Najgorsze połączenie dla ziemniaków. W żołądku dochodzi do rewolucji

Joanna Leśniak

Oprac.: Joanna Leśniak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
721
Udostępnij

Niektórzy nazywają je królami warzyw i nie wyobrażają sobie innego dodatku do obiadu niż ziemniaki. Choć przez długi czas były uważane za wrogów zgrabnej sylwetki i odchudzania, dziś już wiadomo, że mogą być naszymi sprzymierzeńcami. Trzeba jednak trzymać się kilku zasad. Istnieją bowiem kulinarne błędy, które prowadzą do przykrych dolegliwości żołądkowych. Z czym nie łączyć ziemniaków? Sprawdź, by uniknąć wzdęć, zgagi i niestrawności.

Nie wszystkie dodatki do ziemniaków wychodzą na zdrowie
Nie wszystkie dodatki do ziemniaków wychodzą na zdrowie123RF/PICSEL

Czy ziemniaki tuczą?

Przez długi czas w swojskich kartoflach upatrywano produktu, który utrudnia proces odchudzania i sprzyja nadprogramowym kilogramom. To przekonanie odchodzi jednak do lamusa, ponieważ ziemniaki nie są tuczące. W 100 g zawierają około 70-90 kalorii. Dokładna wartość zależy od konkretnej odmiany.

Dodatkowo pozwalają na stworzenie sycącego posiłku, bogatego w cenne składniki. Ziemniaki to źródło potasu, witaminy C i skrobi opornej. O ostatnim składniku nie słyszy się zbyt często, warto jednak wiedzieć, że wykazuje działanie prozdrowotne. Pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu i w ochronie przed rozwojem raka jelita grubego oraz okrężnicy.

Co więcej, łatwo dostępne i tanie bulwy zawierają również żelazo, fosfor, magnez, cynk, miedź, wapń i witaminy z grupy B, więc nie warto dyskredytować roli ziemniaków w diecie.

Jak przygotować ziemniaki, aby były zdrowe?

Obróbka żywności ma tu niebagatelne znaczenie. Najwięcej cennych właściwości odżywczych zachowują ziemniaki gotowane w łupinach — mundurkach. Przed włożeniem ich do garnka należy je dokładnie oczyścić z resztek ziemi. Zaleca się również gotowanie ziemniaków na parze. Podium zamykają obrane ziemniaki gotowane w wodzie.

Sam proces powinien jednak trwać jak najkrócej. Z tego powodu zaleca się wkładać surowe ziemniaki do gorącej wody. Obieraj je tuż przed planowaną obróbką i gotuj przez około 20 minut. Wtedy będą najzdrowsze.

Odpowiednio przygotowane ziemniaki to skarbnica minerałów i witamin
Odpowiednio przygotowane ziemniaki to skarbnica minerałów i witamin123RF/PICSEL

Ziemniak ziemniakowi nierówny

Gdy mówimy o zaletach jedzenia ziemniaków, trzeba wziąć pod uwagę, że nie w każdej formie nam się przysłużą. Częste dorzucanie do posiłków porcji smażonych frytek albo kotlecików i placków ziemniaczanych odbije się negatywnie na zdrowiu i sylwetce. Należy postrzegać je jako dania jedzone raczej od święta — inaczej szybko zamienią się w oponkę i boczki.

Z czym nie łączyć ziemniaków?

Ze względu na dużą zawartość skrobi, ziemniaki nie powinny być łączone z białkiem zwierzęcym. Dochodzi wtedy do niekorzystnych reakcji w żołądku. Przyspieszone zostają procesy gnilne oraz fermentacja. Jak to przekłada się na stan zdrowia? Szybko zaczynamy odczuwać dyskomfort, uczucie ciężkości, wzdęcia i zgagę. Szczególnie należy unikać łączenia ziemniaków z tłustymi mięsami, np. mielonymi kotletami wieprzowymi czy schabowymi w panierce.

Gęste sosy śmietanowe też zamieniają kartofle w bombę kaloryczną. Częste raczenie się tego typu frykasami to niemal gwarantowany przyrost wagi. Ziemniaki i tłuszcz to zawsze złe połączenie, więc należy wyzbyć się nawyku polewania ich obfitą porcją masła ze skwarkami. Czekać nas mogą nie tylko ból brzucha i niestrawność, ale też gwałtowny skok poziomu cukru we krwi.

Pieczone ziemniaki na wiele sposobów
INTERIA.PL
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
364
Super
relevant
134
Hahaha
haha
128
Szok
shock
41
Smutny
sad
22
Zły
angry
32
Lubię to
like
Super
relevant
721
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
Przejdź na