Dodaję odrobinę do ogórków kiszonych. Sąsiadki od lat proszą mnie o przepis

Estragon, znany również jako wężowe ziele, dzięki swoim właściwościom smakowym i zdrowotnym, zyskał miano króla przypraw. To aromatyczne zioło zna niemal każdy, jednak mało kto wie, że dodanie go do ogórków kiszonych sprawi, że będą one jędrne, chrupiące i dużo bardziej aromatyczne.

Jak przygotować idealnie kiszone ogórki?
Jak przygotować idealnie kiszone ogórki?123RF/PICSEL

Estragon do kiszonek. Ogórki będą jędrne i chrupiące

Dodatek estragonu do kiszonek to sekret wielu mistrzów kulinarnych. Zioło to jest szczególnie cenione za swój intensywny smak, który dodaje potrawom wyjątkowego aromatu. Estragon dodany do kiszonych ogórków nadaje im charakterystyczny, lekko anyżowy posmak, który doskonale komponuje się z tradycyjnymi, kwaśnymi nutami kiszonek.

Ogórki kiszone wzbogacone estragonem zyskują nie tylko na smaku, ale także na jakości - stają się jędrne, chrupiące i zachowują świeżość na dłużej. Estragon działa także jak naturalny konserwant, przeciwdziałając powstawaniu dziur, pękaniu oraz gniciu ogórków.

Do kiszonek możemy dodać zarówno świeże, jak i suszone liście estragonu, jednak warto pamiętać, że świeże zioło jest zdecydowanie bardziej aromatyczne i smakowite.

Estragon w ogródku i na balkonie. Wymagania i pielęgnacja

Estragon jest rośliną, którą możemy bez większego trudu uprawiać w przydomowym ogródku lub w doniczce na balkonie. Kwitnie od lipca do października, a najlepszy czas na jego zbiór przypada na lipiec i sierpień. 

Zioło to najlepiej rośnie na słonecznych, południowych stanowiskach. Lubi piaszczysto-gliniaste i próchnicze podłoże o odczynie obojętnym lub zasadowym.

Latem nie wolno zapominać o podlewaniu estragonu. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której gleba będzie przesuszona.

Dodatek estragonu do domowych ogórków podbije ich smak
Dodatek estragonu do domowych ogórków podbije ich smak123RF/PICSEL

Dlaczego warto jeść estragon? Poprawi jakość snu i wspomoże trawienie

Regularne spożywanie estragonu może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Przyprawa ta jest szczególnie ceniona za swoje właściwości pobudzające procesy trawienne, dlatego jest idealnym dodatkiem do ciężkostrawnych potraw.

Estragon wspomaga pracę wątroby dzięki swoim właściwościom żółciopędnym, a jego relaksujące działanie może pomóc w redukcji stresu i napięcia. 

W medycynie ludowej estragon był stosowany jako środek na poprawę jakości snu oraz łagodzenie bólów miesiączkowych. Jego przeciwzapalne i bakteriobójcze właściwości sprawiają, że jest on doskonałym wyborem dla osób poszukujących naturalnych metod na poprawę zdrowia.

Świeże liście estragonu świetnie sprawdzają się jako dodatek do sałatek, zup i dań z ziemniaków, ryb oraz mięsa - zwłaszcza kurczaka, jagnięciny i wieprzowiny. Z kolei suszone liście estragonu mogą być używane do aromatyzowania sosów, dressingów, musztard czy majonezów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas