Najlepsze zamienniki dla szkodliwego plastiku

Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że plastikowe przedmioty wpływają niekorzystnie zarówno na zdrowie człowieka, jak i na otaczające go środowisko. Warto wiedzieć również, że plastikowe butelki, których tak często używamy, zawierają składniki szkodliwe dla gospodarki hormonalnej naszego organizmu. Te same substancje mogą być również przyczyną nowotworów, otyłości, poronień, bezpłodności, a także zaburzeń neurologicznych. Natomiast plastikowe pojemniki, w których przechowujemy żywność, zdecydowanie obniżają jej jakość. To tylko niektóre z powodów, dla których nie warto używać plastikowych wyrobów. Poniżej przedstawiamy inne i proponujemy ich ekologiczne zamienniki.

article cover
©123RF/PICSEL

Warto wiedzieć

©123RF/PICSEL

Statystyki pokazują, że zużycie plastiku rośnie z roku na rok. Biliony plastikowych woreczków, pudełeczek i butelek zatruwają glebę, wodę i jednocześnie nasze życie. Ekolodzy uważają, że na każdym kilometrze kwadratowym oceanu unosi się około 40 tysięcy plastikowych odpadów.

Ponadto, wiele osób nadal nie segreguje śmieci. W konsekwencji plastik jest wyrzucany z odpadkami, które wywożone są wprost na wysypisko śmieci i już tam zaczyna swój rozkład. Warto mieć świadomość tego, że rozkład średniej wielkości plastikowej butelki może trwać nawet tysiąc lat.

Dlaczego plastik jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska?

To, że plastik jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska prawie wszyscy wiemy. Nie każdy jednak potrafi wytłumaczyć, dlaczego. Chodzi o skład plastiku, który w 90 procentach składa się z chemikaliów. Plastik szkodzi środowisku, ponieważ zatruwa glebę i hamuje wzrost roślin. Jest wyjątkowo szkodliwy również dla naszego zdrowia. Jak donosi Environmental Science and Pollution Research, najbardziej szkodliwe dla ludzkiego zdrowia są plastikowe butelki PET, w których najczęściej przechowywana jest woda lub napoje. Badania niemieckich naukowców dowodzą, że PET, czyli politereftalan etylenu – najbardziej popularny przykład tworzywa sztucznego, wykazuje działanie zbliżone do estrogenów, zaburzając prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych komórek, które mają kontakt z cieczą. Wszelkie pudełka i butelki wykonane z PET szkodzą zatem nie tylko żywności, którą w nich przechowujemy, ale i naszemu zdrowiu. Dlatego, by zadbać o środowisko i o nasze zdrowie, powinniśmy zamienić popularne plastikowe wyroby na ich ekologiczne odpowiedniki.

Czym zastąpić butelki plastikowe?

©123RF/PICSEL

1. Butelki filtrujące wodę

To wygodny i bardzo skuteczny zamiennik nie tylko dla butelki plastikowej, ale i dla wody mineralnej. Jedyne, co musisz zrobić, to wlać wodę z kranu do butelki. Filtr usunie z wody zanieczyszczenia i toksyny, czyniąc ją zdatną do spożycia, a ty oszczędzisz środowisku kolejnej plastikowej butelki

2. Czajniki filtrujące wodę

Są ostatnio bardzo popularne i bardzo ekologiczne. Dobrze filtrują wodę, którą możesz pić prosto z czajnika lub wykorzystywać do innych celów. Przefiltrowana woda może być zamiennikiem wody mineralnej, którą kupujemy w butelkach. Czajnik filtrujący pozwoli ci zadbać o środowisko i zaoszczędzić pieniądze.

3. Bidony

Bidony to doskonały zamiennik małych plastikowych butelek. Możesz przelewać do nich przefiltrowaną wodę, wodę mineralną z kilkulitrowej butelki lub inne napoje. Środowisku oszczędzisz kolejnej dawki szkodliwego plastiku.

Nie tylko butelki

©123RF/PICSEL

Pamiętajmy jednak, że nie tylko plastikowe butelki szkodzą środowisku i naszemu zdrowiu, ale wszystkie plastikowe przedmioty, które wyrzucamy bezpośrednio na glebę. Pierwsza i najważniejsza zasada dbania o środowisko to: nie wyrzucaj śmieci na glebę. Dotyczy to również plastiku. Warto pamiętać, że różnego rodzaju naczynia, pudełka i torebki foliowe lub plastikowe negatywnie wpływają na żywność, którą w nich przechowujemy. Dobrym rozwiązaniem będzie zamiana ich na papierowe lub aluminiowe odpowiedniki. Podobnie rzecz ma się z reklamówkami. Zamieńmy je na papierowe lub płócienne torby, które są bezpieczne dla środowiska, żywności i naszego zdrowia.

Jak ciekawie i pożytecznie wykorzystać plastik?

art
©123RF/PICSEL

Jeśli masz w domu zużyte butelki plastikowe, nie musisz ich wyrzucać. Możesz wykonać z nich użyteczne i ciekawe przedmioty, a także oryginalne ozdoby. Poniżej przedstawiamy trzy pomysły:

1. Ozdobne miseczki

Ich wykonanie jest bardzo proste. Możesz zrobić ich tyle, ile masz niepotrzebnych plastikowych butelek w domu. Wystarczy, że odetniesz butelkę około siedem centymetrów od jej spodu, a następnie ozdobisz ją według uznania.

2. Pojemniki na akcesoria

Możesz je wykorzystać do przechowywania akcesoriów do makijażu, przyborów biurowych lub szczoteczek do zębów. Wykonanie nie jest skomplikowane, ale wymaga trochę precyzji. Przetnij butelkę na wysokości, jaką ma mieć twój pojemnik. Odcięty brzeg butelki przypal delikatnie zapalniczką lub przyłóż do rozgrzanego żelazka. Dzięki temu wygładzisz brzeg butelki i uzyskasz estetyczne wykończenie. Pojemniczek możesz również ozdobić.

3. Girlanda z plastikowych kwiatów

Jeśli chcesz mieć oryginalną ozdobę w swoim pokoju, ten pomysł z pewnością ci się spodoba. Wystarczy, że odetniesz spody (muszą mieć charakterystyczne wgłębienia) od klasycznych dużych butelek. Postaraj się odciąć spody jak najniżej. Następnie przy pomocy nożyczek nadaj im kształt kwiatu. Gdy wszystkie kwiaty będą już gotowe, połącz je w łańcuch ozdobnym sznurkiem, który przeciągniesz przez wcześniej wykonane dziurki w płatkach. Końcowy efekt cię zaskoczy.

Pamiętajmy, że zdrowie środowiska to również nasze zdrowie. Warto o nie dbać, by wszystkim żyło się lepiej. Zacznij od segregacji śmieci i zamiany plastikowych wyrobów na ekologiczne odpowiedniki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas