Najlepsze pnącza do domu

Moda na ozdabianie pomieszczeń roślinami trwa w najlepsze. Wielu osobom ich pielęgnacja sprawia przyjemność i pozwala się zrelaksować. Rośliny nie spełniają wyłącznie funkcji dekoracyjnej, ponieważ pomagają nawilżyć powietrze oraz oczyścić je z zanieczyszczeń. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się rośliny pnące, które są łatwe w uprawie i szybko rosną. Poznaj najlepsze pnącza, które możesz umieścić w swoim domu i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Bluszcz
Bluszcz ©123RF/PICSEL
Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich Interia.tv

Bluszcz

Cissus rombolistny
©123RF/PICSEL

Bluszcz jest najpopularniejszym pnączem uprawianym w domach. Nic dziwnego - nie dość, że szybko rośnie, to nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy go regularnie podlewać niewielką ilością wody, a od wiosny do lata zasilać uniwersalnymi nawozami (wystarczy raz w miesiącu niewielką ilością). Bluszcz może być umieszczony na półkach, również tych najwyższych, co sprawi, że szybko będzie gęsty, a jego łodygi z zielonymi liśćmi będą estetycznie zwisać. Dla bluszczu można przygotować rozmaite podpory wykonane, np. ze sztywnego drutu albo poprowadzić go po sznurku zawieszonym pod sufitem.

Cissus rombolistny

Cissus największą popularnością cieszył się kilkadziesiąt lat temu. Na szczęście moda powraca, dlatego roślina znów jest obiektem pożądania. Cissus nie jest trudny w uprawie, wystarczy doniczkę umieścić w jasnym, ale nienasłonecznionym miejscu i podlewać roślinę w regularnych odstępach (kiedy podłoże przeschnie). Cissus wypuszcza dość pokaźne łodygi: w naturalnych warunkach osiągają nawet kilka metrów długości, jednak w domach są zdecydowanie krótsze. Dobrze znosi cięcia, które sprawiają, że błyskawicznie się zagęszcza. Niektórzy mogą niepokoić się jego częstym zrzucaniem liści. To naturalne, a w miejscu starych szybko pojawiają się nowe łodyżki.

Epipremnum złociste

Hoja różowa
©123RF/PICSEL

Epipremnum jest rośliną, która ma rzeszę zwolenników na całym świecie. W naturalnym środowisku często uznawana jest za lianę, która pnie się po koronach i pniach drzew. W domowych warunkach również osiąga imponujące rozmiary, ponieważ jej łodygi mierzą nawet 10 metrów długości - rocznie może urosnąć o pół metra! Aby była w dobrej kondycji, warto ustawić roślinę w jasnym miejscu, ponieważ wtedy się atrakcyjnie wybarwia. Łodygi można zawinąć wokół wysokiego palika albo poprowadzić po solidnych podporach. Epipremnium nie wymaga dużych doniczek, ponieważ ma słabo rozwinięty system korzeniowy. Niestety, trzeba go regularnie podlewać tak, aby podłoże było delikatnie wilgotne przez cały czas.

Hoja różowa

Hoja różowa przez wiele osób uznawana jest za kapryśną roślinę. Nie toleruje nadmiaru wody (trzeba ją podlewać raz na kilkanaście dni) oraz zbyt ostrego nasłonecznienia. Ustawiona w jednym miejscu powinna już w nim pozostać, ponieważ szybko zrzuca liście. Jednak próby uprawy mogą zaprocentować. Nie dość, że łodygi hoi osiągają kilka metrów długości, to często pojawiają się na niej kwiaty, które intensywnie pachną. Co ciekawe, hoja filtruje powietrze z większości obecnych w powietrzu toksyn. Jednak ustawienie jej w sypialni może być ryzykowne. Dlaczego? Zapach rośliny może utrudniać zasypianie.

Męczennica błękitna

Męczennica błękitna
©123RF/PICSEL

Męczennica błękitna nie jest zwykłym pnączem. Swoją nazwę zawdzięcza kwiatom, które pojawiają się na jej łodygach – ich wygląd przypomina kolorową koronę cierniową wyrastających z kilku białych płatków. Męczennica może bardzo szybko rosnąć, jednak do tego potrzebuje silnego nasłonecznienia, wysokiej temperatury w pomieszczeniu (20-25 stopni Celsjusza) oraz wysokiej wilgotności powietrza (wymagane jest częste zraszanie). Uprawa może zaprocentować nie tylko pojawieniem się kwiatów, które rozwijają się wyłącznie na jeden dzień, ale także owoców – znanych jako marakuja.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas