Frykas wśród białych serów, pomijany przez Polaków. Podkręca metabolizm, wzmacnia kości
Chociaż polski twaróg jest przepyszny i można przyrządzić go na wiele sposób, to na półkach w sklepach już od jakiegoś czasu można znaleźć jeszcze inny rodzaj pysznego sera, który jak na razie w naszm kraju nie zyskał zbyt dużej popularności. A szkoda, bo nie dość, że jest niezwykle smaczny, ma mnóstwo wartości odżywczych i ogrom zastosowań w kuchni.
Spis treści:
Ricotta, choć kojarzona głównie z kuchnią włoską, już od wielu lat zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Wszystko dzięki swojemu delikatnemu, kremowemu smakowi i wszechstronności. Warto więc dowiedzieć się trochę więcej o tym przysmaku i spróbować wprowadzić go również do swojej diety.
Historia i produkcja
Ricotta, co w języku włoskim oznacza "ponownie gotowana" i jest produktem ubocznym powstającym przy wytwarzaniu serów takich jak mozzarella czy provolone. W procesie produkcji serwatka jest podgrzewana do temperatury około 85-90°C, co powoduje wytrącanie się białek mleka i powstawanie lekkiej, puszystej masy serowej.
Wartości odżywcze ricotty
Ricotta jest znana ze swoich korzystnych dla zdrowia właściwości. Ten ser jest przede wszystkim bogaty w białko, które zawiera niezbędne aminokwasy oraz potrzebne jest do budowy i naprawy tkanek. Dodatkowo może poszczycić się dużą ilością wapnia, który to z kolei korzystanie pływa na zdrowie naszych zębów i kości.
Ten pyszny włoski ser dostarcza nam również witaminy z grupy B (w tym B12), A, D i K. Są one ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego oraz uczestniczą w produkcji krwinek. Ponadto witamina B12 bierze udział w procesach przemiany materii.
Ricotta - ser idealny podczas diety
W porównaniu z innymi serami ricotta ma również stosunkowo niską zawartość tłuszczów, szczególnie w porównaniu z innymi sercami takimi jak mozzarella czy mascarpone. Co ciekawe, często jest mylona z tym drugim, ponieważ oba sery pochodzą z Włoch i mają kremową konsystencję.
Jest jednak między nimi znacząca różnica. Ricotta produkowana jest w procesie odwirowywania serwatki pozostałej po produkcji innych serów. Z kolei mascarpone wytwarza się ze śmietanki kwaszonej kwaskiem cytrynowym. Sprawia to, że jest on serem bardziej tłustym i lepiej nadaje się do deserów niż słonych potraw. Ricotta ma w tym obszarze o wiele bardziej szerokie zastosowanie.
Zobacz również:
Zastosowanie ricotty w kuchni
Ricotta - podobnie jak większość włoskich serów - idealnie odnajdzie się w kuchni zarówno podczas przygotowywania słonych, jak i słodkich dań. A co konkretnie można przyrządzić z jego pomocą?
Zacznijmy od wytrawnych dań. Ricotta sprawdzi się tutaj zarówno podana na zimno, jak i na ciepło. W pierwszym przypadku będzie znakomitym dodatkiem do pieczywa lub jako pasta kanapkowa z dodatkiem bazylii, suszonych pomidorów oraz oliwy. Ricotta świetnie poradzi się również składnik sałatki, do której - w zależności od potrzeb i osobistych upodobań - można wybrać ulubione warzywa, a nawet owoce.
W przypadku ciepłych posiłków ricotta będzie idealna do makaronowych dań, gdzie będzie stanowiła składnik sosu lub farszu, tak jak w przypadku cannelloni. Poza tym jest świetnym uzupełnieniem pieczonego mięsa i podkreśla jego smak. Tak samo jest w przypadku łososia, którego można przyrządzić w cieście francuskim z nadzieniem z ricotty i szpinaku.
A jeśli chodzi o słodycze, to chyba najpopularniejszym deserem z wykorzystaniem ricotty są włoskie cannoli, czyli chrupiące rurki wypełnione gęstym kremem na bazie właśnie tego serka. Ale równie dobrze ten ricotta sprawdzi się w typowo polskich wypiekach i przy jej pomocy można stworzyć niesamowite serniki, słodkie ciasta zagniatane czy placki z dodatkiem smażonych jabłek. Delikatność serka ricotta sprawia, że doskonale wpasuje się on również jako dodatek do zimnych przekąsek - wystarczy wymieszać go z jogurtem i dołożyć ulubione owoce, aby powstał pełnowartościowy posiłek.