Muchołówka - antidotum na owady

W lecie narzekamy na nadmiar owadów. Trudno się dziwić, bo właśnie w okresie wakacyjnym najwięcej jest komarów, a także owadów błonoskrzydłych, czyli os, szerszeni i pszczół. Jeśli chcemy skutecznie z nimi walczyć, warto zaopatrzyć się w kwiat pożerający owady. My przedstawiamy jeden z najskuteczniejszych, czyli muchołówkę. Złowi nie tylko irytujące muchy, ale i inne owady.

article cover
©123RF/PICSEL

Słów kilka o muchołówce

©123RF/PICSEL

Muchołówka to kwiat owadożerny należący do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). Pochodzi z Ameryki Północnej. Pochłania nie tylko muchy, ale także komary i pająki. W pułapkach muchołówki znajdują się włoski czuciowe. Gdy zostaną podrażnione powodują zamknięcie się pułapki.

Muchołówka przyciąga owady swoimi liśćmi, które są czerwone i zawierają wabiący nektar. Siła przyciągania muchołówki zależy od nasłonecznienia miejsca, w którym stoi. Idealnym jest południowy parapet. Wtedy muchołówka będzie miała mocno czerwone liście, które przyciągną owady.

Jak działa muchołówka?

©123RF/PICSEL

Gdy owad dotyka listków muchołówki, pułapka się zamyka i ofiara zostaje uwięziona wewnątrz. Następnie roślina trawi owada około siedmiu dni, w zależności od jego wielkości. Następnie pułapka otwiera się i oczekuje na kolejną ofiarę. Gdy muchołówka strawi owada, pozostawia po nim chitynowy pancerzyk.

Uprawa muchołówki

©123RF/PICSEL

Jeśli decydujemy się na uprawę muchołówki, najlepiej kupmy gotową roślinę i od razu zabierzmy się za jej uprawę. A jak ją pielęgnować? Wodę należy wlewać do podstawki, nigdy bezpośrednio do doniczki. Muchołówka lubi wodę i słońce. Należy podlewać ją regularnie i nie oszczędzać na wodzie. Jeśli chodzi o glebę, roślina ta lubi kwaśny torf. Warto wiedzieć, że muchołówkę najtrudniej uprawiać w zimie, ponieważ przechodzi wtedy w stan spoczynku. W zimie należy zapewnić roślinie jak najwięcej światła.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas