Miliony Polaków muszą wymienić swoje dowody. Jak złożyć wniosek?

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument – informuje resort cyfryzacji.

Kto będzie musiał złożyć wniosek o dowód osobisty?
Kto będzie musiał złożyć wniosek o dowód osobisty?123RF/PICSEL

Jak uzyskać dowód osobisty?

Wniosek o dowód osobisty można złożyć przez internet lub osobiście w urzędzie. W pierwszym przypadku wniosek należy uzupełnić o odciski palców i wzór podpisu. Takie dane zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Stawiennictwo w urzędzie przez osobę składającą wniosek przez internet jest wymagane w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

System Rejestrów Państwowych wyśle automatycznie powiadomienie o zbliżającym się upływie ważności dowodu osobistego, a także paszportu na- 90, 60, 30 i 14 dni przed terminem, o ile będziemy wpisani do rejestru. Chcąc dołączyć do RDK możemy zrobić to przez internet, za pośrednictwem profilu zaufanego lub e-dowodu, lub przychodząc bezpośrednio do urzędu.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że wszystkie dowody wydawane od 4 marca 2019 roku to e-dowody. W takim dokumencie zapisane są informacje na temat samego e-dowodu:

  • jego seria i numer,
  • data wydania,
  • data ważności,
  • kto go wydał,
  • numer CAN.

CAN to numer zapisany na awersie oraz rewersie, jako kod kreskowy e-dowodu. Należy go podać, by móc korzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. CAN chroni również e-dowód, by osoba niepowołana zdalnie nie odczytała danych z warstwy elektronicznej dowodu.

E-dowód w warstwie elektronicznej dodatkowo zawiera dane:

  • powtórzone dane właściciela i dane dowodu zapisane w postaci elektronicznej - z wyjątkiem numeru CAN,
  • odciski palców, jeżeli właściciel dokumentu ma ukończone 12 lat,
  • aplikację ICAO, która pozwala odprawić się automatycznie, gdy przekraczamy granice państwa,
  • miejsce na certyfikat kwalifikowany podpisu elektronicznego,
  • certyfikaty, które pozwalają:
  1. uwierzytelnić się w usługach online, na przykład zalogować na portalu ePUAP,
  2. podpisać elektronicznie dokumenty podpisem osobistym,
  3. potwierdzić swoją obecność.

Nowy dowód osobisty jest gotowy do odbioru po 30 dniach od złożenia wniosku, jednak w wielu przypadkach dokument wydawany jest przed upływem 30 dni.

Co zrobić, gdy zgubimy dowód osobisty?

Pamiętaj o wymianie dowodu osobistego
Pamiętaj o wymianie dowodu osobistego123RF/PICSEL

Jeśli zgubimy lub uszkodzimy dowód osobisty, należy jak najszybciej zgłosić taki fakt w urzędzie gminy lub przez internet, by został on unieważniony. Przebywając za granicą utratę lub uszkodzenie dowodu powinniśmy zgłosić w konsulacie - osobiście, listownie, faksem.

"Jeśli myślisz, że twój dowód jeszcze się odnajdzie, skorzystaj z innej usługi. Możesz go czasowo zawiesić i wycofać jego zawieszenie, kiedy go znajdziesz. Z tej usługi możesz skorzystać tylko wtedy, gdy zaginiony dowód jest e-dowodem wydanym po 4 marca 2019 roku" - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Natomiast w przypadku kradzieży dowodu osobistego, wystarczy, że zgłosimy się na policję. Wówczas nie ma potrzeby zgłaszania takiej kradzieży w urzędzie gminy. Dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia tego faktu policji.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 96: Janek StrojnyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas