Nie ma pięknego balkonu bez tej rośliny. Poznaj triki, by rosła piękna i duża
Po długiej zimie polskie balkony wreszcie zapełniają się wieloma pięknymi kwiatami, wśród których przeważnie prym wiedzie werbena. I nie ma w tym żadnego przypadku, gdyż wspomniana roślina wyróżnia się na tle innych niesamowitym wyglądem. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym werbena przed długi czas będzie nas cieszyć cudownymi kwiatami.
W Polsce naturalnie występuje wyłącznie jedna odmiana werbeny - werbena pospolita, ale w ogrodach i na balkonach spotkać możemy inne rodzaje werbeny, które dzięki pięknemu kwitnieniu zwracają na siebie uwagę i stanowią świetną dekorację.
Werbena zwisająca, bo właśnie ona jest najczęściej wybierana jako kwiat do ozdobienia balkonu, to roślina jednoroczna, której pędy mogą osiągnąć nawet 50 cm długości.
Kwiaty werbeny zakwitają w maju i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych oraz odpowiednim dbaniu o roślinę może się ona utrzymać aż do października. W zależności, na jaką odmianę się zdecydujemy, werbena może mieć kwiaty koloru czerwonego, fioletowego, białego, niebieskiego lub różowego.
Sadzonki werbeny najczęściej sprzedawane są w formie jednorocznych bylin z myślą o sadzeniu ich w skrzynkach balkonowych i podwieszanych doniczkach - wówczas mogą zaprezentować swoje piękno w całej okazałości.
Werbena zwisająca - jak ja uprawiać?
Werbena zwisająca nie jest rośliną wymagającą, ale nie oznacza to, że jest to kwiat dla zapominalskich. Odpowiednio zadbana werbena odwdzięczy się nam pięknym rozkwitem kwiatów, od których będą się uginać jej łodygi.
Podłoże
Werbena do prawidłowego rozkwitu potrzebuje podłoża próchniczego, żyznego i o dobrej przepuszczalności. Najlepiej sprawdzi się klasyczna gleba do roślin kwitnących, którą dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym. Należy pamiętać, że kwiat bardzo słabo radzi sobie z podłożem wyjałowionym i piaszczystym, dlatego powinniśmy go unikać.
Stanowisko
Werbena zwisająca to kwiat lubiący słońce i ciepło. Doskonale sprawdzi się w donicach zawieszonych na balustradach, ale nie zaszkodzi jej również lekko zacienione miejsce. Sadzenie werbeny na jej stałe miejsce powinno odbywać się w połowie maja, kiedy nie będzie już ryzyka występowania przymrozków.
Zimne i deszczowe lato niestety nie sprzyja rozkwitowi werbeny, dlatego zdarza się, że niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do jej zamierania.
Warto wiedzieć: Komary i muchy nienawidzą tych roślin. Umieść je na tarasie, a będą omijać cię z daleka
Podlewanie
Werbena zwisająca musi mieć zapewnioną stałą wilgoć podłoża, gdyż przesuszenie grozi obumarciem rośliny. Latem w gorące dni powinniśmy podlewać kwiat codziennie, z kolei gdy temperatura jest niższa, a słońce schowane jest za chmurami, wystarczy nawadniać ją co kilka dni.
Nawożenie
W rozkwitaniu werbeny możemy pomóc, stosując odpowiednie odżywki. Nawożenie można stosować już pod dwóch, trzech tygodniach od posadzenia sadzonek w skrzynkach. Idealną odżywką dla werbeny będzie nawóz przeznaczony do roślin kwitnących, bogaty w potas i fosfor. Zasadniczo powinniśmy go stosować raz w tygodniu. Należy wystrzegać się preparatów zawierających zbyt dużo azotu.