Czy muszę mieć zgodę administracji na montaż klimatyzacji? Zadbaj o te dokumenty
Ostatnie upalne, burzowe dni były dla mieszkańców bloków dużym wyzwaniem. Nic dziwnego, że niektórzy zastanawiają się nad zainstalowaniem w domu klimatyzacji. Niestety, nie jest to proste i wymaga uzyskania kilku pozwoleń. Czy na montaż klimatyzacji musi zezwolić administracja czy wystarczy zgoda najbliższych sąsiadów?
Przyjęło się sądzić, słusznie zresztą, że wspólnoty i spółdzielnie zazwyczaj bez problemu wyrażają zgodę na montaż klimatyzacji w mieszkaniu. Warto jednak zauważyć, że chodzi głównie o klimatyzację montowaną na balkonie czy logii i to w taki sposób, by nie przeszkadzała ona innym mieszkańcom budynku. Właściciele klimatyzacji mają więc obowiązek zadbać o skropliny, które nie mogą zalewać elewacji oraz innych balkonów. Sąsiedzi nie mogą także skarżyć się na generowany przez nią hałas, czyli głośną pracę, która przekracza dopuszczalne normy.
Aby zamontować klimatyzację na balkonie lub logii, musimy więc uzyskać zgodę administracji oraz innych lokatorów. Co w sytuacji, gdy chcemy zamontować klimatyzację w środku mieszkania?
Czy muszę mieć zgodę administracji na montaż klimatyzacji w mieszkaniu?
Niektórzy właściciele mieszkań, w obawie o brak zgody na montaż klimatyzatora, nie zgłaszają takiego zamiaru administracji, jednak jest to bardzo ryzykowne posunięcie. Montaż klimatyzacji bez zgody wspólnoty czy spółdzielni postrzegany jest jako samowola budowlana i wiąże się z wysokimi karami finansowymi, a czasem także koniecznością zdemontowania urządzenia.
Czy muszę mieć zgodę sąsiadów na montaż klimatyzacji?
Wiemy już, że chęć zamontowania w mieszkaniu klimatyzacji wymaga od nas uzyskania zgody administracji, ale musimy pamiętać również o sąsiadach! O taką zgodę możemy poprosić ich osobiście, ale w większości przypadków administracja zapyta ich o to na własną rękę. Pamiętajmy, że klimatyzacja w mieszkaniu generuje hałas, który może przeszkadzać innym lokatorom budynku, szczególnie latem, gdy ich okna są często otwarte.
Zarząd spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej żąda zazwyczaj pisemnych zgód od sąsiadów, które są dowodem na to, że są oni świadomi, iż klimatyzacja będzie generować szum. Może się więc oczywiście zdarzyć, że nie uda nam się uzyskać wymaganej ilości głosów od lokatorów - szczególnie wtedy, gdy nie uczestniczą oni regularnie w zebraniach i życiu wspólnoty.
W sytuacji, gdy uda nam się już uzyskać wszystkie zgody, możemy przystąpić do prac instalacyjnych. Warto skorzystać z usług firmy instalacyjnej, która po zakończeniu wszystkich prac dostarczy pełną dokumentację, co pozwoli nam uniknąć w przyszłości problemów i konfliktów ze spółdzielnią i wspólnotą.
Zobacz również: Popularny widok na klatkach schodowych. Za te rzeczy można dostać nawet 5 tys. zł grzywny