Na pożytek roślinom, czyli zaproś jeża do ogrodu!

Obecność tych pożytecznych ssaków pomaga szybciej uporać się z problemem nadgryzionych i uszkodzonych roślin. Jeże z apetytem zjadają ogrodowe szkodniki, głównie ślimaki i chrząszcze. Co ciekawe – same nie powodują przy tym żadnych szkód w ogrodzie. Sprawdź, jak zachować się podczas spotkania z jeżem i co zrobić, by na dłużej zagościł w przydomowej przestrzeni.

Jeże w ogrodzie rozprawiają się ze szkodnikami atakującymi rośliny
Jeże w ogrodzie rozprawiają się ze szkodnikami atakującymi rośliny123RF/PICSEL

Co zrobić podczas spotkania z jeżem?

Choć w pierwszym odruchu chcemy dotknąć napotkanego jeża, warto powstrzymać się od tego kroku i pozostawić zwierzątko w spokoju. Możemy zatrzymać się i w ciszy go obserwować. Każdy hałas i gwałtowny ruch szybko go spłoszą, powodując zwinięcie w kolczastą kulkę. W sytuacji, gdy zauważymy, że z jeżykiem dzieje się coś niepokojącego, wtedy przystępujemy do pomocy. Należy pamiętać, że w Polsce jeże podlegają ścisłej i czynnej ochronie. Chore lub ranne zwierzątko należy natychmiast zanieść do najbliższego weterynarza, albo lecznicy dla zwierząt.

Przysmaki jeża

Jedzący jeż to widok dość niespotykany, a już na pewno nie zobaczymy tego w dzień. Te małe ssaki udają się na żer wyłącznie nocą. Ich dzienne zapotrzebowanie waha się w okolicy 150 gramów pokarmu. Wbrew powszechnemu założeniu, nie zajadają się jabłkami oraz nie wyrządzają szkody roślinom ogrodowym. Menu jeży obfituje w różnego rodzaju owady, dżdżownice oraz owady. Nie mają w zwyczaju gromadzić żywności - znaleziony pokarm zjadają od razu. Pożywienia szukają zazwyczaj w ściółce, trawie i liściach.

Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie dokarmiać jeży kawałkami chleba oraz mlekiem. Takie zachowanie mogłoby doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Żołądek jeża nie jest przystosowany do rozkładania laktozy. Jeśli koniecznie chcemy czymś ugościć napotkanego jeża, warto podać mu karmę dla zwierząt domowych. Najlepiej sprawdzi się gotowy pokarm dla psów lub kotów. W upalne letnie dni dobrze jest wystawić jeżom podstawki z wodą do picia.

To wyrządza jeżom szkodę

Toksyny wytwarzane przez człowieka są śmiertelne dla jeży
Toksyny wytwarzane przez człowieka są śmiertelne dla jeży123RF/PICSEL

Ich niewielki wzrost bywa mylący w kontekście wytrzymałości na czynniki zewnętrzne. Okazuje się, że jeże są wyjątkowo odporne na wiele toksyn naturalnie występujących w przyrodzie. Mechanizmy obronne zawodzą w przypadku toksyn stworzonych sztucznie przez człowieka. Zazwyczaj jeże narażone są na śmierć poprzez pośredni lub bezpośredni kontakt ze szkodliwymi preparatami. Najczęściej dzieje się tak po spożyciu zakażonych owadów lub ślimaków.

Sporym zagrożeniem dla wędrujących jeży są kosiarki, a konkretnie koszenie trawników wieczorami, kiedy ciężko będzie dostrzec przemieszczające się zwierzątka. Jeśli w ogrodach lub działkach znajdują się zbiorniki i oczka wodne, warto zainwestować w ich ogrodzenie. W świecie zwierząt głównymi wrogami jeży są: kuny, lisy, koty, psy, borsuki oraz tchórze.

Jak ugościć jeża w jesiennym ogrodzie?

Jesienią jeże powoli szykują się do zapadnięcia w sen zimowy. Takie zachowanie umożliwia im przetrwanie najtrudniejszej w polskim klimacie pory roku. Jeże, jako ssaki w głównej mierze owadożerne, w tym czasie pozostają bez dostępu do pokarmu. Dzięki kilku krokom możemy ułatwić im to zadanie oraz sprawić, że unikną niebezpieczeństwa. Już we wrześniu warto zacząć od usypania kopców z liści i gałęzi. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w zacisznych oraz mniej uczęszczanych zakątkach działek i ogrodów.

Możemy także kupić lub samodzielnie wykonać domek dla jeża. Najlepiej sprawdzi się taki o wymiarach: 35 cm wysokości, 40 cm szerokości i ok. 40-50 cm długości. Powinny znaleźć się w nim dwa małe wejścia oraz otworki doprowadzające powietrze do środka. Takie schronienie pozwoli uniknąć mu mrozu i spotkania z drapieżnikami. Jeśli zdecydujemy się na własnoręczną budowę domku, dobrze jest pamiętać, by robić to wyłącznie w rękawiczkach. Dzięki temu nie pozostawimy na nim naszych zapachów, które odstraszą jeża i spowodują, że domek pozostanie niezamieszkały. Gotowy domek ustawiamy w stosie gałęzi, gęstych krzewach lub grubej ściółce z liści.

Pielęgnacja ogrodu, która nie zaszkodzi jeżom

Jeże szukają pożywienia w liściach oraz budują z nich gniazda
Jeże szukają pożywienia w liściach oraz budują z nich gniazda123RF/PICSEL

Planując i projektując przydomowe ogrody lub działki rekreacyjne, zazwyczaj myślimy tylko o roślinach. Warto pamiętać, że to również pojawiające się w nich mniejsze i większe zwierzęta pomogą utrzymać je w jak najlepszej kondycji. Wybierając nasadzenia, poświęćmy chwilę na dobranie do przestrzeni kilku wysokich drzew liściastych. Jesienią zapewnią kryjówkę szukającym schronienia jeżom. W tym celu sprawdzą się także rozłożyste krzewy i drzewka. Szczególnie okazy ze sporą ilością liści są niezwykle cenne dla jeży. To właśnie w spadających liściach w pierwszej kolejności szukają pokarmu, a także budują z nich gniazda. Jeże do ogrodu przyciągną także ścięte gałęzie i kompostowniki.

Jeśli chcemy, by jeżom dobrze żyło się w naszym ogrodzie, pamiętajmy o unikaniu chloru i chemikaliów do podlewania roślin. Zrezygnujmy z trucizn na ślimaki oraz insekty, które przy okazji mogłyby zabić wędrującego jeża. Uważajmy przy koszeniu wysokiej trawy i zarośli. Wykluczmy palenie skoszonej trawy. W ten sposób przyczyniamy się do niszczenia naturalnych siedlisk jeży oraz pokarmu, którym się żywią.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas