Najpiękniejsze krzewy na żywopłoty

Chcąc ogrodzić działkę, coraz częściej rezygnujemy z masywnych kamiennych lub stalowych konstrukcji na rzecz zieleni. Takie rozwiązanie jest nie tylko o wiele tańsze, ale pozwala osiągnąć zachwycający i naturalny efekt. Żywopłoty dodatkowo ożywiają przestrzeń, zapewniają cień i więcej ochłody latem. Podpowiadamy, które rośliny najlepiej się formują i najszybciej rosną, tworząc oryginalne ogrodzenie. Niektóre z nich wiosną kwitną, a jesienią się wybarwiają, sprawiając, że nasz ogród przez cały rok wygląda atrakcyjnie i estetycznie.

Krzewuszka - roślina do tworzenia żywopłotów
Krzewuszka - roślina do tworzenia żywopłotów ©123RF/PICSEL

Złotlin japoński (Kerria japonica)

Złotlin japoński
©123RF/PICSEL

Ten ozdobny krzew polecany jest do dużych ogrodów, ponieważ dość szybko się rozrasta. Uwagę przykuwają przede wszystkim jego jaskrawożółte kwiaty, które obficie porastają pędy od maja do końca czerwca, zdarza się też, że wczesną jesienią. Wtedy złociste stają się także liście rośliny. Krzew osiąga do 2 metrów wysokości i nadaje się na nieformowane żywopłoty. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, a także luźną, zdrenowaną glebę. Jest odporny na mrozy, ale w czasie suszy wymaga podlewania.

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Ligustr to idealny krzew do formowania żywopłotów – świetnie znosi regularne przycinanie (zabieg najlepiej wykonywać w maju i w sierpniu). Jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenia, dobrze rośnie w słabej glebie i osiąga 2-3 metry wysokości. Charakteryzuje się błyszczącymi liśćmi o „skórzanej” powłoce. Kwitnie od czerwca do końca lipca, a jesienią pojawiają się na nim małe czarne owoce, które są jednak trujące.

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)

Ognik szkarłatny
©123RF/PICSEL

Ognik to idealny krzew do tworzenia uzbrojonych żywopłotów – jego pędy pokryte są cierniami. Będzie idealnym tłem dla bylin. Wiosną wspaniale kwitnie, a jesienią pojawiają się na nim kolorowe owoce. Roślina dobrze znosi przycinanie, więc można ją dowolnie formować. Zabieg warto powtarzać dwukrotnie w ciągu roku – po kwitnieniu w czerwcu oraz na koniec sierpnia. Ognik nie ma dużych wymagań glebowych, ale potrzebuje nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru stanowiska, nie powinno się go też przesadzać. Przed zimą należy zabezpieczyć go agrowłókniną lub słomianą matą.

Cis pospolity (Taxus bacatta)

To popularny iglak, który tworzy piękne żywopłoty – zarówno formowane, jak i nieformowane. Jego igły są miękkie i intensywnie zielone. Niestety cis rośnie dość wolno (w ciągu 20 lat osiąga zaledwie 3-4 metry wysokości) nawet na żyznych glebach. Jest za to idealny do obsadzania miejsc zacienionych, świetnie znosi przycinanie (w marcu lub kwietniu) – można go nawet formować w oryginalne kształty. Lubi wilgoć w powietrzu i najlepiej rośnie na podlewanych trawnikach lub w pobliżu oczek wodnych. Cis jest też bardzo odporny na mróz i szkodniki.

Berberys (Berberis thunbergii)

Berberys
©123RF/PICSEL

Berberysy tworzą efektowne i trudne do sforsowania żywopłoty (są cierniste), które nadają się do przycinania i formowania. Krzew szybko się zagęszcza i nie ma dużych wymagań glebowych. Uwagę przykuwają zielone liście rośliny, które jesienią wybarwiają się na szkarłatną czerwień. Berberys osiąga 2 metry wysokości. Przycinanie nie jest konieczne, ale dzięki niemu możemy dowolnie formować oraz zagęszczać krzew. Roślina lubi nasłonecznione miejsca i umiarkowanie wilgotną glebę (podlewanie jest ważne w trakcie suszy). Jest też mrozoodporna.

Krzewuszka (Weigela florida)

Krzewuszka to roślina ozdobna, którą z powodzeniem można wykorzystać do stworzenia efektownego żywopłotu. Może osiągać 2-3 metry wysokości. W maju i czerwcu przepięknie i obficie kwitnie – białe, czerwone lub różowe kwiaty przypominają małe dzwonki. Dekoracyjne są także liście krzewuszki, które w zależności od odmiany mogą być biało-zielone lub zielono-żółte. Roślina lubi żyzną, przepuszczalną glebę i nasłonecznione miejsca. Nie toleruje cienia ani suszy. Co kilka lat warto przyciąć krzew po kwitnieniu, młodą roślinę dobrze jest też zabezpieczyć przed zimą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas