Na co pomoże babka lancetowata?

Nie od dziś wiadomo, że naturalne metody naszych babć potrafiły zdziałać cuda. W czasach, kiedy lekarstwa nie były łatwo dostępne, radzono sobie za pomocą odpowiednio skomponowanych składników – produktów spożywczych czy ziół. Jedną z najbardziej popularnych pod tym względem roślin jest babka lancetowata. Wykazuje ona właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, oczyszczające i wykrztuśne. Od wieków przygotowywano z niej specjalne okłady, które chroniły przed zakażeniem i przyspieszały gojenie się ran. Z kolei napary stosowane doustnie przyspieszały leczenie infekcji układu oddechowego i zwalczały problemy trawienne. Jakie cenne substancje zawiera babka lancetowata, że do dziś wykorzystuje się ją do produkcji leków oraz suplementów diety?

Babka lancetowata to naturalny antybiotyk
Babka lancetowata to naturalny antybiotyk ©123RF/PICSEL
Majowe zioła - jak je wykorzystać? Interia.tv

Czym jest babka lancetowata i co zawiera?

Co zawiera roślina?
©123RF/PICSEL

Babka lancetowata (inaczej babka wąskolistna lub języczki polne) to bylina o charakterystycznych długich i wąskich liściach. Kwitnie od maja do września i może osiągać do 40 cm wysokości. Nie ma wysokich wymagań glebowych i środowiskowych, więc w naszym klimacie można ją spotkać dosłownie wszędzie – na łąkach, polanach, pastwiskach, miejskich skwerach czy podwórkach. Z tego względu roślina uznawana jest za chwast. Na szczęście, coraz więcej osób na nowo zaczyna doceniać jej dobroczynne właściwości. Lecznicze substancje znajdują się w liściach babki lancetowatej. Najlepiej zbierać je w początkowym okresie kwitnienia (w bezdeszczowe dni, z terenów oddalonych od miejsc przemysłowych i innych źródeł zanieczyszczeń), a następnie suszyć w zacienionych pomieszczeniach. Liście zawierają duże ilości flawonoidów, garbników, związków śluzowych, pektyn, kwasów organicznych, karotenu, a także witamin (głównie C i K) i minerałów (sole potasu, sodu, magnezu i cynku).

Właściwości babki lancetowatej

Właściwości rośliny
©123RF/PICSEL

Substancje zawarte w liściach babki lancetowatej wykazują właściwości przeciwzapalne i skutecznie zwalczają infekcje jamy ustnej, gardła oraz przewodu pokarmowego. Roślina działa także wykrztuśnie - pomaga pozbyć się wydzieliny z dróg oddechowych i pokonać zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli oraz płuc.

Od wieków babkę stosowano jako opatrunek na rany. Roślina przyspiesza ich gojenie się, wspiera procesy regeneracji naskórka i krzepnięcia krwi. Łagodzi opuchliznę i świąd. Jest też naturalnym antybiotykiem i działa antybakteryjnie, co również jest cenne przy skaleczeniach, a także stanach zapalnych spojówki oka.

Podejrzewa się również, że wyciągi z babki mogą wykazywać działania antynowotworowe – stymulują układ odpornościowy do zwalczania wirusów odpowiedzialnych za powstawanie niektórych nowotworów.

Zastosowania babki lancetowatej

Zastosowania babki
©123RF/PICSEL

Naturalny antybiotyk

Wyciąg z babki lancetowatej jest składnikiem wielu leków i preparatów na stany zapalne układu oddechowego, ale samodzielnie można także przygotować leczniczy sok z rośliny, miażdżąc i wyciskając świeże liście. Znajdujące się w nim substancje rozrzedzą wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, złagodzą kaszel i objawy przeziębienia oraz ułatwią oddychanie. Płukanki z wywaru będą także skuteczne w leczeniu stanów zapalnych w jamie ustnej. Łyżkę suszu wystarczy zalać szklanką wrzątku, zaparzać pod przykryciem przez 5 minut, a po wystygnięciu płukać jamę ustną i gardło.

Lek na choroby układu pokarmowego

Roślina działa przeciwzapalnie na śluzówkę układu pokarmowego. Pomaga zwalczyć wrzody żołądka i dwunastnicy, a także biegunkę. Łyżeczkę suszu z babki wystarczy zalać wrzątkiem (pół szklanki), gotować przez 5 minut, a następnie zostawić na kolejnych 15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu miksturę można pić 2-3 razy dziennie.

Środek na zapalenie spojówek

Babka lancetowata pomoże również zwalczyć zapalenie spojówek. Oczy i powieki wystarczy przemywać 2-3 razy dziennie gazikiem nasączonym w wywarze z suszu.

Lek na rany i ukąszenia owadów

Gojenie się ran i skaleczeń przyspieszą okłady z rozgniecionych, świeżych liści babki lancetowatej. Przyniosą one ukojenie, zmniejszą obrzęk i złagodzą świąd (także po ukąszeniu owada). Dużą ilość zgniecionych liści (tak, by wydostawał się z nich sok) można owinąć plastrem oraz gazą i pozostawić na kilka godzin.

Przeciwwskazania

Naparu z babki lancetowatej nie powinny spożywać dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas