Mszyce na różach? Sprawdź, jak szybko i skutecznie się ich pozbyć

Mszyce pojawiają się na krzewach jeszcze wiosną i mnożą w bardzo szybkim tempie. Wysysają sok z młodych pędów, liści i pąków, prowadząc do ich deformacji. Wobec tego, jeśli chcemy cieszyć się pięknymi i okazałymi różami, to musimy zadbać o odpowiednią profilaktykę, ale także posiadać wiedzę na temat zwalczania tych szkodników. Sprawdź, jak pozbyć się mszyc na różach za pomocą domowych i sprawdzonych sposobów.

Mszyce, skoczki różane czy przędziorki to owady, które atakują krzewy róż
Mszyce, skoczki różane czy przędziorki to owady, które atakują krzewy róż123RF/PICSEL

Mszyce na różach - skąd się biorą?

Rozprzestrzenianiu się mszyc sprzyja ciepła i sucha pogoda. Mszyce najczęściej żerują na młodych, soczystych pędach wierzchołkowych roślin, a także na kwiatostanach i pąkach kwiatowych. Wybierają te miejsca, ponieważ młode pędy róż zawierają więcej soków, dzięki czemu aparaty ssące mszyc mogą łatwiej je penetrować oraz wysysać z nich sok.

Mszyce różnią się między sobą pod względem wielkości i koloru. Mogą osiągać rozmiar od 2 do 5 milimetrów i przybierać barwy od żółtej przez czerń i róż, aż do bieli i brązu. Ich wielkość zazwyczaj uzależniona jest od gatunku rośliny, na którym żerują. Na różach w ogrodzie najczęściej pojawiają się:

  • mszyce różano-rutewkowe,
  • mszyce różano-szczeciowe,
  • mszyce różano-trawowe.

Róże zaatakowane przez mszyce wolniej rosną i mają zniekształcone liście oraz kwiaty. Oprócz tego szkodniki wydalają lepką wydzielinę, na której rozwijają się grzyby sadzakowe, pokrywające liście czarnym nalotem. Mszyce żerują od maja do połowy czerwca na wierzchołkach pędów oraz pąkach kwiatowych, wysysając soki z roślin.

Mszyce pojawiają się na roślinach już w maju
Mszyce pojawiają się na roślinach już w maju123RF/PICSEL

Jak pozbyć się mszyc na różach? Pomocny będzie ocet

Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z mszycami na różach jest stosowanie oprysku z octu. Może być on dowolnego rodzaju, a samo przygotowanie preparatu jest niezwykle proste.

W celu stworzenia oprysku na mszyce z octu musimy wymieszać ocet z wodą w stosunku 1:10, co oznacza, że na 100 ml octu dodajemy 1 litr wody. Musimy pamiętać, aby wlewać ocet do wody, a nie odwrotnie. Na koniec dodajemy kilka kropli płynu do mycia naczyń, co sprawi, że oprysk z octu będzie lepiej przylegał do roślin i w rezultacie jego działanie będzie wydłużone.

Podczas tego zabiegu spryskujemy rośliny dokładnie z każdej strony. Ważne jest, aby pryskać nie tylko z góry, ale też od spodu liści, gdzie mszyc jest najwięcej.

Roślinne wyciągi pomocne w walce z mszycami na różach

Często stosowane są również inne roślinne wyciągi, które pomogą nam zwalczyć mszyce na różach. Pierwszym przykładem jest czosnek, który jest doceniany przez ogrodników ze względu na jego właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze oraz zapach, którego nie lubią owady. Co więcej, preparaty z czosnku pomagają zwalczyć szkodniki, w tym również mszyce.

Przygotowanie preparatu z użyciem czosnku nie jest skomplikowane. W tym celu wystarczy 25g ząbków roztartego czosnku zmielić i zalać 1 litem wody. Odstawiamy na 15 minut i co jakiś czas mieszamy. Następnie odcedzamy i rozcieńczamy wodą w stosunku 1:1. Tak przygotowany oprysk możemy stosować w walce ze wszystkimi szkodnikami o aparacie gębowym gryząco-ssącym, które wysysają soki z roślin.

Oprysk z czosnku przeciwko mszycom możemy profilaktycznie wykonywać raz w tygodniu. Pozwoli nam to zabezpieczyć ogród przed pojawieniem się mszyc. W przypadku, gdy szkodniki już pojawiły się na różach, to oprysk musimy stosować codziennie, przez kilka dni, aż mszyce nie znikną.

Innym bardzo dobrym domowym sposobem na mszyce jest wywar z cebuli. Chcąc go przygotować, musimy pociąć około 75 g cebuli w drobne kawałki, zalać ją około 10 l wody i gotować wszystko przez 30 minut na małym ogniu. Po ostudzeniu wywar jest gotowy do wlania do spryskiwacza i wykonania oprysku. Jednak zanim to zrobimy, musimy pamiętać o przecedzeniu go. Wywar z cebuli będzie skuteczny nie tylko w walce z mszycami, ale również polecany jest jako środek na choroby grzybowe roślin.

Kolejnym polecanym sposobem na mszyce jest wyciąg z mniszka lekarskiego, popularnie zwanego dmuchawcem. W celu przygotowania wyciągu z mniszka na mszyce bierzemy 400g liści mniszka i zalewamy je 10 l wody. Pozostawiamy na 3 godziny i wykonujemy oprysk.

Podczas przygotowania wyciągów na mszyce, musimy pamiętać o tym, aby zużyć je zaraz po wykonaniu. Niektóre wywary można przechowywać przez około miesiąc w szczelnym pojemniku, postawionym w zacienionym miejscu. Jednak najlepiej zużyć je od razu, szczególnie, że tych środków nie da się przedawkować, więc możemy śmiało spryskać rośliny dużą ilością płynu.

Oprysk na mszyce można wykonać z wielu produktów, które mamy już w domu
Oprysk na mszyce można wykonać z wielu produktów, które mamy już w domu123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Porady ogrodników - tak pozbędziesz się mszyc na różach

Walkę z mszycami można przeprowadzać na wiele sposobów. Jednym z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych jest ten z użyciem oprysku z roztworu z szarego mydła. Tego typu mydło potasowe ma właściwości owadobójcze, które związane są z zawartością kwasów tłuszczowych. Wykonując taki roztwór, wystarczy zetrzeć mydło i rozpuścić je w gorącej wodzie w proporcji 150 - 300 g na 10 l wody. Po przestudzeniu możemy wykonać oprysk.

Innym prostym przepisem na pozbycie się mszyc z róż, jest wykonanie oprysku z sody oczyszczonej. W tym celu 1 łyżeczkę sody oczyszczonej dodajemy do 2 l lekko ciepłej wody. Następnie mieszamy i wstrząsamy tak, aby soda się rozpuściła. Gdy woda ostygnie, opryskujemy róże zaatakowane przez mszyce. Na rezultaty nie trzeba długo czekać, ponieważ następnego dnia, gdy uważnie przyjrzymy się opryskanym roślinom, to dostrzeżemy, że wszystkie mszyce są martwe i się nie ruszają. Wtedy wystarczy spłukać je wodą.

Kolejnym domowym sposobem na mszyce, polecanym przez ogrodników, jest mieszanina mleka i wody w proporcji 1:1. Po wymieszaniu od razu możemy wykonać oprysk. Używając mleka w kartoniku, koniecznie powinno się wybrać mleko pełnotłuste 3,2%.

Oczywiście oprysk przeciwko mszycom możemy wykonać także preparatem kontaktowym. W sklepach ogrodniczych mamy do wyboru wiele środków naturalnych, np. na bazie oleju rydzowego lub związków sylikonowych. Po zastosowaniu tworzy on na powierzchni powłokę uniemożliwiającą poruszanie się szkodników, w wyniku czego giną. Może być stosowany wielokrotnie, co ma duże znaczenie, ponieważ niestety mszyce często powracają na róże.

Czytaj również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas