Majestatyczna naparstnica – zapomniana ozdoba wiejskich ogrodów. Tajniki skutecznej uprawy

Dzwonkowate kwiaty naparstnicy, położone na szczycie wysokich łodyg, z daleka przyciągają uwagę przechodniów mijających wypielęgnowane ogrody. Od lat chętnie sadzi się ją w ogródkach romantycznych, naturalistycznych oraz uprawianych w stylu angielskim. W Polsce kojarzona z terenami wiejskimi, zyskuje coraz większą popularność w przestrzeniach miejskich. Jak uprawiać i pielęgnować naparstnicę? Sprawdź teraz.

Jak uprawiać naparstnicę w ogrodzie?
Jak uprawiać naparstnicę w ogrodzie?123RF/PICSEL

  • Roślina należy do liczącej aż kilkadziesiąt gatunków i odmian rodziny trędownikowatych. W ogrodach najczęściej uprawia się naparstnicę purpurową.
  • Naparstnica jest gatunkiem dwuletnim lub krótkowieczną byliną. W pierwszym roku po posadzeniu zachwyca gęstą rozetą liściową, a dopiero w drugim wypuszcza pędy kwiatowe, które z czasem zakwitają.
  • Chcąc przyspieszyć kwitnienie naparstnicy, wybierzmy sadzonki ze szkółek lub centrów ogrodniczych. Po posadzeniu w krótkim czasie zachwycą okazałymi kwiatami.

Warunki uprawowe

Co zrobić, by wzmocnić bujny rozrost oraz kwitnienie naparstnicy? By roślina doskonale odnalazła się w naszym ogrodzie, potrzebujemy zapewnić je odpowiednie warunki do rozwoju. Gatunek dość dobrze dostosował się do zmiennych warunków pogodowych, jednak sporą rolę odgrywa posadzenie go na stanowiskach osłoniętych oraz półcienistych lub cienistych. W warunkach naturalnych naparstnica porasta łąki oraz leśne polany, dlatego w pobliżu domu warto zapewnić jej podobną atmosferę.

Naparstnica dobrze rośnie w wielu różnych rodzajach gleby, jednak szczególnie upodobała sobie podłoże próchnicze, przepuszczalne i bogate w liczne składniki odżywcze i minerały. Dobrze, jeśli ziemia będzie stale wilgotna, o lekko kwaśnym odczynie pH. To roślina odpowiednia także dla osób początkujących i mniej doświadczonych ogrodników. Nie wymaga wykonywania licznych i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, by zachować atrakcyjny wygląd. Naparstnicę uważa się także za gatunek dość odporny na ataki ze strony chorób oraz szkodników.

Rozmnażanie naparstnicy

Do rozmnażania naparstnicy wykorzystujemy nasiona
Do rozmnażania naparstnicy wykorzystujemy nasiona123RF/PICSEL

Chcąc rozmnożyć naparstnicę domowym sposobem, powinniśmy już w lutym zabrać się za wysiewanie nasion do specjalnych szklarni. Kolejnym możliwym terminem jest maj lub czerwiec. W tym okresie siejemy nasionka do rozsadników. Pamiętajmy, by przed zabraniem się za tę czynność, dokładnie przygotować podłoże. Powinno być odchwaszczone oraz odpowiednio nawodnione.

Nasionka naparstnicy potrzebują do kiełkowania dobrego oświetlenia. Pierwsze efekty zauważymy już po ok. 10 dniach. Po wyrośnięciu młodych siewek czekamy na pojawienie się 3-4 liści właściwych, a następnie roślinę pikujemy do doniczek. Podczas tej czynności pilnujemy, by została zachowana odległość między młodymi naparstnicami, wynosząca 15 cm. Na miejsce stałe możemy wysadzić rozmnożoną naparstnicę dopiero w sierpniu, a na rozkwit trzeba będzie poczekać do drugiego roku od momentu rozpoczęcia uprawy.

Wykorzystanie sadzonek w ogrodzie

Planując udekorowanie ogrodu naparstnicą, możemy posadzić roślinę samodzielnie, w niewielkich grupach, lub skomponować ją z wielogatunkowymi bylinami oraz krzewami. Naparstnice zakwitają zazwyczaj na przełomie czerwca oraz lipca. Ogrodnicy sugerują łączenie rośliny z różami, orlikami, przetacznikami oraz bodziszkami. Prócz walorów dekoracyjnych w przydomowej przestrzeni, naparstnice sprawdzą się jako kwiaty cięte do wazonów. Zdarza się, choć bardzo rzadko, że w niektórych ogrodach dostrzeżemy naparstnicę zwyczajną o wyjątkowym, kremowo-żółtym, ubarwieniu kwiatów. Warto pamiętać, że w warunkach naturalnych taka odmiana podlega ścisłej ochronie.

Roślina trująca

Naparstnicę zalicza się do roślin trujących
Naparstnicę zalicza się do roślin trujących123RF/PICSEL

Decydując się na uprawę naparstnicy, powinniśmy mieć na uwadze, że jest ona silnie trująca. We wszystkich częściach skumulowały się toksyczne glikozydy, które po przedostaniu się do układu pokarmowego mogą wywołać nieprzyjemnie skutki. Wśród nich znalazły się m.in. zatrucie, biegunka, wymioty, a także - w ciężkich przypadkach, śmierć. Ogrodnicy doradzają, by dekorować rośliną jedynie te zakątki ogrodu, do którego nie będą miały łatwego dostępu małe dzieci oraz zwierzęta domowe.

W XVII wieku rozpoznano pierwsze właściwości lecznicze naparstnicy, jednak do dzisiaj przemysł farmaceutyczny wykorzystuje w celach zdrowotnych jedynie odmianę wełnistą. Znajdziemy ją jako składnik środków moczopędnych, zwalczających nadciśnienie, choroby oskrzeli, wątroby oraz infekcje skórne. Nie zaleca się jednak samodzielnego przygotowywania preparatów leczniczych z uprawianej w ogrodzie naparstnicy. Dla ostrożności najlepiej korzystać z takich produktów jedynie pod opieką i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas