Najgorsze miejsce do przechowywania chleba. Jest czerstwy na drugi dzień

Oprac.: Anna Gburek

Świeży, jeszcze ciepły chleb z piekarni to najlepszy dodatek do śniadania. Każdy chciałby zachować tę świeżość jak najdłużej. W końcu mało kto zjada cały bochenek chleba na śniadanie. Niestety po kilku dniach chleb czerstwieje albo pokrywa się pleśnią i nie nadaje się do zjedzenia. W czym tkwi problem? W przechowywaniu. Zatem jak przechowywać chleb, aby zachował świeżość jak najdłużej?

Jak przechowywać chleb? Sprawdzą się do tego woreczki lniane i torebki papierowe
Jak przechowywać chleb? Sprawdzą się do tego woreczki lniane i torebki papierowe123RF/PICSEL

Jak najlepiej przechowywać chleb?

Większość osób przechowuje chleb w chlebaku lub w szafce kuchennej. Jednak to dopiero początek rozważań nad przechowywaniem chleba, ponieważ na jego świeżość wpływa np. materiał wykonania chlebaka i jego szczelność. Inaczej będzie przechowywał się chleb w metalowych chlebaku, a inaczej w drewnianym. Ponadto warto zwrócić uwagę czy chleb dodatkowo jest zawinięty w woreczek foliowy, papierowy lub lniany. Wszystko to ma wpływ na świeżość bochenka.

Jednym z często praktykowanych sposobów przechowywania chleba, jest trzymanie go w lodówce. Skoro wszystkie produkty spożywcze zachowują w niej świeżość, to dlaczego nie chleb? Jak się okazuje, pieczywo w lodówce bardzo szybko sczerstwieje, ponieważ panuje tam chłodne, ale suche powietrze. Szczególnie dotyczy to lodówek z No Frost. Aby chleb zachował świeżość - potrzebuje wilgoci. Z tego powodu szafki umiejscowione blisko piekarnika, również nie są najlepszym miejscem do przechowywania chleba.  

Pieczywo w lodówce bardzo szybko sczerstwieje
Pieczywo w lodówce bardzo szybko sczerstwieje123RF/PICSEL

Chcąc przedłużyć świeżość chleba, warto zapewnić mu dostęp do powietrza z zewnątrz. W kuchni podczas gotowania wytwarza się dużo pary wodnej, więc jest to powietrze o odpowiedniej wilgotności. Zatem najlepsze są woreczki lniane do przechowywania chleba. Dobrze sprawdzają się także torebki papierowe, w które owija się bochenki. Materiał wykonania chleba jest tu już sprawą drugorzędną. Warto jednak wybierać modele, niezbyt szczelne, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz.

Co zrobić, żeby chleb nie spleśniał?

Chleb najszybciej pleśnieje zamknięty w szczelnym, foliowym worku lub folii aluminiowej. Także chlebaki metalowe z mocnym wiekiem mogą przyczynić się do rozwoju pleśni na bochenku. Rozwiązaniem po raz kolejny są woreczki lniane lub papierowe, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli w Twojej kuchni panuje duża wilgotność lub masz chlebak wykonany z grubego drewna nasiąkniętego wilgocią - chleb możesz położyć na blacie, owinięty w ściereczkę kuchenną.

Pleśń lubi także wracać, szczególnie gdy już raz twój chleb mocno zapleśniał. Aby nie doprowadzić do kolejnego rozwoju pleśni, dobrze wyczyść chlebak od wewnątrz wodą z octem. Dzięki temu pozbędziesz się wszystkich zarodników pleśni.

Ile dni można trzymać chleb?

Wiesz już, jak przechowywać chleb, ale przez jaki czas można to robić? Tutaj dużo zależy od jakości bochenka. Chleb żytni na zakwasie zachowuje świeżość nawet 10 dni, a chleb głęboko mrożony z supermarketu, już na drugi dzień będzie suchy i niejadalny bez względu na to, w czym go przechowasz. Im mniej jest konserwantów, sztucznych dodatków do chleba i drożdży, tym chleb dłużej zachowuje świeżość.

Jeśli masz duży zapas pieczywa, warto rozważyć jego mrożenie. W ten sposób możesz przechowywać chleb nawet przez 3 miesiące. Aby przygotować go na śniadanie, wystarczy rozmrozić go w temperaturze pokojowej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas