Reklama

Reklama

Najpiękniejsze ogrody świata: Ryoanji


W Ryoanji nie znajdziemy bogactwa kwiatów, wypielęgnowanych trawników, czy starannie skomponowanych krzewów, mimo to jest to jeden z najsłynniejszych ogrodów świata.

  Prostokątny placyk o wymiarach 30X10 m pokryty starannie wygrabionym żwirem i 15 kamieni  różnych kształtów i wielkości skomponowanych w 5 grupach. To miejsce służy medytacji zen od ponad 500 lat.


 Ogród znajduje się w Kioto w Japonii. Został założony jako ogród przyświątynny w XV w,  w stylu karesansui (suchy krajobraz).

Reklama

Największa grupa liczy 5 kamieni oprócz niej są jeszcze 2 grupy po 3 kamienie i 2 grupy po dwa. Żwir jest codziennie grabiony przez mnichów ze świątyni. Mech wokół kamieni to jedyna roślinność ogrodu.


 
Ogród jest zaprojektowany do oglądania w pozycji siedzącej z werandy rezydencji opata klasztoru. Jednak z żadnego miejsca na werandzie nie można zobaczyć wszystkich 15 kamieni jednocześnie. Mówi się, że trzeba osiągnąć oświecenie, aby zobaczyć  wszystkie 15 w jednym momencie.


 
Istnieje wiele legend i teorii dotyczących ukrytego znaczenia kompozycji. Niektórzy twierdzą, że reprezentuje ona górskie szczyty ponad chmurami, inni że przedstawia płynące tygrysy. Są i tacy, którzy uważają, że nie należy dopatrywać się zaszyfrowanych treści w abstrakcyjnej kompozycji służącej medytacji.

 
Geometryczny układ kamieni był badany  również przez naukowców. Wyniki tej analizy sugerują, że to, co najmocniej oddziałuje na widza to nie kamienie, ale pusta przestrzeń pomiędzy nimi.

 
  Zobacz też inne piękne ogrody na przykład KeukenhofINTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy