Masz 5 tysięcy złotych emerytury? Szykuj się na zmiany

Politycy obecnego rządu, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, zapowiadali zniesienie podatku dochodowego od emerytur nieprzekraczających 5 tysięcy złotych. Teraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej odniósł się do tych zapowiedzi. Czy emerytów czekają znaczące zmiany?

Rząd pracuje nad kwestiami związanymi z kwotą wolną od podatku
Rząd pracuje nad kwestiami związanymi z kwotą wolną od podatku 123RF/PICSEL

Dostajesz 5 tysięcy złotych emerytury? Czekają cię zmiany

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, dr hab. Sebastian Gajewski postanowił odnieść się do zarzutów, że rząd wciąż nie pochylił się nad tym tematem, zapowiadając analizę możliwości podwojenia kwoty wolnej od podatku PIT.

Rząd analizuje możliwość podwojenia kwot wolnych od podatku
- powiedział.

Polityk wyjaśnił, że można to zrobić w ten sposób, by "podatek PIT nie był pobierany od dochodów nieprzekraczających rocznie 60 tys. zł". Co w praktyce oznacza to dla emerytów?

Osoby pobierające emerytury do 5 tysięcy złotych miesięcznie byłyby zwolnione z podatku dochodowego. Obecnie kwota wolna od podatku to 30 tys. zł rocznie.

Ministerstwo Finansów przeprowadziło analizy, z których wynika, że wprowadzenie takiej kwoty wolnej od podatku spowodowałoby spadek dochodów sektora publicznego z podatku PIT o około 52,5 mld zł! Byłoby więc to sporym obciążeniem dla budżetu państwa. To dlatego ostateczna decyzja zostanie podjęta dopiero po przeprowadzeniu audytu stanu finansów publicznych. Według polityków priorytetem jest bowiem stabilność finansów publicznych, ale nie wykluczają oni oczywiście dalszych, szerokich konsultacji.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas