Matowienie, trwałe plamy i ślady na płycie indukcyjnej: doradzamy, jak się ich pozbyć

Płyta indukcyjna to doskonałe rozwiązanie dla tych z nas które uwielbiają kulinarne eksperymenty lub drżą o bezpieczeństwo swoich pociech. Warto jednak pamiętać, że powierzchnia płyty wykonana jest ze szkła, a to sprawia, że wszelkie plamy i zabrudzenia są widoczne od razu. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy jak czyścić kuchenkę indukcyjną.

Płyta indukcyjna jest nie tylko praktyczna, ale i estetyczna
Płyta indukcyjna jest nie tylko praktyczna, ale i estetyczna123RF/PICSEL

Jedną z niekwestionowanych zalet płyty indukcyjnej jest mniejsze zużycie energii czy znacznie krótszy czas gotowania. Dużym plusem jest także ograniczona możliwość poparzenia się - płyta nagrzewa się bowiem tylko, gdy postawimy na niej garnek, a okolice palnika nie nagrzewają się dodatkowo.

Aby wydłużyć jej żywotność, a także sprawić by przez lata wyglądała estetycznie, należy zadbać o jej odpowiednią konserwację. Na rynku dostępne są gotowe preparaty, możesz jednak skorzystać z naturalnych mieszanek, które przygotujesz w domu. Jak jeszcze zadbać o płytę indukcyjną? Podpowiadamy.

Jak wyczyścić ślady na płycie indukcyjnej?

Kawałek makaronu zostawił lepki ślad, przy podawaniu obiadu rozlało się nieco zupy? Nie czekaj z czyszczeniem, aż kuchenka ulegnie większym zabrudzeniom. Przede wszystkim powinnaś wyrobić w sobie nawyk czyszczenia kuchenki na bieżąco. Warto robić to właśnie wtedy, gdy coś wykipi lub wypadnie z patelni podczas energicznego mieszania. Pamiętaj jednak, żeby robić to dopiero, gdy płyta ostygnie, w przeciwnym razie możesz doprowadzić do awarii.

Do czyszczenia śladów po jedzeniu lub odbitych dłoni najlepszy będzie... płyn do czyszczenia szyb! Wystarczy spryskać zabrudzoną powierzchnię i przetrzeć ją miękką szmatką z mikrofibry lub ręcznikiem papierowym. Pamiętaj, żeby do czyszczenia zawsze używać delikatnych akcesoriów, które nie uszkodzą powierzchni.

Po umyciu widać nieestetyczne smugi? Użyj niezawodnego ekologicznego środka, czyli octu. Kilka kropel nalej na ręcznik papierowy i przetrzyj całą powierzchnię.  Dzięki takiemu zabiegowi stanie się błyszcząca, a szpecące ślady znikną.

Do czyszczenia śladów po jedzeniu lub odbitych dłoni najlepszy będzie... płyn do czyszczenia szyb!
Do czyszczenia śladów po jedzeniu lub odbitych dłoni najlepszy będzie... płyn do czyszczenia szyb! 123RF/PICSEL

Płyta indukcyjna: jak usunąć coś przypalonego?

Trudne do usunięcia plamy to te, które powstają po przywarciu przypalonego jedzenia lub co gorsza, gdy przypalisz coś plastikowego (np. zapomnianą plastikową szpatułkę). Aby pozbyć się tego typu zabrudzeń musisz skorzystać z czegoś ostrego. Nie używaj w tym celu noża czy widelca, ale postaw na specjalny skrobak, który jest opisany jako nadający się do płyt indukcyjnych.

Gdy usuniesz już wszystkie zabrudzenia, użyj do czyszczenia specjalnego środka. Skrop plamę i pozostaw na chwilę do odmoczenia. Możesz do tego użyć sklepowego środka lub wykorzystać sodę oczyszczoną zmieszaną z octem. Po odmoczeniu umyj płytę delikatną gąbką, a na koniec przetrzyj miękką szmatką. Pamiętaj, aby nie korzystać z palnika dopóki dokładnie go nie oczyścisz.

Czym czyścić kuchenkę indukcyjną?

Płyta indukcyjna jest nie tylko praktyczny sprzęt, ale ozdoba kuchni. Warto więc zadbać o jej odpowiedni wygląd i czyszczenie dostosowanymi środkami. To nie tylko sprawi, że będzie sprawiała wrażenie nowej, ale spora szansa, że nie uszkodzisz powierzchni czy nie doprowadzisz do matowienia. Oprócz specjalistycznych środków możesz także skorzystać z płynu do mycia szyb (zapobiega matowieniu, usuwa smugi), płynu do mycia naczyń czy sody zmieszanej z octem.

Przede wszystkim uważnie czytaj etykiety wybieranych mleczek, płynów, kremów czy sprayów. Od razu odrzuć te, które zawierają wybielacz - trwale uszkodzisz płytę. Nie używaj także drucianych gąbek czy czyścików. Nie tylko zmatowisz płytę, ale możesz także bezpowrotnie ją uszkodzić.

Zobacz więcej!

Polacy nie doceniają bałtyckich ryb?Newseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas