Najlepsze wieloletnie rośliny do ogrodu

Zakładając ogród, często myślimy o tym, jakie rośliny w nim umieścić. Najlepiej, aby były to gatunki niewymagające, wieloletnie, a także, żeby zawsze się pięknie prezentowały. Wydawać by się mogło, że jedynym rozwiązaniem jest zasadzenie drzew oraz wiecznie zielonych krzewów. Okazuje się, że istnieją rośliny, które co roku ozdabiają ogród pięknymi kwiatami, a przy tym są wyjątkowo odporne i długowieczne. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Jak sprawić, żeby twój ogród był wyjątkowy? Przekonajmy się.

Ogród
Ogród ©123RF/PICSEL
Rośliny idealne do sypialni!Interia.tv

Piwonie

Liliowiec ogrodowy
©123RF/PICSEL

Piwonie to byliny z rodziny piwoniowatych, do których zalicza się wiele gatunków, z których większość może być uprawiana w naszych ogrodach. Pochodzą z Azji i tam często symbolizują dostatek i bogactwo. Piwonie tworzą dość gęste kępy, które osiągają maksymalnie 2m wysokości. Główną ozdobą tej rośliny są piękne kwiaty, które w zależności od gatunku mogą być pełne lub półpełne oraz przyjmować różne barwy: odcienie różu, czerwieni, a także bieli. Uprawa piwonii nie jest skomplikowana: należy zapewnić jej miejsce ciepłe i słoneczne o glebie przepuszczalnej i żyznej. Piwonie są odporne na mróz, jednak przez pierwsze trzy lata warto je zakrywać zimą stroiszem albo ściółką. Latem i wiosną należy je podlewać tak, aby podłoże było wilgotne (warto je wyłożyć ściółką, aby zapobiegać nadmiernemu parowaniu wody).

Liliowce

Liliowce zaliczane są do najbardziej odpornych i długowiecznych roślin w naszych ogrodach. Jednym z przedstawicieli jest liliowiec ogrodowy, który nie dość, że bez przeszkód znosi ujemne temperatury zimą, to niestraszne są mu okresowe susze. Wszystko za sprawą gęstego i głębokiego systemu korzeniowego. Liliowce tworzą kępy lancetowatych liści, ponad którymi wyrastają długie łodygi z efektownymi kwiatostanami. Mogą przyjmować różne barwy: żółtą, pomarańczową, czerwoną, a nawet różową. Aby najpiękniej się prezentowały, warto zasadzić je na glebach żyznych i przepuszczalnych oraz w miejscach jasnych lub półcienistych. Zapewniając im takie warunki, będą rosły bez przeszkód nawet 30 lat.

Juka karolińska

Juka karolińska
©123RF/PICSEL

Juka karolińska jest zimozieloną rośliną z rodziny szparagowatych. Tworzy gęstą kępę liści, z których wyrasta kilka wysokich łodyg. Na przełomie czerwca i lipca zakwita: pojawiają się na niej liczne dzwonkowate kwiaty o kremowej lub białej barwie. Wydawać by się mogło, że juka karolińska za sprawą nietypowego wyglądu musi być często pielęgnowana. Nic bardziej mylnego: rośnie bujnie nawet w czasie suszy, jest wyjątkowo odporna na działanie ujemnych temperatur zimą, a poza tym nie pasożytują na niej szkodniki. Juka karolińska najlepiej kwitnie na miejscach jasnych, które charakteryzuje się ubogim i przepuszczalnym podłożem.

Rododendron

Rododendron jest rośliną długowieczną i często sadzoną w ogrodach. Niestety, ma duże wymagania uprawowe, ale można im łatwo sprostać. Przede wszystkim potrzebuje osłoniętego od promieni słonecznych miejsca i wilgotnej gleby o kwaśnym odczynie pH. Rododendrony rosną wolno, ale kilkuletnie okazy mogą osiągać imponujące rozmiary. Jeśli zapewni się im odpowiednie warunki, odwdzięczą się pięknymi kwiatami, które w zależności od odmiany, mogą przyjmować różne kolory. Aby rododendrony zdobiły ogród przez lata, muszą być osłaniane zimą przed wiatrem i mrozem (np. agrowłókniną). Wiosną zaś należy na bieżąco usuwać martwe kwiatostany – to gwarant tego, że szybko się odrodzą.

Hosta

Rozchodnik okazały
©123RF/PICSEL

Idealnym rozwiązaniem dla młodych ogrodów jest zasadzenie hosty, zwanej również funkią. Roślina ta nie jest wymagająca – bardzo dobrze sprawdza się w półcieniu. Jakie są zalety posiadania hosty w ogrodzie? Przede wszystkim nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a umieszczona w docelowym miejscu, będzie zdobić ogród przez wiele lat. Różne gatunki host można ze sobą zestawiać – ich liście świetnie komponują się, tworząc piękny szpaler host. Aby ich uprawa się powiodła, należy przeprowadzić kilka zabiegów: wyściółkować podłoże korą (co zapobiega nadmiernemu przesuszaniu) oraz nawozić ją w okresie intensywnego wzrostu (od kwietnia do września). To wszystko również sprawi, że hosta zakwitnie.

Rozchodnik okazały

Rozchodnik jest okazały nie tylko z nazwy. Choć nie jest bardzo wysoki, to tworzy zwartą kępę mięsistych łodygi i owalnych liści, które są oryginalną ozdobą ogrodu przez cały rok. Późnym latem, kiedy większość roślin w ogrodzie przekwita, na nim pojawiają się piękne, różowe kwiatostany, które niejednokrotnie przekraczają średnicę aż 20cm. Rozchodnik okazały może być sadzony na stanowiskach zarówno słonecznych, jak i półcienistych. Dobrze rośnie na ubogich glebach, przepuszczalnych i delikatnie wilgotnych. Niebywałą zaletą tej byliny jest odporność na suszę oraz na ujemne temperatury. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych: jedynie wiosną trzeba usunąć jego suche, nadziemne części.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas