Reklama

Co oznacza specyficzny symbol na dowodzie osobistym? Nie każdy go posiada

Dowód osobisty posiada każdy obywatel Polski, który ukończył osiemnasty rok życia. Ten niewielki kawałek plastiku jest najważniejszym dokumentem, bez którego nie zdołalibyśmy załatwić wielu urzędowych spraw. Jednak spora część osób nie zdaje sobie sprawy, co oznaczają pewne symbole umieszczone na dowodzie.

Co oznacza charakterystyczny symbol na dowodzie osobistym?

Posiadasz dowód osobisty co najmniej od 4 marca 2019 roku? Prawdopodobnie naniesiono na niego specyficzny znak, który na pierwszy rzut oka niewiele ci mówi. Symbol wydrukowany jest na dokumencie za pomocą specjalnej farby OVI - Optically Variable Ink.

W momencie przychylenia dowodu osobistego do przodu, do tyłu i na boki, wraz ze zmianą kąta patrzenia, zmieni się barwa tego niewielkiego emblematu.

Dowód wyposażony w taki hologram oznacza, że posiada on warstwę elektroniczną, czyli, innymi słowy, elektroniczny chip, w którego pamięci wgrane są m.in. dane identyfikacyjne właściciela, w tym jego zdjęcie biometryczne. Taki dokument nazywamy również e-dowodem.

Reklama

Czytaj także: Zostawiasz klucz w drzwiach? Tylko pomagasz złodziejom

Jak czytamy w urzędowym serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy biznes.gov.pl:

E-dowód ma zapisany na pierwszej stronie, czyli na awersie, specjalny numer CAN. CAN jest potrzebny, żeby skorzystać z jego elektronicznych funkcji oraz zabezpiecza e-dowód przed odczytaniem danych przez osoby nieuprawnione.

Ponadto taki dokument pozwala zalogować się do portali urzędowych lub usług świadczonych przez te portale. Dzięki niemu możemy także podpisać dokument wysyłany elektronicznie do urzędu.

Jak uzyskać e-dowód

Od 4 marca 2019 roku wszystkie wydawane dowody posiadają warstwę elektroniczną. Jak informuje rząd - proces wymiany dowodów jest rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód jest bezpłatna.

Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania.

We wniosku o wydanie e-dowodu, jako powód wymiany, można wskazać, że:

  • twój aktualny dowód nie jest e-dowodem, a chcesz posiadać e-dowód,
  • posiadasz e-dowód bez certyfikatu podpisu osobistego lub certyfikatu do logowania,
  • z powodu usterki lub błędu nie możesz złożyć podpisu osobistego, lub się nim zalogować,

Jeśli chcemy podpisywać swoim e-dowodem dokumenty, to podczas składania wniosku należy wypełnić rubrykę, udzielając zgody na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód osobisty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy