, że nie zawiera azotu, może być wykorzystywany do jesiennego nawożenia roślin.

Jest to świetne i naturalne rozwiązanie, ponieważ zawarte w mączce składniki wpływają pozytywnie na wzmocnienie roślin, a także ułatwiają im przygotowanie się do nadchodzącej zimy. Mączka bazaltowa nie zawiera azotu, więc nie będzie sprawiać, że rośliny jesienią niepotrzebnie zostaną pobudzone do wzrostu.

Jakie rośliny można nawozić mączką?

Zastosowanie sproszkowanego bazaltu jako nawozu jest bardzo uniwersalne. Dzięki bogatemu składowi mączki można ją wykorzystywać nie tylko do nawożenia roślin ozdobnych, ale do i wzmacniania krzewów, drzew oraz warzyw.

Oprócz tego mączką bazaltową można nawozić rośliny doniczkowe oraz trawniki, które porasta niechciany mech. Zalecana jest do tego typu działania, ponieważ ma odczyn lekko kwaśny, przez co będzie wspomagać odkwaszanie ziemi, co nie sprzyja rozwojowi mchu.

Ostrożność trzeba zachować jedynie w przypadku nawożenia roślin, które lubią mocno kwaśną ziemię, ponieważ pH mączki bazaltowej wynosi 7,6. Nie powinno się jej z tego powodu stosować pod rośliny wybitnie kwasolubne, takie jak borówka amerykańska czy rododendrony.

W jaki sposób nawozić mączką bazaltową?

Rozsyp mączkę na ziemi i zmieszaj z glebą
Rozsyp mączkę na ziemi i zmieszaj z glebą123RF/PICSEL

Sproszkowany bazalt zazwyczaj stosuje się poprzez posypanie i wymieszanie z wierzchnią warstwą ziemi.

Największą zaletą stosowania tego środka jest to, że nie istnieje ryzyko przenawożenia, ponieważ minerały są uwalniane wolno i w momencie, gdy rośliny ich potrzebują. Dzięki temu mączka bazaltowa szybko użyźnia ziemię i pomaga rozwijać mikroorganizmy glebowe.

To, w jaki sposób nawozić mączką jest zależne od tego, jaka jest zalecana dawka, która powinna być dopasowana do konkretnej jakości gleby, a także do rodzaju uprawy.

Podczas pierwszego nawożenia mączką bazaltową zalecane jest dawkowanie jej w ilości 1,5 - 3 kg na 10m². Mączkę należy wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Natomiast na glebach żyznych, sadząc rośliny, ilość stosowanego przez nas nawozu powinna wynosić 2-3 kg na 100m².

W przypadku stosowania nawozu z mączki do rosnących już roślin należy rozsypać proszek między okazami i zagrabić, aby wymieszał się on z ziemią. Natomiast w momencie nawożenia drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych można dodać niewielką ilość mączki bezpośrednio pod korzenie rośliny.

Doskonałe uzupełnienie nawozów organicznych

Oprócz tego warto wiedzieć, że mączka bazaltowa jest najlepszym uzupełnieniem nawozów organicznych w tym biohumusu, obornika i kompostu. W momencie wymieszania mączki z nawozami rozpoczyna się jej współdziałanie z mikroorganizmami z pozostałych mieszanek nawozowych.

Co więcej, sproszkowany bazalt, który dodamy do obornika, nie tylko wzbogaci ziemię w minerały, ale i pomoże zneutralizować nieprzyjemny zapach, dzięki wiązaniu amoniaku.

Mączka stosowana w odpowiednich proporcjach do kompostu będzie oddziaływać stymulująco na rozwój mikroorganizmów tlenowych, co sprawi, że będzie on odpowiednio napowietrzony. Do kompostu powinniśmy dodawać około 5-7 kg mączki bazaltowej przypadającej na 100 kg kompostu.

Na co jeszcze stosowana jest mączka bazaltowa?

Mączka jest świetną metodą nawożenia roślin. Jednak ma ona też inne funkcje, które mogą ułatwić pracę w ogrodzie. Stosuje się ją m.in. do:

  • Zwalczania chorób i szkodników - jej działanie pomaga również w walce ze szkodnikami i chorobami roślin, skutecznie usuwając ich dolegliwości.
  • Odstraszania ślimaków - rozsypana mączka bazaltowa wokół grządek i roślin tworzy naturalną barierę zabezpieczającą twoje okazy przed ślimakami.
  • Usuwania mszyc - w naturalny sposób pozwala również pozbyć się mszyc. Wystarczy rozsypać cienką warstwę mączki bazaltowej na roślinie.
  • Zaprawiania nasion - polega to na wymieszaniu nasion z mączką do tygodnia przed ich wysianiem do gruntu.

Czytaj również:

Zobacz także: 

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas