Męczennica błękitna: Uprawa i pielęgnacja na wiosnę

Męczennica błękitna, znana również jako passiflora, to egzotyczna roślina, która zdążyła już skraść serca polskich ogrodników. Jako szybko rosnące pnącze pięknie prezentuje się przy altanach, ogrodzeniach, na werandach, balkonach i w oranżeriach, ciesząc widokiem efektownych kwiatów przez całe lato. Zanim jednak do tego dojdzie, o męczennicę trzeba odpowiednio zadbać już wiosną. Sprawdź, jakie warunki jej zapewnić, by rosła bujnie i w sezonie obsypała się imponującymi kwiatami.

Jak dbać o męczennicę błękitną w ogrodzie?
Jak dbać o męczennicę błękitną w ogrodzie?123RF/PICSEL

Męczennica błękitna: Krótka charakterystyka

Pochodzi z leśnych obszarów Ameryki Południowej, a za jej ojczyznę uznaje się Brazylię oraz Argentynę. W warunkach naturalnych passiflora caerulea, bo tak brzmi jej pełna botaniczna nazwa, jest wieloletnim pnączem, które może osiągać wysokość nawet 10 metrów.

Choć nad Wisłą jej uprawa też jest możliwa i nie sprawia wielkich trudności, trzeba pamiętać o tym, że na tarasach, balkonach i w ogrodach przebywać może jedynie od wiosny do jesieni. Z tego względu poleca się uprawiać ją w donicach lub skrzynkach. Najlepiej w sąsiedztwie altan, pergoli lub przy pomocy podpór, dzięki którym męczennica będzie mogła bez przeszkód piąć się do góry, jak na pnącze przystało. Jeśli zapewnimy jej niezbędne warunki, pędy będą w stanie osiągnąć długość 5 metrów.

Zimowanie męczennicy

Kiedy roślina kończy okres kwitnienia, a aura na zewnątrz robi się coraz chłodniejsza, konieczne jest przeniesienie jej do pomieszczenia. By nie narażać męczennicy na przymrozki, poleca się zrobić to już we wrześniu. Najlepiej jest zapewnić jej miejsce z temperaturą oscylującą w przedziale od 10 do 12°C. Do marca passiflora będzie w stanie spoczynku, więc w tym czasie jej podlewanie należy ograniczyć do minimum.

Męczennica błękitna na wiosnę: Jak o nią dbać?

Znana jest również jako męczennica modra i męczennica zwyczajna. Kwiat Męki Pańskiej to zwyczajowa nazwa, a jej genezy można doszukiwać się w działaniach hiszpańskich misjonarzy, którzy przybywali do Ameryki Południowej. Charakterystyczny wygląd kwiatów przywodził im na myśl koronę cierniową Chrystusa. Przez to passiflora może kojarzyć się z Wielkanocą, lecz nie da się ukryć, że podczas tych wiosennych świąt nie możemy jeszcze liczyć na kwitnienie.

Kiedy przenieść męczennicę do ogrodu lub na balkon? Nie należy się z tym spieszyć. Doświadczeni ogrodnicy wybierają połowę maja, by mieć pewność, że przymrozki należą do przeszłości.

Kiedy kwitnie męczennica? Pierwsze kwiaty zaobserwować można już pod koniec czerwca, a utrzymują się do września, czasem do października. Osiągają średnicę nawet do 12 centymetrów! By zapewnić passiflorze bujne kwitnienie, wczesną wiosną konieczne jest jej przycinanie. Wówczas należy skrócić wszystkie pędy w taki sposób, by na każdym zachować od czterech do siedmiu pąków. Przez tydzień po tym zabiegu męczennica powinna być ustawiona w zacienionym miejscu.

Passiflora w ogrodzie: Wymagania

Planując przeniesienie męczennicy błękitnej do ogrodu, konieczne jest zapewnienie jej optymalnych warunków do wzrostu. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

  • Gleba: Powinna mieć odczyn lekko kwaśny: pH 5,5-6,5. Najlepiej, by podłoże było żyzne, w jego składzie mogą pojawić się torf i piasek. Przydatne jest ściółkowanie korą, które ochroni roślinę przed nadmierną utratą wilgoci.
  • Stanowisko: Egzotyczna passiflora lubi jasne, słoneczne i ciepłe miejsca. Wybór stanowiska jest kluczowy, ponieważ roślina źle reaguje na przenoszenie podczas kwitnienia - może skutkować to gwałtowną utratą dekoracyjnych kwiatów.
  • Podlewanie: Wiosną zaczynamy umiarkowanie podlewać roślinę. Latem częstotliwość dostarczania wody należy zwiększyć, by wakacyjne upały nie doprowadziły do jej wysuszenia.
  • Nawożenie: Zasilanie męczennicy nawozami rozpoczynamy już w kwietniu. Składniki odżywcze możemy dawkować raz w tygodniu, aż do sierpnia. Pod koniec lata nawożenie trzeba zakończyć, by roślina mogła przejść w stan spoczynku i zregenerować się po okresie intensywnego kwitnienia.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas