Mech szpeci twój trawnik? Usuniesz go domowym sposobem

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Mech porastający trawnik nie wygląda estetycznie, dlatego warto poznać skuteczne metody na jego usunięcie. Zadanie jest o tyle utrudnione, że mech rośnie w szalonym tempie i może przetrwać w bardzo trudnych warunkach.

Jak skutecznie pozbyć się mchu z trawnika?
Jak skutecznie pozbyć się mchu z trawnika?123RF/PICSEL

Na jakim trawniku może pojawić się mech?

Zacznijmy od tego, że mech nie posiada korzeni, ale do podłącza przyczepia się za pomocą tzw. chwytników, dzięki czemu bez problemu porasta nie tylko trawniki, ale również m.in. skały oraz drzewa.

Mech uwielbia rosnąć na zbitym, ciężkim, kwaśnym, zacienionym i wilgotnym podłożu. Ponadto, jeśli gleba jest słabo przepuszczalna, zbyt intensywnie nawożona lub w ogóle pozbawiona nawożenia, to wzrasta ryzyko pojawienia się na niej mchu.

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Chcąc zminimalizować ryzyko pojawienia się mchu na trawniku, należy regularnie wykonywać odpowiednie zabiegi wertykulacji trawnika i aeracji gleby.

Wertykulacja trawnika polega na pionowym nacinaniu darni, średnio na głębokość 5-15mm. Celem takiego zabiegu jest usunięcie obumarłych części roślin. Z kolei aeracja gleby pozwala na jej odpowiednie napowietrzenie i harmonijny wzrost trawnika.

Jeśli zauważymy, że na naszym trawniku pojawia się mech, należy koniecznie sprawdzić kwasowość podłoża. Jeśli jego pH utrzymuje się na poziomie 5,5 jednostek, wówczas warto zastosować nawóz bogaty w wapń. Nawóz sprawi, że odczyn ziemi z kwaśnego stanie się obojętny, co skutecznie zahamuje rozrost mchu.

Mech uwielbia rosnąć na zbitym, ciężkim, kwaśnym, zacienionym i wilgotnym podłożu
Mech uwielbia rosnąć na zbitym, ciężkim, kwaśnym, zacienionym i wilgotnym podłożu123RF/PICSEL

Domowy sposób na mech na trawniku

Bardzo popularną, domową metodą na pozbycie się mchu z trawnika, jest sporządzenie mikstury na bazie octu i wody, które łączymy w proporcji 2:1. Tak przygotowany roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy nim pojawiający się na trawniku mech.

Należy pamiętać, że choć taka metoda jest tania, bezpieczna i ekologiczna, to jednak może dać tylko krótkotrwały efekt. Jeśli gleba posiada wymienione wcześniej właściwości pomagające rozrost mchu, prawdopodobnie pojawi się on w innym miejscu.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas