Myślałeś, że biegają tylko po łazience? Mogą zagnieździć się w sypialni!

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że rybiki mogą bezkarnie panoszyć się w łazience, gdzie mają idealne warunki do bytowania. Okazuje się jednak, że niewiele trzeba, aby szybko się przeprowadziły do innych pomieszczeń. Rybiki cukrowe nie są niebezpieczne, ale są długowieczne i spora kolonia może wyrządzić już zauważalne szkody, dlatego lepiej się z nimi rozprawić. Jak pozbyć się rybików z pokoju? Przekonajmy się.

Rybiki cukrowe lubują się w łazience, ale mogą także zamieszkać w pokojach
Rybiki cukrowe lubują się w łazience, ale mogą także zamieszkać w pokojach123RF/PICSEL

Co je rybik cukrowy?

Chyba każdy wie, jak wygląda rybik cukrowy, małe stworzenie, które wieczorem po zapaleniu światła w popłochu ucieka do kryjówek. W zasadzie insekt pożywia się materią organiczną, którą znajdzie na podłodze, a że lubi dodatkowo ciepło i wilgoć, to szczególnie upodobał sobie łazienkę.

Niestety, menu tych nieproszonych gości jest o wiele bogatsze. Rybiki jedzą również resztki jedzenia, ale zadowolą się także skrobią, cukrem, mąką, bawełną, papierem, a nawet klejem drukarskim. Warto wiedzieć, że rybik może również przeżyć bez pożywienia rok, ale trzeba powiedzieć jasno: owad nie kąsa i nie jest niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia, jednak jest raczej nieproszonym lokatorem.

Jak pozbyć się rybików z pokoju?

Zanim dowiemy się, jak pozbyć się rybików z pokoju, trzeba wiedzieć, dlaczego chętnie zagnieżdżają się w pomieszczeniach. Aby przeniosły się do naszego lokum, muszą być spełnione co najmniej trzy warunki. Po pierwsze, muszą mieć dostęp do pożywienia, po drugie musi być ciepło, a po trzecie rybiki lubią wilgoć.

Zatem, jak pozbyć się rybików? Najskuteczniejszym sposobem, to stworzenie warunków, które uniemożliwiają bytność nieproszonym lokatorom. Dlatego sprzątanie na błysk oraz zapewnienie dobrej wentylacji to konieczność. Latem trudno sprawić, aby obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu, ale kiedy nadejdzie sposobność, wystarczy sprawić, aby w środku było ok. 15 stopni Celsjusza. Wtedy możemy mieć pewność, że rybiki przeniosą się do cieplejszego miejsca.

Warto widzieć, żeby pilnować szafy, gdzie mają pożywienia pod dostatkiem. Dlatego trzeba unikać sytuacji, kiedy do garderoby wkładamy ubrania niedostatecznie wysuszone albo, co gorsza, przepocone. Wtedy możemy winić tylko siebie.

Domowe sposoby na rybiki

Wspomniano już, że rybiki nie są groźne, ale spora kolonia może wyrządzić zauważalne szkody, nie tylko w domowej biblioteczce, ale także w garderobie. Jeśli trudno nam stworzyć warunki niesprzyjające insektom, można sięgnąć po domowe sposoby ich wypędzenia.

Czego nie lubią rybiki? Intensywnego, ale przyjemnego dla nas zapachu lawendy. Można ścięte kwiaty porozkładać w zakamarkach, w których chowają się rybiki albo sięgnąć po lawendowe zawieszki. Rybiki ponadto nie przepadają za zapachem cytryny, więc sok z owocu w atomizerze może być skuteczną bronią z nieproszonymi gośćmi.

Można także stworzyć łatwą pułapkę na rybiki. Wystarczy mały słoik z zewnątrz zakleić taśmą malarską (powierzchnia musi być chropowata), a do środka wsypać cukier. Żarłoczne insekty wejdą do środka, ale się z niej nie wydostaną, ponieważ nie mają zdolności wspianania się po gładkich powierzchniach, czyli po szkle.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas