Mówi się, że jest "królem przypraw". Doceń go i zacznij zastępować nim sól

Estragon to jedna z tych przypraw, która nie w każdym domu znajduje zastosowanie, a szkoda. Przede wszystkim dlatego, że spełnia kilka funkcji, niekoniecznie związanych z przygotowaniem posiłków. Oczywiście, estragon ma wiele zdrowotnych właściwości, ale o nich wspomina się rzadziej. Co więcej, można go mieć na wyciągnięcie ręki, ponieważ doskonale sprawdzi się w domowej uprawie, nawet w ogrodzie lub działce. Warto poznać korzyści, które wynikają z korzystania z estragonu i dać mu choć jedną szansę. Co można znaleźć w estragonie? Dlaczego nosi miano "króla przypraw"?

Estragon nazywany jest "królem przypraw". Świetnie nadaje się do aromatyzowania
Estragon nazywany jest "królem przypraw". Świetnie nadaje się do aromatyzowania123RF/PICSEL

Jak pachnie estragon?

Bylica draganek albo wężowe ziele? Chodzi o estragon, który bardzo wysoko plasuje się na liście ulubionych produktów szefów kuchni, ale nie tylko. Można spotkać go w wielu potrawach, ponieważ ma bardzo ciekawy aromat, które dodaje wyjątkowych doznań smakowych. Jak pachnie estragon i jak smakuje? Ma bardzo delikatny, ale jednak wyczuwalny zapach, który niektórym przypomina anyż.

Warto równocześnie wspomnieć, że jego smak jest o wiele bardziej wyczuwalny i oprócz znanego już aromatu, można skosztować goryczki, ale nie powinno się tą niedogodnością zrażać, ponieważ podkreśla pełnię smaku potraw. Oczywiście, w sklepach można bez problemu kupić suszony estragon w torebkach, ale warto jednak skorzystać ze świeżych gałązek, ponieważ intensywność tej wersji bije na głowę sklepowe odpowiedniki. Estragon można z powodzeniem zasadzić w ogródku, ponieważ jego uprawa nie należy do skomplikowanych.

Pomysł na półkę z przyprawami. Spodoba ci się© 2022 Associated Press

Gdzie sadzić estragon?

Może wydawać się, że estragon nie będzie wyglądał wyjątkowo, ponieważ przez większość sezonu wegetacyjnego pokryty jest wyłącznie zielonymi, aczkolwiek aromatycznymi liśćmi, więc wtedy walor dekoracyjny schodzi na drugi plan. Okazuje się, że w sierpniu ta bylina o metrowej wysokości zakwita. Wtedy na całej roślinie pojawiają się małe, żółte kwiatki, które utrzymują się zazwyczaj do października.

Gdzie sadzić estragon? Najlepiej umieszczać go w miejscach słonecznych lub tylko delikatnie zacienionych. Dobrze rośnie w każdej glebie, zarówno w żyznej, jak i uboższej w składniki mineralne, ale jeden warunek trzeba spełnić koniecznie: musi być ona przepuszczalna, ponieważ estragon nie lubi zastoju wody.

Kiedy zbierać estragon?

Jeśli mamy estragon w doniczce albo w glebie, to warto wiedzieć, kiedy z niego najlepiej korzystać. Okazuje się, że zbiory wykonuje się przez cały okres wegetacyjny, czyli wtedy, kiedy są na nim zielone liście. Przyjmuje się jednak, że najlepszy estragon, który oferuje pełnię smaku, warto zbierać tuż przed kwitnieniem, czyli w lipcu i sierpniu. Wtedy można przygotować z niego wiele dań, ale także przetworów. Nadmiarową ilość przyprawy warto zasuszyć i schować w szczelnym pojemniku - sięgniemy po niego wtedy, kiedy mamy na niego ochotę.

Estragon jest byliną, czyli rośliną wieloletnią. Zazwyczaj jest mrozoodporny, ale doświadczeni ogrodnicy są zgodni: warto jesienią diametralnie go skrócić i zakryć przed mrozami. Wiosną powinien wyrosnąć na nowo w pełnej krasie.

Do czego używać estragon?

Estragon połączysz z pomidorami. Świetnie zastąpią sól (fot.pixelshot)
Estragon połączysz z pomidorami. Świetnie zastąpią sól (fot.pixelshot)CanvaProINTERIA.PL

Wiele osób zastanawia się, do czego używać estragon. Zacznijmy od dodawania go do dań głównych. Najlepiej sprawdza się, kiedy podkręcimy nim smak delikatnych mięs: ryb, drobiu i jagnięciny. Ponadto sprawdzi się do ubogacenia serów, ale niektórzy sięgają po niego, aby zmienić smak deserów, sosów oraz sałatek. Ze względu na swoje specyficzne właściwości, wielu doświadczonych kucharzy aromatyzuje nim dodatki: np. oliwę, oleje albo ocet, aby mieć wyjątkową przyprawę. Z racji tego, że ma bardzo specyficzny smak i nadaje się do podkręcania smaku wielu potraw, nazywany jest "królem przypraw".

Warto dodać, że estragon często jest również wskazywany jako zdrowszy zamiennik soli - najlepiej komponować go w takiej sytuacji z jajkami. Użycie estragonu jest również nieocenione w przygotowaniu kiszonek, ale nie zawsze z tego korzystamy, a szkoda. Można dodawać go do kapusty, ale jednak estragon najlepiej sprawdzi się w trakcie kiszenia ogórków: nie dość, że uzyskamy ich nowy smak, to na dodatek będą jędrne i twarde, a poza tym można zapobiec ich pękaniu i powstawaniu dziur.

Na co dobry jest estragon?

Okazuje się, że estragon oprócz smaku oferuje wiele działań leczniczych, ale żeby skorzystać z jego dobrodziejstw, trzeba sięgnąć po ekstrakty, wyciągi albo napary z tej rośliny. W kontekście zdrowia świetnie sprawdza się w pobudzaniu trawienia, dlatego warto go stosować, kiedy trapią nas dolegliwości żołądkowe. Ponadto estragon może koić nerwy, ułatwiać zasypianie, a także łagodzić dolegliwości kobiece. Warto również sięgać po niego wtedy, kiedy w naszym organizmie występują męczące stany zapalne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas