Rozsyp na trawniku i zalej wodą. Mech zniknie w mgnieniu oka

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Zielony, przypominający swoim wyglądem miękką gąbkę mech szybko przywodzi na myśl leśne krajobrazy. W ogrodzie bywa jednak niemile widzianym gościem, mocno wpływając na kondycję przydomowego trawnika. Zaburza nie tylko jego estetykę, ale również hamuje jego wzrost. Jak szybko i skutecznie usunąć mech z trawnika? Sposobów jest kilka.

Jak szybko i skutecznie usunąć mech z trawnika?
Jak szybko i skutecznie usunąć mech z trawnika? 123RF/PICSEL

O czym świadczy mech w ogrodzie? Oto kiedy powstaje

Mech jest rośliną zarodnikową, która szczególnie dobrze rozwija się w wilgotnych i zacienionych miejscach. W ogrodach preferuje towarzystwo trawy. Nie jest jednak jej dobrym przyjacielem. Swoją obecnością hamuje bowiem wzrost źdźbeł, w efekcie mocno wpływając na wygląd trawnika.

Pojawia się najczęściej wtedy, gdy odczyn gleby staje się bardziej kwaśny. Kiedy wartość pH spada poniżej lub utrzymuje się na poziomie 5.5, mech zaczyna bujnie się rozrastać.

Mech to niechciany intruz w ogrodzie. Jak z nim walczyć?
Mech to niechciany intruz w ogrodzie. Jak z nim walczyć?123RF/PICSEL

Mimo iż jest nieodłącznym elementem leśnego poszycia, w ogrodach bywa niezwykle niemile widzianym gościem. Jego powstawaniu często sprzyjają jednak zaniedbania ogrodników. Mech rośnie jeszcze szybciej:

  • na zbitej, niezdrenowanej ziemi,
  • w miejscach zacienionych, z małym dostępem do światła,
  • na gliniastych i wilgotnych podłożach,
  • na nieprawidłowo nawożonych trawnikach,
  • kiedy trawnik koszony jest zbyt nisko lub nieregularnie.

Jak szybko i skutecznie usunąć mech z trawnika? Pomogą domowe sposoby

Chcąc zminimalizować ryzyko pojawienia się mchu na przydomowym trawniku warto dmuchać na zimne. O ewentualnych problemach myśleć można już w momencie siania trawy, umieszczając ją w dobrze nasłonecznionym miejscu. Kolejno, kiedy już urośnie, pamiętać należy o regularności w jej pielęgnacji. Latem trawę kosić trzeba przynajmniej raz w tygodniu.

Czego nie lubi mech? Jego rozwojowi nie sprzyja czysta i zagrabiona murawa, piaskowa, przepuszczalna gleba oraz rzadkie, ale obfite podlewanie trawnika. O tych zasadach warto więc pamiętać. Kiedy jednak nawet najlepsze zabiegi pielęgnacyjne spłoną na panewce, czas wypowiedzieć mchu wojnę. Pomogą domowe sposoby.

Jak usunąć mech domowymi sposobami?

W walce z mchem na trawniku pomoże między innymi popiół z kominka lub ogniska. W zawiera on bowiem wiele minerałów i mikroelementów, za sprawą których spełni dodatkowo funkcję naturalnego nawozu. Zanim jednak ruszymy z wiaderkiem popiołu do ogródka, upewnijmy się, czy ten na pewno nie jest pochodną drewna lakierowanego lub malowanego. Wtedy będzie bowiem dla trawnika toksyczny.

Popiół zwiększy pH gleby, rozprawiając się tym samym z mchem. Dodatkowo, za sprawą zawartości żelaza, poprawi kondycję i barwę trawy. Co jednak, kiedy nie mamy pod ręką podobnego narzędzia? Istnieje inny, banalny sposób.

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Pojawiający się na trawniku mech jest pierwszą oznaką zbyt kwaśnej gleby. Wtedy należy wykonać wapniowanie. Wówczas wystarczy ruszyć do sklepu i za około 5 złotych zaopatrzyć się w kredę.

Wapniowanie zmieni odczyn ziemi na zasadowy, pozwalając rozprawić się z mchem. Do tego użyć można zarówno nawozu wapniowo-magnezowego, jak również mielonej kredy. Tę wystarczy rozsypać na powierzchni trawnika, a kolejno zalać niewielką ilością wody.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas