Na co pomoże babka lancetowata?
Nie od dziś wiadomo, że naturalne metody naszych babć potrafiły zdziałać cuda. W czasach, kiedy lekarstwa nie były łatwo dostępne, radzono sobie za pomocą odpowiednio skomponowanych składników – produktów spożywczych czy ziół. Jedną z najbardziej popularnych pod tym względem roślin jest babka lancetowata. Wykazuje ona właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, oczyszczające i wykrztuśne. Od wieków przygotowywano z niej specjalne okłady, które chroniły przed zakażeniem i przyspieszały gojenie się ran. Z kolei napary stosowane doustnie przyspieszały leczenie infekcji układu oddechowego i zwalczały problemy trawienne. Jakie cenne substancje zawiera babka lancetowata, że do dziś wykorzystuje się ją do produkcji leków oraz suplementów diety?
Czym jest babka lancetowata i co zawiera?
Babka lancetowata (inaczej babka wąskolistna lub języczki polne) to bylina o charakterystycznych długich i wąskich liściach. Kwitnie od maja do września i może osiągać do 40 cm wysokości. Nie ma wysokich wymagań glebowych i środowiskowych, więc w naszym klimacie można ją spotkać dosłownie wszędzie – na łąkach, polanach, pastwiskach, miejskich skwerach czy podwórkach. Z tego względu roślina uznawana jest za chwast. Na szczęście, coraz więcej osób na nowo zaczyna doceniać jej dobroczynne właściwości. Lecznicze substancje znajdują się w liściach babki lancetowatej. Najlepiej zbierać je w początkowym okresie kwitnienia (w bezdeszczowe dni, z terenów oddalonych od miejsc przemysłowych i innych źródeł zanieczyszczeń), a następnie suszyć w zacienionych pomieszczeniach. Liście zawierają duże ilości flawonoidów, garbników, związków śluzowych, pektyn, kwasów organicznych, karotenu, a także witamin (głównie C i K) i minerałów (sole potasu, sodu, magnezu i cynku).
Właściwości babki lancetowatej
Substancje zawarte w liściach babki lancetowatej wykazują właściwości przeciwzapalne i skutecznie zwalczają infekcje jamy ustnej, gardła oraz przewodu pokarmowego. Roślina działa także wykrztuśnie - pomaga pozbyć się wydzieliny z dróg oddechowych i pokonać zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli oraz płuc.
Od wieków babkę stosowano jako opatrunek na rany. Roślina przyspiesza ich gojenie się, wspiera procesy regeneracji naskórka i krzepnięcia krwi. Łagodzi opuchliznę i świąd. Jest też naturalnym antybiotykiem i działa antybakteryjnie, co również jest cenne przy skaleczeniach, a także stanach zapalnych spojówki oka.
Podejrzewa się również, że wyciągi z babki mogą wykazywać działania antynowotworowe – stymulują układ odpornościowy do zwalczania wirusów odpowiedzialnych za powstawanie niektórych nowotworów.
Zastosowania babki lancetowatej
Naturalny antybiotyk
Wyciąg z babki lancetowatej jest składnikiem wielu leków i preparatów na stany zapalne układu oddechowego, ale samodzielnie można także przygotować leczniczy sok z rośliny, miażdżąc i wyciskając świeże liście. Znajdujące się w nim substancje rozrzedzą wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, złagodzą kaszel i objawy przeziębienia oraz ułatwią oddychanie. Płukanki z wywaru będą także skuteczne w leczeniu stanów zapalnych w jamie ustnej. Łyżkę suszu wystarczy zalać szklanką wrzątku, zaparzać pod przykryciem przez 5 minut, a po wystygnięciu płukać jamę ustną i gardło.
Lek na choroby układu pokarmowego
Roślina działa przeciwzapalnie na śluzówkę układu pokarmowego. Pomaga zwalczyć wrzody żołądka i dwunastnicy, a także biegunkę. Łyżeczkę suszu z babki wystarczy zalać wrzątkiem (pół szklanki), gotować przez 5 minut, a następnie zostawić na kolejnych 15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu miksturę można pić 2-3 razy dziennie.
Środek na zapalenie spojówek
Babka lancetowata pomoże również zwalczyć zapalenie spojówek. Oczy i powieki wystarczy przemywać 2-3 razy dziennie gazikiem nasączonym w wywarze z suszu.
Lek na rany i ukąszenia owadów
Gojenie się ran i skaleczeń przyspieszą okłady z rozgniecionych, świeżych liści babki lancetowatej. Przyniosą one ukojenie, zmniejszą obrzęk i złagodzą świąd (także po ukąszeniu owada). Dużą ilość zgniecionych liści (tak, by wydostawał się z nich sok) można owinąć plastrem oraz gazą i pozostawić na kilka godzin.
Przeciwwskazania
Naparu z babki lancetowatej nie powinny spożywać dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.