Może ugryźć i zostawić "pamiątkę". Wejdzie każdą szczeliną

Większość cieszy się, że jesienią aura nas rozpieszcza, choć wielu dopatruje się pogodowej anomalii. Niestety, ciepła pogoda sprzyja otwieraniu okien, a to powoduje, że nasze lokum szturmują masowo biedronki azjatyckie, zwane arlekinami. Choć jeden owad nie zrobi nam większej różnicy, to w ekstremalnych warunkach w naszym domu może zjawić się pokaźna kolonia. Jak się jej ustrzec? Podpowiadamy.

Jedna biedronka azjatycka nie robi problemu. Gorzej, kiedy jest ich więcej
Jedna biedronka azjatycka nie robi problemu. Gorzej, kiedy jest ich więcejarchiwum prywatne

Biedronka azjatycka: czym się charakteryzuje?

Biedronka azjatycka jest bardzo podobna do naszej rodzimej "bożej krówki", czyli biedronki siedmiokropki, jednak inwazyjny owad ma spore różnice. Przede wszystkim chodzi o jego kolor: pancerzyk może być pomarańczowy, czerwony, bordowy, żółty, a nawet czarny. Owady mogą mieć różną liczbę kropek: nawet do 23. Biedronki azjatyckie po części są pożyteczne, ponieważ zjadają mszyce, ale też mogą żywić się innymi owadami, które są ważne w naszym polskim ekosystemie. Choć biedronki azjatyckie jesienią szykują się do zimy i chowają się do kryjówek, to kilka ciepłych dni - nawet zimą - może spowodować, że wychodzą z nich i mogą wlatywać do domów.

Czy biedronki azjatyckie są groźne?

Wiele osób zastanawia się, czy biedronki azjatyckie są groźne dla naszego zdrowia. Od razu odpowiadamy: nie atakują człowieka bez powodu, ale może się zdarzyć, że w chwili zagrożenia może nas ugryźć.

Biedronka azjatycka może być czasem uciążliwa i sprzyjać alergii
Biedronka azjatycka może być czasem uciążliwa i sprzyjać alergii123RF/PICSEL

Jej ataki nie są groźne dla zdrowia, czasami zdarza się, że na skórze pojawi się zaczerwienienie i świąd, a na kilka chwil pozostanie nam "pamiątka" w postaci czerwonej plamki. Niestety, nie można wykluczyć także, że po ugryzieniu biedronki azjatyckiej powstanie reakcja alergiczna, więc czasami niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Jak chronić się przed biedronką azjatycką?

Sama biedronka azjatycka raczej nie jest zagrożeniem dla naszego domu, ale już kilkadziesiąt sztuk może zrobić zamieszanie. Przede wszystkim dlatego, że wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. Chcemy uchronić się przed biedronką azjatycką? Instalacja moskitier jest absolutną koniecznością.

Co zrobić kiedy nie zdążyliśmy zainstalować moskitier, a biedronki azjatyckie pojawiły się w naszym domu? Można spróbować je odstraszyć za pomocą olejku mentolowego albo kamfory. Wysatrczy spryskać nimi framugi okien. Kiedy naturalne metody zawodzą, konieczne będzie wsysanie biedronek azjatyckich odkurzaczem. Ale trzeba wiedzieć, żeby od razu usunąć z urządzenia worek, szczelnie zapakować i wyrzucić do kosza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}