Miłorząb chiński - uprawa, właściwości

Miłorząb jest niesamowitym drzewem, które nie zmieniło się od ponad 200 milionów lat, dzięki czemu przypisano mu miano "żywej skamieliny". Doskonale znosi warunki klimatyczne naszego kraju i jest gatunkiem długowiecznym - drzewa potrafią dożywać kilku tysięcy lat! Miłorząb znany jest przede wszystkim ze swoich charakterystycznych, dwuklapowych liści oraz właściwości – stanowi bowiem składnik wielu leków i suplementów wspomagających pamięć i koncentrację.

Miłorząb ma wiele zalet
Miłorząb ma wiele zalet123RF/PICSEL

Warunki uprawy

Miłorząb posiada określone wymagania
Miłorząb posiada określone wymagania123RF/PICSEL

Miłorząb rośnie najlepiej na żyznej i przepuszczalnej glebie, ale poradzi sobie również na stanowiskach zasolonych, bardziej wilgotnych i mniej przepuszczalnych. Sprawdza się nawet na glebach zdegradowanych i w zanieczyszczonym środowisku. Drzewo powinno być posadzone w dobrze oświetlonym miejscu, jest bowiem rośliną światłożądną.

Zabiegi pielęgnacyjne

Uprawa miłorzębu nie wymaga bardzo żyznej gleby
Uprawa miłorzębu nie wymaga bardzo żyznej gleby123RF/PICSEL

Jest łatwym drzewem w uprawie. Bardzo dobrze znosi przycinanie i łatwo daje się formować. Rzadko pada ofiarą chorób i szkodników. Z grzybów, najczęściej bywa atakowany przez opieńkę miodową. Jego korzenie są niestety przysmakiem norników, dlatego szczególnie młode egzemplarze musimy obserwować pod tym kątem i w razie jakichkolwiek objawów występowania tego szkodnika w pobliżu powinniśmy zabezpieczyć posadzone miłorzęby środkami odstraszającymi te gryzonie.

Chociaż jest gatunkiem mrozoodpornym, młodsze egzemplarze dobrze jest okryć na zimę. Do nawożenia najlepiej stosować rozłożony kompost albo obornik.

Gdzie i jak sadzić?

Miłorzębowi należy się honorowe miejsce w ogrodzie. Drzewa, szczególnie w młodym wieku rosną powoli, dlatego świetnie nadają się także do mniejszych ogrodów. Miłorząb chiński zachwyca jesienią, kiedy stopniowo przebarwiają się jego liście przybierając złotą barwę.

Pamiętajmy by wybierać osobniki męskie (miłorząb jest gatunkiem dwupiennym), ponieważ mięsiste osnówki dojrzewających owoców wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach… Najlepiej więc nie ryzykować, że posadzone przez nas miłorzęby staną się kiedyś utrapieniem i będzie trzeba wyciąć stare drzewa.

Miłorząb świetnie nadaje się do sadzenia w parkach oraz ogrodach parkowych. Doskonale znosi warunki miejskie i pięknie prezentuje się sadzony przy ulicach i skwerach.

Zastosowanie

Jest ponad 100 odmian miłorzębu, wśród których są formy miniaturowe oraz o zwisających pędach.

Miłorząb ma opinię „cudownej rośliny”, z której liści można produkować leki na wiele schorzeń. W niektórych krajach miłorząb uprawia się na skalę przemysłową i wykorzystuje do produkcji kosmetyków spowalniających procesy starzenia się skóry, zapobiegających powstawaniu zmarszczek i celulitu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas