Najlepsze rośliny na cmentarz

Uprawa roślin i kwiatów na cmentarzu to trudne i wymagające zajęcie, zwłaszcza jeśli groby bliskich osób odwiedzamy rzadko. Dlatego warto dobrze dobrać rośliny, tak by były w stanie przetrzymać czasowe przesuszenie, a przede wszystkim jesienne przymrozki. Kwiaty – zarówno te uprawiane w donicach jak i w ramie nagrobka – powinny być też dostosowane do rodzaju stanowiska, a więc dobrze znosić silną ekspozycję na słońce lub zacienienie. Podpowiadamy, które rośliny najlepiej sprawdzają się na cmentarzu.

Najpiękniejsze rośliny na nagrobki
Najpiękniejsze rośliny na nagrobki ©123RF/PICSEL

Miejsca nasłonecznione

Portulaka wielokwiatowa
©123RF/PICSEL

W nasłonecznionych miejscach latem i jesienią świetnie prezentują się pelargonie i aksamitki, a także goździki, werbeny i kocanki włochate. Barwnymi kwiatami zachwyca również portulaka wielokwiatowa. Subtelnie i elegancko prezentują się róże miniaturowe, które jak sama nazwa wskazuje osiągają niewielkie rozmiary. Rośliny te nadają się także do uprawy w donicach, ale wtedy trzeba pamiętać o bardziej regularnym podlewaniu. Na nagrobku oraz w bliskim jego otoczeniu pięknie prezentują się także byliny, takie jak krwawnik, rojnik, rozchodnik czy czyściec wełnisty. Nie mają one dużych wymagań glebowych i są odporne na okresowe przesuszenie. Jesienią szczególnie efektownie prezentują się niewielkie krzewy wybarwiające się na żółto i czerwono, na przykład niskie odmiany berberysów. Z innymi roślinami świetnie komponują się również krzewy płożące: irga oraz jałowiec płożący. Jesienią najpopularniejsze są chryzantemy oraz astry, a także wrzosy.

Miejsca zacienione

Plektrantus (Koleus Blumego)
©123RF/PICSEL

W miejscach zacienionych wcale nie trzeba rezygnować z uprawy kwiatów. Na takim stanowisku dobrze będą rosnąć rośliny sezonowe, takie jak begonia bulwiasta czy begonia stale kwitnąca, niecierpek oraz lobelia. Ładnie prezentować będą się też plektrantusy. Spośród niewielkich krzewów najlepiej wybrać mikrobiotę, berberysy, runiankę japońską płożącego się cisa pospolitego czy karłowe odmiany choiny. Zacienione i wilgotne miejsca uwielbiają też paprocie. Zieleń nawet w okresie zimowym zapewni bukszpan pospolity, cis pospolity, a także kopytnik i gajowiec żółty (wszystkie są roślinami wieloletnimi). Jesienią na nagrobkach znajdujących się w zacienionych miejscach najlepiej umieszczać wazony z kwiatami ciętymi, które będą się efektownie prezentować na tle zielonych krzewów i pnączy. Najpiękniejsze to astry, goździki, lilie, gerbery, nachyłki i dalie.

Rośliny zimozielone

Floksy szydlaste
©123RF/PICSEL

Niezastąpione na cmentarzu są rośliny zimozielone – ożywiają nagrobki, symbolizują nieśmiertelność duszy zmarłej osoby, a także naszą pamięć o niej. Do stworzenia zielonego szpaleru wokół nagrobka idealnie nadaje się bukszpan. Z kolei bluszcz pospolity to roślina pnąca się, która nadaje lekkości i efektownie ozdabia nagrobek. Na grobach ziemnych wyjątkowo dobrze prezentuje się także barwinek, który od wieków uznawany jest za symbol wieczności i nieśmiertelności. Roślina oplata ziemię wieloma pędami, a wiosną i latem pojawiają się na niej ładne niebieskie kwiaty. W słonecznych miejscach dobrze będą też rosnąć floksy szydlaste i bergenie (latem zachwycająco kwitną). Z kolei w półcieniu najlepiej posadzić płożące odmiany cisu pospolitego, słaby dostęp promieni słonecznych dobrze znosi również gajowiec pospolity oraz kopytnik pospolity.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas