Najpiękniejsze egzotyczne rośliny do ogrodu

Coraz więcej osób dba o swoje ogrody i tworzy ciekawe aranżacje, zapewniające nie tylko komfort wypoczynku, ale też przyjemne dla oka widoki. Ze względu na klimat w naszym kraju największą popularnością cieszą się zimozielone krzewy oraz rośliny jednoroczne, które obficie kwitną wiosną i latem. Prym wiodą pelargonie, hortensje, petunie i piwonie, a wśród krzewów berberysy, azalie, rododendrony i tawuły. Odmiana zawsze jednak cieszy, a świeżość do ogrodu wprowadzą oryginalne rośliny egzotyczne. Ich uprawa wbrew pozorom nie jest skomplikowana, a afrykańskie czy południowoamerykańskie kwiaty i krzewy z powodzeniem przetrwają zimę. Czemu więc nie wprowadzić do ogrodu tropikalnych kwiatów albo obficie kwitnącego pnącza, które będzie pasować do każdej aranżacji? Zobacz przepiękne rośliny, które nadadzą twojemu ogrodowi oryginalny wygląd i niepowtarzalny styl.

Jak stworzyć wyjątkowy ogród?
Jak stworzyć wyjątkowy ogród? ©123RF/PICSEL

Kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus)

Kuflik cytrynowy
©123RF/PICSEL

Roślina zapewni nam zapach i klimat śródziemnomorski. Wzrok przykuwają ognistoczerwone kwiaty o kształcie szczotki do butelek. Kwiatostany składają się z setek drobnych nitek, które po rozgnieceniu wydzielają cytrynowy zapach (stąd nazwa kuflika). Roślina pochodzi z Australii i uwielbia ciepłe, nasłonecznione miejsca. Nie ma dużych wymagań, więc z jej uprawą poradzi sobie nawet początkująca osoba. Kuflik nadaje się do uprawy w donicy (konieczny jest drenaż), lubi lekko kwaśne podłoża (można stosować ziemię i nawozy do hortensji) i nasłonecznione miejsca osłonięte od wiatru. W takich warunkach kwitnie nawet trzy razy, od maja do września. Jego liście są zawsze zielone. W donicy osiąga do 1,5 metra wysokości, stosunkowo szybko rośnie. Warto wiedzieć, że liście rośliny zawierają olejki eteryczne, które odstraszają szkodniki. Kuflik nie jest odporny na mrozy, więc późną jesienią najlepiej przenieść go do pomieszczenia.

Glicynia chińska

Glicynia chińska
©123RF/PICSEL

Jedno z najbardziej zjawiskowych pnączy. Przepiękne i obficie kwitnie. Jego kwiaty osiągają nawet 15-30 cm długości, opadają kaskadowo, tworząc zielono-fioletową i pachnącą ścianę. Roślina pochodzi z środkowych Chin i rośnie tam dziko. W ogrodzie sprawdzi się na pergolach i altanach, trzeba jednak pamiętać, że szybko rośnie i sporo waży. Osiąga do 6 metrów wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu, często także w sierpniu. Po przekwitnięciu należy przycinać pędy. Glicynia lubi nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsca, wymaga nawożenia obornikiem oraz nawozami fosforowymi. Przed zimą należy ją zabezpieczyć – glebę wokół rośliny najlepiej okryć ściółką i obsypać ziemią, a pędy owinąć matą słomianą.

Brugmansja (tzw. trąba anielska)

Roślina charakteryzuje się okazałymi, zachwycającymi kwiatami o kształcie kielichów, które osiągają 15-45 cm długości. W zależności od gatunku kwiaty mają białą, kremową, żółtą, pomarańczową lub różową barwę i roztaczają intensywny zapach, szczególnie rankiem i po zmroku. Roślina osiąga od 2 do 4 metrów wysokości. Trąba anielska lubi zaciszne, nasłonecznione miejsca i świetnie radzi sobie z upałami, ale wymaga regularnego podlewania, a także nawożenia preparatami do roślin kwitnących. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, ale trzeba pamiętać, że osiągnie wtedy znacznie mniejsze rozmiary. Przed zimą brugmansję należy przyciąć do zdrewniałych pędów i umieścić w jasnym pomieszczeniu, tak by nie była narażona na mrozy.

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa
©123RF/PICSEL

To jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych, która wymaga jednak odpowiednich warunków i pielęgnacji. Pochodzi z południowoamerykańskich stepów i charakteryzuje się puszystymi i wiechowatymi kwiatostanami o kremowym lub jasnoróżowym kolorze. Trzeba jednak wiedzieć, że tak wyglądają kwiatostany żeńskie, męskie nie są na tyle okazałe. Wąskie i sztywne liście osiągają 1-2 metry długości, a kwiaty do pół metra (kwitną od września do listopada). Trawa pampasowa ma spore wymagania – potrzebuje żyznej, lekko kwaśnej gleby oraz specjalnych nawozów o zwiększonej ilości potasu. Kwitnie jedynie w nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem miejscach. Wiosną i latem konieczne jest częste podlewanie. Trawę należy zabezpieczyć przed zimą, obsypując kopczykiem z liści lub ziemi, a liście obwiązać sznurkiem i okryć matą.

Trytoma groniasta

©123RF/PICSEL

To roślina o przepięknych, egzotycznie wyglądających kwiatach, przypominających płonące pochodnie. Jej dwubarwne kłosy w zależności od gatunku mają żółto-szkarłatny, czerwony lub czerwono-pomarańczowy kolor. Trytoma kwitnie od czerwca do września, ale efektownie prezentuje się przez cały rok. Osiąga do 120 cm wysokości. Wymaga żyznej i bogatej w składniki mineralne gleby, a także nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru miejsca. Przez cały czas potrzebuje wilgoci, ale nie toleruje zbyt mokrej gleby. Przed zimą liście rośliny należy związać i obsypać kopczykiem z ziemi i liści.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas