Reklama

Reklama

Marzysz o śnieżnobiałych firankach? Musisz poznać te triki

Kto z nas nie marzy o śnieżnobiałych, nieskazitelnie czystych firankach? Ten ponadczasowy element wystroju od lat jest doskonałą dekoracją wielu wnętrz. Jak dbać o firanki, by zachowały swój doskonały wygląd na lata?

Firanki to nie tylko doskonały element wystroju, który ociepla wnętrza w wielu domach. Gęsto utkane firanki są dobrym zabezpieczeniem np. przed pyłkami traw. Stanowią też barierę przed innymi zanieczyszczeniami powietrza, w tym smogiem.

Jak często prać firanki?

Częstotliwość prania firanek dla wielu może być nie lada problemem. Odpowiedź jest jednak prosta: absolutne minimum to dwa razy w roku, a jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, to nawet co trzy miesiące. Przyczyną jest zbieranie się kurzu i drobnoustrojów na powierzchni firanek. Przed praniem należy oczyścić materiał z kurzu.

Reklama

Sposób na poszarzałe firany

Jeśli firanki są mocno poszarzałe od zabrudzeń zewnętrznych lub pożółkłe od dymu papierosowego, należy umieścić je na około 20 minut w ciepłej wodzie, do której następnie można dodać odrobinę mydła w płynie oraz łyżkę sody oczyszczonej. Ten babciny sposób skutecznie poradzi sobie z przebarwieniami na naszych firanach, dodając im świeżości.

Przywracanie idealnej bieli

Dla firankowych perfekcjonistów warto wspomnieć o jeszcze jednym triku, który pomoże w utrzymaniu doskonałej świeżości. Podczas prania, zamiast zwykłego proszku warto użyć specjalnego płynu do prania białych tkanin i dosypać łyżkę sody oczyszczonej. W tym przypadku niezbędne będzie jednak kilkukrotne płukanie.

Dla fanów bardziej ekologicznych rozwiązań panie domu polecają dodanie do prania firanek skorupek od jaj. Przy tym sposobie należy umieścić firankę ze skorupkami w woreczku, a następnie umieścić go w bębnie pralki. Dzięki temu tkanina będzie znacznie bielsza.

Przeczytaj też:

Jak ugotować zupę bez mięsa i kostki rosołowej?

Waga, sen i materac: wszystko o związku wagi i łóżka z jakością snu

Barwniki spożywcze. Które z nich są niebezpieczne?

* * *

Zobacz więcej:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pranie firanek | białe firanki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy