Metabolizm po 40. roku życia wyraźnie zwalnia? Tak rozruszasz go na nowo
Oprac.: Joanna Leśniak
Mimo że niektórym trudno jest się z tym pogodzić, spowolnienie metabolizmu po 40. roku życia to naturalny proces. Nie oznacza to jednak, że nie można mu przeciwdziałać, co z kolei wcale nie musi prowadzić do radykalnych zmian w codziennych nawykach. Trzeba jednak zachować czujność. Co spowalnia metabolizm? Ogromny wpływ miewają nawet niewielkie zaniedbania czy pozornie nieszkodliwe grzeszki dietetyczne.
Spis treści:
Czemu metabolizm zwalnia po 40 roku życia?
Dlaczego z wiekiem coraz trudniej schudnąć? Choć każdy organizm jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, szacuje się, że średnio co 10 lat dochodzi do spadku tempa przemiany materii o około 3-5 procent. Ze względu na wyższy poziom tkanki tłuszczowej, większe problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała mają kobiety.
Do czynników, które sprawiają, że po czterdziestych urodzinach łatwiej jest przytyć, należy spadek poziomu estrogenu oraz hormonów tarczycy odpowiadających za przemianę materii. Dochodzi także do spadku masy mięśniowej. Jeśli dodamy do tego kiepskie nawyki żywieniowe (np. dietę bogatą w cukry proste) i brak aktywności fizycznej, uzyskamy najprostszy przepis na pojawienie się niechcianej oponki i boczków.
Co spowalnia metabolizm? Talerz wymaga uwagi
Dieta jest ważna na każdym etapie życia. Skup się na niej, zwłaszcza gdy niespodziewanie zauważasz, że po 40. zaczynasz tyć mimo braku zmian w dotychczasowym jadłospisie. Właśnie teraz organizm staje się jeszcze bardziej wybredny i na żywieniowe niedopatrzenia reaguje nadmiernym przyrostem masy ciała.
Czas pożegnać się z dużą ilością tłustych potraw i żywnością wysoko przetworzoną. Gotowce być może są wygodne, ale z całą pewnością nie sprzyjają metabolizmowi. Ograniczyć należy produkty i dania z dużą zawartością cukru, soli i tłuszczów nasyconych.
Co jeść, aby schudnąć po czterdziestce?
Biały chleb, ryż i makaron zaleca się zamienić na pełnoziarniste alternatywy. W menu powinny dominować dania wysokobiałkowe, w tym chude mięsa, ryby i rośliny strączkowe. Zamiast sięgać po chipsy w ramach przekąski, zaleca się stawiać na owoce, surowe warzywa oraz orzechy.
Biorąc pod uwagę, że u kobiet następuje spadek poziomu estrogenów, panie szczególnie powinny skupić się na wprowadzeniu do diety produktów bogatych w fitoestrogeny. W posiłkach warto więc uwzględniać sezam, nasiona słonecznika, soję, soczewicę, szpinak, rabarbar, granaty, siemię lniane, cebulę i czosnek.
Przyprawy, które przyspieszają metabolizm
Może się wydawać, że po skończeniu 40 lat na talerzu nie czeka nas już nic dobrego. Nie warto popadać w rozpacz. Nadal możemy komponować odżywcze i smaczne posiłki. Dużym sprzymierzeńcem metabolizmu są przyprawy, które cieszą się reputacją naturalnych spalaczy tłuszczu. Zaliczają się do nich:
- imbir,
- chili,
- cynamon,
- bazylia,
- oregano,
- czarny pieprz,
- kminek.
Regularność bez przejadania się
Dużym wrogiem sprawnie działającego metabolizmu są przesadne przerwy w posiłkach. Długotrwałe głodówki odpadają — efekt jo-jo pojawia się nadspodziewanie szybko. Przerwy w posiłkach nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. Lepiej jeść małe porcje, a częściej.
Kluczowa staje się też pora śniadania. Pierwszy posiłek w ciągu dnia należy przyjąć nie później niż godzinę po wstaniu z łóżka. Dobrym nawykiem dla podkręcenia przemiany materii jest wypijanie szklanki wody z cytryną zaraz po przebudzeniu. Dla zwiększenia jej efektywności nie zaszkodzi szczypta imbiru.
Siedzący tryb życia spowalnia metabolizm. Stosuj zasadę 3-45
Wolny czas najchętniej spędzasz na kanapie? Zatem wzrost masy ciała i coraz bardziej obcisłe ubrania nie powinny cię dziwić. O tempie przemiany materii decyduje wiele czynników, nie na wszystkie mamy wpływ. Mimo to skutecznym sposobem na podkręcenie metabolizmu w średnim wieku jest regularna aktywność fizyczna.
Nie musisz od razu uprawiać sportu wyczynowo. Przesada wręcz nie jest wskazana, zwłaszcza jeśli do tej pory byłeś z ćwiczeniami na bakier. Wykorzystaj zasadę 3-45, która zakłada ćwiczenia trzy razy w tygodniu przez co najmniej 45 minut. Rodzaj aktywności dobierz do własnych możliwości i preferencji. Na początek sprawdzą się spacery, jazda na rowerze, gimnastyka, pływanie czy nordic walking.