Najpiękniejsze kwiaty zwisające, które są łatwe w uprawie. Które wybrać?

Piękne kwiaty zwisające mogą zmieścić się nawet na małym balkonie lub tarasie i zamienić je w urokliwe miejsce. Rośliny te zwieszają się z balustrad i doniczek, a ich pędy swobodnie opadają kaskadą różnokolorowych kwiatów. Wiele gatunków szybko się rozrasta i obficie kwitnie, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki. Warto wybrać kwiaty zwisające, które są łatwe w uprawie i pięknie się prezentują. Na jakie rośliny zwisające postawić?

Lobelia przylądkowa cieszy oko drobnymi, licznymi kwiatami
Lobelia przylądkowa cieszy oko drobnymi, licznymi kwiatami123RF/PICSEL

Lobelia przylądkowa

Jedną z najpiękniejszych roślin zwisających, idealnie nadających się na balkon czy taras, jest lobelia przylądkowa typu pendula. Jej przewieszające pędy dorastają nawet do 50 cm długości. Lobelia wydaje drobne, lecz liczne kwiatki w kolorze niebieskim, fioletowym, rzadziej różowym, czerwonym lub białym. Roślina kwitnie bardzo obficie od początku czerwca aż do późnej jesieni (do pierwszych przymrozków).

Lobelię zwisającą sadzi się do doniczek w drugiej połowie maja i dba o jej regularne podlewanie, tak by podłoże nigdy nie przeschło. Roślina preferuje słoneczne lub lekko zacienione stanowiska. Nie można jej przesuszyć, ani przelać, więc dobrze jest pamiętać o drenażu. Warto też przekwitającą roślinę przyciąć w połowie sierpnia, by znowu zaczęła obficie kwitnąć. Od początku kwitnienia należy podlewać lobelię płynnym nawozem przeznaczonym do kwiatów kwitnących. Lobelię można posadzić zarówno w skrzyniach, misach i doniczkach wiszących. Pięknie komponuje się z pelargonią, sanwitalią czy werbeną.

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Surfinia, czyli petunia kaskadowa

Jeśli chodzi o kwiaty zwisające, to dużą popularnością cieszą się również petunie. Należy tu przede wszystkim wymienić surfinię, czyli petunię kaskadową. Na jej silnie rozgałęzionych pędach wyrastają setki kwiatów w kształcie kielicha, które przybrać mogą różną barwę, np. białą, jasnożółtą, kremową, różową, czerwoną czy fioletową. Surfinia może rozrosnąć się do naprawdę sporych rozmiarów - pędy mogą dorastać nawet do 1,2 metra długości.

Surfinia rozrasta się bardzo szybko
Surfinia rozrasta się bardzo szybko123RF/PICSEL

Surfinia przepada za pełnym słońcem, w półcieniu gorzej rośnie, a jej pędy są słabe. Roślina ta wymaga częstego podlewania (w upały nawet dwa razy dziennie) i cotygodniowego nawożenia (nawozem do kwiatów kwitnącym lub specjalnym do surfinii). Ze względu na silny wzrost surfinii lepiej nie sadzić z innymi gatunkami. Piękne prezentuje się kompozycja z trzech kolorów petunii kaskadowej - fioletowego, białego i różowego.

Czubatka ubiorkolistna

Czubatka przyciąga wzrok swoimi pięknymi kwiatami
Czubatka przyciąga wzrok swoimi pięknymi kwiatami123RF/PICSEL

Rośliną idealną na balkon lub taras jest czubatka ubiorkolistna. Posiada delikatne pędy osiągające do 40 cm. Są one wzniesione do góry, ale u podstawy lekko się wykładają - dzięki temu roślina świetnie prezentuje się w wiszących doniczkach. Czubatka silnie się rozkrzewia i obficie kwitnie od końca maja do pierwszych przymrozków. Kwiaty mogą mieć fioletowy, różowy, biały lub niebieski kolor z czarnymi lub żółtymi środkami.

Czubatka lubi słoneczne stanowiska, ale dobrze rośnie też w półcieniu. Roślinę należy zasadzić w żyznym, przepuszczalnym i umiarkowanie wilgotnym podłożu oraz regularnie podlewać. Czubatka nie wymaga intensywnego nawożenia, jest wręcz wrażliwa na przenawożenie (zwłaszcza azotem). Roślinę dobrze jest podcinać, aby lepiej się krzewiła i dłużej kwitła.

Bakopa

Bakopa zachwyca drobnymi, białymi kwiatami
Bakopa zachwyca drobnymi, białymi kwiatami123RF/PICSEL

Na uwagę zasługuje również bakopa, inaczej sutera. Ma długie, przewieszające pędy (osiągające ok. 40-50 cm długości), delikatne, lekko sercowate liście i morze drobnych kwiatków, zazwyczaj białych, ale spotyka się również różowe lub niebieskawe. Obficie kwitnie przez całe lato - od maja do września (do pierwszych przymrozków).

Bakopa wymaga słonecznego lub lekko zacienionego miejsca i wilgotnego podłoża. W całkowitym cieniu roślina będzie znacznie gorzej kwitła. Suterę należy regularnie, lecz umiarkowanie podlewać. Niestety roślina jest dość wrażliwa zarówno na suszę, jak i na przymrozki. Z przeniesieniem jej na balkon najlepiej poczekać przynajmniej do połowy maja. Bakopa znakomicie komponuje się z innymi kwiatami, zwłaszcza z pelargonią czy plekrantusem. Można też posadzić obok siebie różnobarwne odmiany bakopy.

Fuksja

Pędy fuksji mogą osiągać długość nawet 1 metra
Pędy fuksji mogą osiągać długość nawet 1 metra123RF/PICSEL

Bez wątpienia, jednym z najpiękniejszych kwiatów zwisających jest fuksja, zwana ułanką. Jej zwisające pędy mogą dorastać nawet do jednego metra. Kwiaty przypominają tańczące baletnice lub wiszące dzwoneczki z pręcikami, które występują w różnych kolorach, np. białym, czerwonym, różowym czy fioletowym. Fuksja pięknie prezentuje się w wiszącej doniczce lub w pojemniku na wysokim podeście. Nie nadaje się raczej do korytka zawieszonego na balustradzie balkonu.

Fuksja dobrze rośnie w słonecznym lub półcienistym miejscu, jednak w pełnym słońcu jej liście mogą się przypalać. Ta roślina lubi też stanowiska osłonięte od wiatru i wilgotne powietrze. Najlepiej kwitnie wiosną i jesienią. Dobrze znosi również deszczowe lato. Fuksję należy regularnie podlewać i nawozić (co 7-10 dni). Zimą można ją przenieść do pomieszczenia o temperaturze 6-8 stopni, a gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków roślinę można ponownie wystawić na taras czy balkon.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas