Najpiękniejsze, jesienne krzewy ozdobne

Jesień może kojarzyć się z szarym i smutnym obrazem ogrodu. Tymczasem jest wiele roślin, które swoje walory dekoracyjne ujawniają właśnie w tym okresie. Przedstawiamy najpiękniejsze, jesienne krzewy ozdobne.

Jesienne krzewy ozdobne: Klon palmowy
Jesienne krzewy ozdobne: Klon palmowy123RF/PICSEL

Klon palmowy

Klon palmowy może mieć postać niewysokiego drzewka lub krzewu. Roślina pochodzi z Japonii i Korei Południowej, toteż często można ją spotkać w ogrodach aranżowanych w stylu japońskim. Klon palmowy należy do rodziny mydleńcowatych. Szczególnie ozdobny charakter mają jego wachlarzowate, powcinane liście, które jesienią mogą przybierać złotoczerwoną lub burgundową barwę.

Klon palmowy ma duże wymagania, co do stanowiska. Krzew dobrze rośnie w półcieniu, większość odmian nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Roślina preferuje wilgotne podłoże i nie znosi suszy, toteż latem należy go podlewać. Gleba dla klonu palmowego powinna być lekko kwaśna i przepuszczalna. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, toteż dobrze jest zabezpieczyć ją na zimę.

Pomysły na domowe ogródkiInteria DIY

Kalina

Korale kaliny to wspaniała ozdoba ogrodu nawet zimą
Korale kaliny to wspaniała ozdoba ogrodu nawet zimą123RF/PICSEL

Kaliny należą do rodziny piżmaczkowatych, wyróżnia się 175 gatunków tych krzewów. W Polsce dziko rosną dwa z nich: koralowa i hordowina. I to właśnie one, obok kaliny japońskiej, najczęściej pojawiają się w polskich ogrodach. Kwiaty kaliny mają biały kolor i są zebrane w baldachy bądź w kuliste kwiatostany. Roślina zdobi ogród wiosną, gdy wspaniale kwitnie, ale jest to też niebywale dekoracyjny krzew jesienny. Jej czerwone, czarne bądź pomarańczowe grona są przepiękną ozdobą przez całą jesień, a nawet zimę, szczególnie że ptaki niechętnie je zjadają. Liście niektórych odmian kaliny wspaniale przebarwiają się jesienią na żółtopomarańczowy kolor.

Kalina lubi stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie także w półcieniu. Dobrze zaplanować dla niej miejsce osłonięte od wiatru. Roślina nie najlepiej znosi ekspozycję wschodnią. Krzew powinien mieć podłoże przepuszczalne i dość zasobne w składniki pokarmowe.

Jarzębina

Jarząb zwyczajny znany jako jarzębina
Jarząb zwyczajny znany jako jarzębina123RF/PICSEL

Jarzęby obejmują ponad 250 gatunków roślin z rodziny różowatych. W Polsce w środowisku naturalnym spotkać można pięć z nich, są to jarzęby: mąkinia, brekinia, szwedzki, nieszypułkowy oraz zwyczajny znany też jako jarzębina. Jarzęby mogą przybierać formę wysokich krzewów lub drzew. Podobnie jak kalina, jarząb zwyczajny ma dekoracyjne, pomarańczowe owoce, które mogą zdobić krzew przez całą zimę. Obie rośliny różnią się liśćmi: kalina ma liście pojedyncze z 3-5 piłkowanymi klapami zaś liście jarzębiny są złożone z 9-15, nieparzystopierzastych, piłkowanych, skrętoległych listków. Liście jarzębu zwyczajnego to kolejny dekoracyjny element jesiennego ogrodu. W zależności od odmiany jarzębina może mieć jesienią liście żółto lub czerwono-pomarańczowe.

Jarzębina jest wytrzymałą rośliną o stosunkowo niewielkich wymaganiach. Chcąc zapewnić jej idealne warunki, warto zadbać o stanowisko słoneczne i przepuszczalną glebę.

Perukowiec

Owocostany perukowca czynią go niepowtarzalną i wyjątkową ozdobą ogrodu
Owocostany perukowca czynią go niepowtarzalną i wyjątkową ozdobą ogrodu123RF/PICSEL

Perukowiec to wysoki krzew z rodziny nanerczowatych, który przywędrował do Polski z południa Europy i południowo-zachodniej Azji. Roślina ma zaokrąglony pokrój, jest rozłożystym, nierzadko wielopniowym krzewem. Jego liście są duże i jajowate w zależności od odmiany mogą mieć czerwony, żółtozielony, bordowy lub zielony kolor, a jesienią przybierają jeszcze intensywniejsze barwy. Perukowiec kwitnie na biało bądź żółto w maju i czerwcu. Jednak najbardziej zjawiskowego charakteru nabiera latem, kiedy tworzy malutkie, gęsto pokrywające krzew owoce. Z daleka ażurowe, puszyste owocostany perukowca przypominają delikatne obłoki czy peruki, stąd polska nazwa tej rośliny. Jest to jedna z najbardziej zjawiskowych roślin do jesiennego ogrodu.

Perukowiec najlepiej rośnie na słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Wymaga niezbyt żyznej, wapiennej, przepuszczalnej gleby. Roślina jest mrozoodporna, jednak młode krzaczki warto okrywać na zimę.

Trzmielina

Trzmielina zjawiskowo prezentuje się jesienią
Trzmielina zjawiskowo prezentuje się jesienią123RF/PICSEL

Trzmielina to roślina z rodziny dławiszowatych. W zależności od odmiany trzmieliny mogą przybierać postać krzewów, pnączy bądź niskich drzew. Sklasyfikowano około 150 gatunków roślin, z czego dwa występują naturalnie w Polsce. Najbardziej ozdobny charakter mają małe okrągłe lub owalne liście trzmieliny, które jesienią przebarwiają się intensywnie na: czerwono, pomarańczowo lub różowo. Ciekawy i dekoracyjny charakter mają także owoce trzmieliny, które przybierają kształt torebek w różowo-karminowym odcieniu. Owoce utrzymują się na krzewie do późnej jesieni, nawet gdy liście opadną.

Trzmielina (szczególnie gatunki europejskie) doskonale nadaje się do półcienia i cienia. Wyrośnie w zasadzie na każdej glebie. Jej podłoże nie powinno być jedynie zbyt zbite i nadmiernie wilgotne. Trzmielina nie jest wymagającą rośliną, jednak wybitnie nie lubi suszy, toteż w okresach bezdeszczowych warto pamiętać o jej podlewaniu. Roślinę można uprawiać w doniczkach, świetnie sprawdza się na skalniakach i jako tworzywo żywopłotów. Trzmieliny zdecydowanie można zaklasyfikować jako najpiękniejsze, jesienne krzewy ozdobne.

Irga

Irga to doskonała roślina na rabatę, skalniak, skarpę czy murek
Irga to doskonała roślina na rabatę, skalniak, skarpę czy murek123RF/PICSEL

Irga należy do rodziny różowatych. W zależności od ujęcia taksonomicznego wyróżnia się jej 50 - 400 gatunków. Występuje w wielu odmianach: płożącej, krzewiastej lub pod postacią niewysokiego drzewka. Irga może mieć wiecznie zielone liście, nawet zimą wspaniale zdobiące ogród. Dla osób uwielbiających płomieniste, jesienne kolory, odpowiednie będą odmiany, których liście przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. Wiosenną dekoracją irgi są jej białe lub różowe kwiaty, natomiast jesienią, obok liści, roślinę zdobią także wspaniałe czerwone, purpurowe lub czarne jagody.

Irga najlepiej rośnie w słonecznych, ciepłych miejscach. Jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. Preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne i wapienne, ale poradzi sobie w każdych warunkach. To roślina, która świetnie prezentuje się na skalniakach, skarpach, murkach oraz w formie żywopłotu.

Dowiedz się:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas