Maź z żywokostu działa na skórę jak plaster. Przyspiesza gojenie, koi ból

Potocznie jest nazywany kosztywałem, spotkamy go na nieużytkach, podmokłych łąkach, a nawet we własnych ogródkach. Mowa o żywokoście lekarskim – lecznicze działanie jego korzenia było doceniane już w starożytności. Wskazywano, że działa niczym zasklepiający plaster na uszkodzoną skórę. Minęły całe wieki, a nadal możemy korzystać z potencjału, jaki skrywa maź żywokostowa. Co warto o niej wiedzieć?

Na co pomoże maź z żywokostu lekarskiego? Ma wszechstronne zastosowanie
Na co pomoże maź z żywokostu lekarskiego? Ma wszechstronne zastosowanie123RF/PICSEL

Niepozorny korzeń żywokostu — po rozcięciu zyskuje

Potencjał leczniczy rośliny zauważano już w starożytnych Grecji i Rzymie. Mimo że sama łodyga jest w stanie osiągnąć wysokość około metra, mając liczne odgałęzienia i długie, ostro zakończone liście, to ciemny korzeń żywokostu jest najcenniejszym surowcem. Po rozcięciu wydobywa się z niego lepki, tłusty śluz. Medycyna naturalna upatrywała w nim sposobu nawet na tamowanie krwotoków. Współcześnie znajduje inne, ale jeszcze bardziej wszechstronne zastosowanie.

Maź żywokostowa — ludowe remedium dostępne w aptekach

Najwięksi pasjonaci naturalnych kuracji mogą pozwolić sobie na samodzielne przygotowanie maści, która pomoże na liczne dolegliwości skórne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że roślina może być wykorzystana dopiero w drugim lub trzecim roku wegetacji. Natomiast sam korzeń należy wykopać jesienią lub wiosną.

Jeśli sceptycznie podchodzisz do przygotowywania takich wynalazków na własną rękę, zapewne bardziej przekona cię informacja, że w aptekach i sklepach zielarskich znaleźć można maź żywokostową. Opakowanie o wadze 100 g kosztuje około 40 złotych. Tłusta konsystencja czyni z niej produkt wydajny (a przy okazji dobrze się wchłania), więc wystarczy na wiele aplikacji.

Żywokost docenią zwłaszcza osoby, którym dokuczają bóle reumatyczne
Żywokost docenią zwłaszcza osoby, którym dokuczają bóle reumatyczne 123RF/PICSEL

Na co pomaga maź z żywokostu? Miej w apteczce przez cały rok

Gdy mowa o właściwościach żywokostu, podkreśla się głównie jego działanie przeciwzapalne i regenerujące. Sprawdza się w pielęgnacji cery problematycznej i suchej, łagodzi podrażnienia i przyspiesza proces regeneracji skóry, wspierając gojenie się ran.

Znajdzie zastosowanie o każdej porze roku, ponieważ z jednej strony łagodzi poparzenia słoneczne, a z drugiej jest wsparciem podczas leczenia odmrożeń. Maź żywokostowa bywa używana zarówno w profilaktyce, jak i w przypadku pojawienia się odleżyn. Włącza się ją również jako uzupełnienie kuracji przy łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry.

Maź z żywokostu zadba o urodę, poskromi ból
Maź z żywokostu zadba o urodę, poskromi ból123RF/PICSEL

Żywokost pomoże na ból

Te właściwości żywokostu lekarskiego docenią zwłaszcza osoby, którym dokuczają bóle reumatyczne. Preparaty z roślinnym ekstraktem przyniosą ulgę w przypadku dyskomfortu na tle mięśniowo-stawowym. Czujesz się przeciążony po aktywności fizycznej? Trening był ewidentnie zbyt intensywny? Aplikacja mazi żywokostowej pomoże rozluźnić mięśnie i przynieść ulgę.

Na co jeszcze pomoże naturalna kuracja? Znacząco przyspieszy procesy regeneracji, gdy na skórze pojawiają się siniaki. Przy okazji zwiększy elastyczność skóry, ochroni przed nadmiernym rogowaceniem, a także będzie hamować powstawanie zmarszczek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas